Domowe oszczędności – energia elektryczna

267
prąd

Oszczędzanie energii elektrycznej ma znaczenie zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne. Oszczędzając prąd elektryczny ratujemy środowisko naturalne i portfel.

Prąd elektryczny wokół nas

Otaczają nas urządzenia elektryczne która są praktycznie cały czas włączone do gniazdka. Albo pracują albo czuwają. „Żyją” zużywając energię elektryczną. Zastanówmy się, czy można i jak oszczędzić energię elektryczną i zmniejszyć wydatki.

Mity

Jest wiele mitów dotyczących oszczędzania energii elektrycznej.

Mit żarówek energooszczędnych LED. Żarówki LED są rzeczywiście energooszczędne, zużywają np. 5 x mniej energii elektrycznej. Jednak kosztują 10 x więcej niż tradycyjna żarówka oraz psują się nagminnie, podnosząc koszty oświetlenia. W rzeczywistości na żarówki energooszczędne wydajesz więcej pieniędzy niż na oświetlenie żarówkami tradycyjnymi. Jeżeli już jesteś zmuszona do zakupu żarówek energooszczędnych typu LED, koniecznie zachowaj opakowanie oraz dowód zakupu (paragon). Gdy tylko żarówka uszkodzi się, zwróć ją lub wymień na nową. Masz na to 2 lata gwarancji sprzedawcy oraz często 5 lat gwarancji producenta (jest to napisane na opakowaniu). Więc nawet po 2 latach możesz za pośrednictwem sklepu w którym kupiłaś żarówkę LED oddać ją na gwarancji producenta. Pmiętaj – biorąc pod uwagę koszt zakupu i eksploatacji żarówek LED – są one droższe niż tradycyjne. Nie wymieniaj żarówek bez potrzeby.

Mit lodówek/pralek/telewizorów energooszczędnych. W tym przypadku występuje ta sama zasada jak w przypadku żarówek LED. Sprzedawcy sugerują Ci zakup lodówki, telewizora czy pralki energooszczędnej, ale zwykle są to urządzenia znacznie droższe! Różnica w kosztach zakupu jest większa niz koszt zwiększonego zużycia energii elektrycznej tańszego produktu. Bardziej opłacalne jest zakupienie taniego urządzenia bez zwracania uwagi na energooszczędność.

Mit odkurzacza energooszczędnego. Odkurzacz energooszczędny lub cichy („silence”) działa po prostu ze zmniejszoną mocą i nie odkurza tak, jak skordziewasz się. Takie odkurzacze są po prostu za słabe aby utrzymać czystość w domu. „Złego” odkorzacza, który zużywa za dużo energii nie możesz kupić, gdyż prawo zabrania wprowadzania na rynek urządzeń o dużej mocy. Możesz być zatem pewna, że kupując urządzenie tanie dokonasz najlepszego wyboru. Znacznie wazniejsze z punktu widzenia kosztów eksploatacji jest wybranie odkurzacza z dużym, pojemnym workiem, i najlepiej, aby były dostępne tanie zamienniki. To koszty worków, a nie energii elektrycznej, są największym kosztem związanym z odkurzaczem.

Mit wyjmowania urządzeń z gniazdka. Są akcje sugerujące, że urządzenia w stanie spoczynku, włączone na stałe do gniazdka pobierają prąd i należy je wyłączać. To wprowadzanie w błąd! Faktycznie, urządzenia włączone do gniazdka i pozostające w stanie czuwania pobierają znikomy prąd, jest on całkowicie pomijalny. Dioda LED w ładowarce lub zasilaczu pobiera zaledwie ok. 10 mA, czyli 0,01 A przy 2v, czyli ma moc 20 mW, czyli 0,02 W. To jest 5.000 x mniej niż żarówka 100W. Organizatorzy takich akcji wyłączania urządzeń pomijają fakt, że urządzenia najczęściej psują się podczas włączania do gniazdka – płynie wtedy duży, udarowy prąd w zasilaczach, często możesz zaobserwować iskrzenie przy wkłądaniu wtyczki do gniazdka elektrycznego. To pokazuje, jak bardzo urządzenia są przeciążane podczas włączania. Nie odłączaj bez wyraźnej potrzeby urządzeń takich jak ładowarki, radia, telewizory czy dekodery z gniazdka a wydłużysz ich czas życia. Pozostawiając telewizor, komputer, ładowarkę w gniazdku zmniejszasz ryzyko ich uszkodzenia.

Jak oszczędzać na prądzie elektrycznym?

W istocie trudno jest oszczędzić prąd elektryczny. Bo prąd elektryczny ma zasilać urządzenia, które mają nam służyć, które mają nam ułatwieć życie. To jest cena komfortu. Dlatego nie warto wymieniać sprawnych urządzeń ani dopłacać do energooszczędnych. Natomiast warto zastanowić się nad innymi sposobami oszczędności energii elektrycznej.

Podstawowy sposób oszczędzania na prądzie polega na eliminowania bezużytecznej pracy urządzeń. Obserwuj swój dom i swoje działanie i sprawdź, czy nie mają miejsca następujące przypadki.

  1. Piekarnik. Unikaj zbyt wczesnego włączania piekarnika, zanim nie przygotujesz potrawy. Piekarnik potrzebuje tylko kilku minut na pełne rozgrzanie, nie włączaj go wcześniej.
  2. Odkurzacz. Najpierw poprzestawiaj krzesła i inne meble przygotowując podłogę do odkurzania, a nie przestawiaj mebli mając włączony odkurzacz. Nie wciągaj do odkurzacza dużych smieci, które możesz ręką wrzucić do kosza, szczególnie torebek foliowych. Duże śmieci powodują zapychanie worka i zmniejszają ciąg odkurzacza zmuszając do dłuższego odkurzania.
  3. Żelazko. Pamiętaj, aby nie pozostawiać włączonego żelazka gdy sortujesz ubrania do prasowania czy składasz i wynosisz wyprasowane rzeczy.
  4. Oświetlenie. Zastanów się, czy możesz wcześniej rozpocząć dzień niż siedzieć do późna przy sztucznym oświetleniu. Wschód słońca mamy w Polsce wcześnie, warto wcześniej wstawać i wcześniej kłaść się spać. To nie tylko zmniejsza koszty oświetlenia ale zapewnia zdrowsze warunki pracy i odpoczynku przy naturalnym swietle.
  5. Pralka. Nie pierz pojedynczych rzeczy, zbieraj większą ilość aby w pełni wykorzystać pojemność pralki. Wybieraj programy odpowiednie do stopnia zabrudzenia, do odświrzania codziennych ubrań wystarczy ekonomiczny, szybki program w 30 stopniach. W ten sposób możesz kilkukrotnie zmniejszyć zuzycie energii elektrycznej przez pralkę.
  6. Zmywarka. Podobnie jak w przypadku pralki – zapełniaj całą zmywarkę przed uruchomieniem. Sprawdź, czy programy z niższą temperaturą nie bedą wystarczające.