Czy franczyza sprawdzi się jako domowy biznes?

341
biznes

Domowy biznes to często konieczność, gdy mieszkasz daleko od miasta, opiekujesz się inną osobą lub masz małe dzieci i zajmujesz się ich wychowywaniem. Jednym z rozwiązań na proste rozpoczęcie własnego biznesu jest franczyza.

Franczyza

Franczyza to prowadzenie własnego biznesu, na własny koszt i na własną odpowiedzialność ale pod czyimś szyldem, zgodnie z jego wymaganiami i – często – za opłatą miesięczną. Całość jest oparta o podpisaną umowę franczyzy.

W pierwszej chwili nie widać żadnej zalety takiego rozwiązania a jedynie wady:

  • jesteś związany umową i nie możesz sprzedawać konkurencyjnych (np. tańszych) produktów niż oferowane przez franczyzodawcę;
  • działasz pod obcą marką, nie rozwijasz swojej marki, po rozwiązaniu umowy franczyzy „znikasz” z rynku, zaczynasz od zera;
  • możesz sprzedawać tylko asortyment franczyzodawcy;
  • często musisz opłacać miesięczną opłatę (jeżeli nie jest pobierana, to jest ukryta w koszcie zakupu produktów od franczyzodawcy);
  • często musisz dokonywać zakupów pakietów produktów, jesteś zmuszany do sprzedaży oprócz chodliwych również niechodliwych produktów.

Ale są też zalety:

  • od razu masz znany i rozpoznawalny szyld (markę);
  • masz już sprawdzonego dostawcę;
  • masz gotowy przepis na prowadzenie biznesu zawierający doświadczenia innych przedsiębiorców;
  • ryzyko niepowodzenia jest mniejsze niż podjęcia działania według własnego pomysłu ale też i zyski są mniejsze.

Wymagana inwestycja we franczyzę

Koszty uruchomienia biznesu opartego o franczyzę zaczynają się od 500 zł do ponad 500.000 zł. To są koszty samej franczyzy, do tego musisz zostać przedsiębiorcą, czyli założyć własną działalność gospodarczą i rozpocząć opłacanie składek ZUS. Często trzeba nabyć komputer z oprogramowaniem. Praktycznie w ramach franczyzy możesz rozpocząć biznes mając ok. 5.000 zł.

Franczyza od 500 zł

Przykładem franczyzy już od 500 zł jest tłumaczenie tekstów. Jeżeli znasz języki obce i możesz tłumaczyć teksty w domu a nie masz klientów, to jest to propozycja do rozważenia. Franczyzodawca to AgencjaTłumaczen.pl działająca na rynku od 2006 roku i mająca 68 partnerów współpracujących na zasadzie franczyzy.

Franczyza od 5.000 zł

Tutaj pojawia się już całkiem duży wybór franczyz. Jest jednak problem – z reguły są to oferty sprzedaży i wymagają posiadania własnego lokalu usługowego. Nie są to zatem pomysły na biznes domowy.

Czy franczyza jest dla Ciebie?

W poszukiwaniu domowego biznesu warto zapoznać się z ofertą franczyz w Polsce, gdyż są to przykłady uporządkowanych i dojrzałych biznesów. Mogą być przykładem organizacji pracy, oznaczania lokalu i prowadzenia marki. Sprawdź, czy franczyza zainspiruje Cię do własnego biznesu.