Programy do budowy drzewa genealogicznego – przegląd

98320
program drzewo genealogiczne

Program drzewo genealogiczne. Popularność genealogii sprawiła że na rynku powstało dużo programów wspomagających budowę drzewa genealogicznego. Nie są wolne od wad ale warto zapoznać się z przeglądem dostępnych aplikacji, często darmowych.

Okazja!
Pobierz zawsze bezpłatne, darmowe programy freeware (opisy programów niżej):
-Pobierz darmowy program drzewo genealogiczne Ahnenblatt
-Pobierz darmowy program drzewo genealogiczne GreatFamily 1.1

Jak budować drzewo genealogiczne?

Ogólne zasady budowy drzewa genealogicznego znajdziesz w artykule Drzewo genealogiczne.

Cechy jakie musi posiadać program drzewo genealogiczne

Język polski posiada znaki diakrytyczne (znaki narodowe, „ogonki”). Istnienie wielu dwuznaków oraz znaków narodowych sprawia, że w języku polskim występuje znacznie więcej dźwięków niż w innych językach. Wraz z fleksją i gramatyką stanowią one o bogactwie i pięknie języka polskiego. Najważniejszą cechą oprogramowania które zamierzasz wykorzystywać powinna być pełna obsługa polskich znaków. Nie wykorzystuj oprogramowania, które nie obsługuje polskich znaków. Opisując miejsce jako „Laka” sam będziesz jeszcze przez jakiś czas pamiętać, że była to „Łąka”, ale udostępniając dane innym, choćby swoim dzieciom, sprawisz, że nie będą one wiedziały że zdarzenie miało miejsce w Łące i była tam Twoja kuzynka Miłka Łoś. Dla innych będzie to już – niestety – zdarzenie w Lace z udziałem Milki Los.

Zwróć uwagę, że niektóre programy podczas wprowadzania danych obsługują polskie znaki, ale tylko w trybie edycji. Wyświetlając album lub drzewo genealogiczne pojawiają się „krzaczki”.

Istnieją aplikacje w pełni wspierające polskie znaki, dlatego nie ma żadnego uzasadnienia aby rezygnować z naszych narodowych znaków i zmieniać brzmienie nazw i nazwisk tylko z powodu użycia złego programu drzewo genealogiczne. Wierne oddanie nazw i nazwisk jest też wyrazem szacunku wobec tych, których opisujemy.

Czy korzystać z oprogramowania?

Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem Jak szukać przodków – tam opisałem w skrócie jak widzę pracę przy poszukiwaniach. Wydaje mi się, że praca z oprogramowaniem genealogicznym wymaga większej systematyczności oraz wymaga pewności zabezpieczenia danych przed utratą. Jeżeli nie potrafisz wykonywać kopii bezpieczeństrwa – lepiej wykorzystuj oprogramowanie tylko jako dodatkowy sposób zbierania/gromadzenia danych, głównie z myślą o wydrukach raportów i generowaniem stron www. Szkoda byłoby stracić dwa lata pracy poprzez błąd komputera (dysku, aplikacji itp.).

Chciałbym ostudzić Twój zapał do stosowania oprogramowania genealogicznego – osobiście sporadycznie korzystam z oprogramowania i to wyłącznie w celu przygotowania pliku GEDCOM. Aplikacje genealogiczne mają wiele wad ogólnych:

  • Jak wprowadzać fotografie zbiorowe? Każdej osobie kopię?
  • Jak wprowadzać opisy zbiorowe?
  • Jak wprowadzać informacje niepewne? Np. datę „między 15 stycznia 2003 a 21 lutego 2003” czy „około Wielkanocy”.

Gromadząc dane często napotykasz na informacje o osobach noszących poszukiwane nazwisko ale na razie nie związanych z innymi. Otóż nie ma programu który pozwala na wygodne zarządzanie takimi danymi, dotyczącymi pojedynczych, nie związanych ze sobą osób, z dostępnych najlepszym w tym przypadku jest program drzewo genealogiczne GreatFamily 1.1. Niestety, nie działa w najnowszych wersjach Windows. Do zastosowań ogólnych i dobrych wydruków najlepszy jest Ahnenblatt.

Co ważne – eksportując dane do zbioru GEDCOM tracimy wszystkie informacje multimedialne (np. obrazy). Jesteśmy zatem skazani na dany program. Posiadając dane źródłowe (zdjęcia, dokumenty i ich kopie) i tak jesteś zmuszony do założenia skoroszytów w których przypisujesz te źródła konkretnym osobom.

Najlepszym sposobem na gromadzenie informacji jest zakup teczki-skoroszytu z wieloma przezroczystymi koszulkami. Na początek gorąco polecam zakup kilkudziesięciu przeźroczystych koszulek (obwolut) i grubego segregatora. W każdej koszulce umieszczamy kartki A4 zawierające opis jednej osoby. Do każdej koszulki wkładaj różne zapiski związane z daną osobą – czasem będą to wspomnienia na wielu stronach A4, czasem tylko wizytówka, czasem zapisane na skrawku papieru kontakty do czyichś sąsiadów którzy coś jeszcze pamiętają o już nieżyjących krewnych… W ten sposób łatwo będziesz mógł uzupełniać dane dodając nowe kartki czy zdjęcia, ale również będziesz miał porządek. Nie zapomnij o podpisywaniu każdej kartki – przy przeglądaniu danych wielu osób łatwo mogą pomieszać się. Jakże łatwo jest włożyć do koszulki kilka zdjęć, list czy wycinek z gazety… W miarę napływu informacji dodajemy kolejne kartki (wspomnienia, relacje, listy). Do koszulek wkładamy zdjęcia, dokumenty, odpisy itp. To rozwiązanie jest niezwykle wygodne w trakcie początkowych poszukiwań, gdy np. z internetu drukujemy wiele stron i po prostu wkładamy do odpowiednich koszulek, ewentualnie kartki wydruków rozcinając na części związane z różnymi osobami. Nawet w tym systemie wystąpią kłopoty w przypadku osób o nieznanym imieniu i latach urodzenia/śmierci. Ale zawsze możemy stosować szersze opisy, np.: „córka wujka Andrzeja Gałązki” – gdy nie znamy nazwiska wujka. Program nie daje takich możliwości. Oprogramowanie nie nadaje się do wprowadzania informacji niepełnych.

Polecam wykorzystywanie popularnych edytorów tekstowych pozwalających bez ograniczeń, swobodnie opisać naszych przodków wraz z anegdotami, wnioskami i hipotezami. Osobiście nie polecam gromadzenia informacji przy użyciu programów „genealogicznych”.

Program drzewo genealogiczne

Wybrane programy do tworzenia drzew geneaologicznych. Pamiętaj, że niektóre programy są darmowe (freeware), niektóre są darmowe tylko przez 30 dni (trial), inne są tanie i wymagają rejestracji aby pozbyć się ograniczeń (shereware), są też programy pełne, płatne. Część programów jest już niedostępna.

Aplikacje on-line:

Canva (bezpłatny)
Program do wykonywania widoków drzew genealogicznych (nie jest to program do zarządzania danymi genealogicznymi). W bezpłatnym programie Canva uruchomiony został kreator drzew genealogicznych, w którym każdy może stworzyć projekt drzewa genealogicznego – bez trudu, bez opłat i nawet bez umiejętności projektowania! W programie Canva można wybierać z dziesiątek szablonów zaprojektowanych do przedstawienia drzewa genealogicznego rodziny. Zmiana zdjęć jest niezwykle prosta dzięki funkcji „przeciągnij i upuść”. Modyfikacja kolorów, stylów czy innych elementów graficznych także jest intuicyjna i szybka. W przypadku starszych fotografii doskonale sprawdzą się narzędzia do korekcji kolorystycznej. Co więcej – dzięki możliwości udostępniania projektu w sieci – do wspólnej pracy nad drzewem genealogicznym można zaprosić także innych użytkowników. Zacznij od założenia bezpłatnego konta na stronie:
https://www.canva.com/pl_pl/wykresy/drzewo-genealogiczne/ 

Aplikacje Windows:

Ahnenblatt (bezpłatny)
Pobierz program drzewo genealogiczne Ahnenblatt
Dobry, prosty i darmowy program do genealogi, budowania drzewa genealogicznego, łącznie z funkcjami raportu i list jest zlokalizowany w 19 językach, w tym język polski. Oprócz wspomagania pisowni polskiej program cechuje bezbłędny import z formatu GEDCOM z innych programów (np. z MyHeritage Family Tree Builder), wraz z różnymi polami opisowymi.

Home – Alt1

GreatFamily 1.1 (bezpłatny)
Pobierz program drzewo genealogiczne GreatFamily 1.1
Angielskojęzyczna aplikacja freeware do tworzenia drzew genealogicznych z możliwością importu plików GEDCOM i eksportu do formatu HTML. Obsługuje polskie znaki narodowe. Jest dostępne spolszczenie interfejsu do wersji 1.1. Niestety, program działa tylko ze starymi wersjami Windows, do 7 włącznie.

Program Dia
Płyta „Drzewo genealogiczne zestaw klipartów + program Dia” zawiera zgodnie z nazwą zestaw graficznych elementów w wygodnym i uniwersalnym formacie png, oraz jako dodatek wolnolicencyjny prosty program graficzny Dia, przystosowany do natychmiastowego po zainstalowaniu obsługiwania klipartów. Zestaw ten umożliwia zbudowanie własnoręczne drzewa genealogicznego lub wywodu przodków w pięknej formie graficznej nawiązującej do XVIII wiecznych miedziorytów. Do zestawu klipartów dołączony jest wolnolicencyjny program Dia for Windows (open souce) autorstwa Alexandra Larssona (strona domowa Dia). Program ten, niezwykle prosty w obsłudze umożliwia od razu budowanie swojego drzewa rodowego, zapisywanie go w wielu formatach i drukowanie. Wszystkie zamieszczony tu przykłady drzew rodowych i wywodów przodków zostały wykonane wyłącznie w programie Dia. Zawartość płyty:

zestaw prawie 100 klipartów w formacie png, w tym wzory tła, ozdobniki, herby ( w katalogu Bilder)
program instalacyjny (autor Jerzy Małaszek, Berlin, 2007)
instrukcja obsługi, wprowadzenie, zestaw wzorów oraz porady genealogów i plastyka (w formie pliku HTML)
zestaw wolnolicencynych czcionek odpowiednio dobranych dla stylu drzewa (zawarte w pliku instalacyjnym, instalują się automatycznie).
jako bonus zestaw 50 pełnokolorowych grafik heraldycznych wysokiej rozdzielczości (herby, elementy herbów, korony, hełmy)
dodatkowa wersja folderu „bilder” z zestawem tych samych klipartów, niektóre w lepszej rozdzielczości, uzupełnione dodatkowymi grafikami tła – dla łatwiejszego wykorzystania w przypadku zastosowania innego programu graficznego.
Przykład drzewa genealogicznego. http://steifer.republika.pl/genea/stammbaum/index_pl.html

Personal Ancestral File PAF (bezpłatny)
Wielojęzykowy program drzewo genealogiczne z możliwością importu plików w formacie GEDCOM. Aplikacja z możliwością dołączania plików multimedialnych do opisu osób, obsługuje znaki narodowe również cyrylicę, koreański, japoński i chiński. Eksport do formatu HTML z opcją ochrony danych osób żyjących, obsługa znaków narodowych dzięki kodowaniu w formacie UTF-2. Aplikacja w pełni bezpłatna. http://www.familysearch.org/eng/paf/pafonline.asp

Family Tree Builder
Rozbudowana aplikacja do tworzenia drzewa genealogicznych. Pozwala zbierać informacje nt. poszczególnych członków rodziny oraz tworzyć struktury zależności pomiędzy nimi. Umożliwia również publikację drzew genealogicznych w Internecie. Oprogramowanie działa w systemach operacyjnych Windows XP, Vista, 7. Aplikacja płatna.

WinFamily
http://winfamily.com Aplikacja płatna.

GenoPro
Angielskojęzyczna aplikacja z możliwością importu i eksportu plików GEDCOM. Raporty tworzy w 10 różnych językach, w tym w języku polskim. Program prosty w obsłudze. http://www.genopro.com/. Cena 35 euro.

GreatFamily 2.1
Angielskojęzyczna aplikacja do tworzenia drzew genealogicznych z możliwością importu plików GEDCOM i eksportu do formatu HTML. Wersja 2.1 jest płatna – shareware, 30-day trial. http://www.greatprogs.com/

Drzewo Genealogiczne II
Polskojęzyczna aplikacja firmy Pl-Soft do tworzenia drzewa genealogicznego. Możliwość tworzenia wielu drzew, lecz w danym widoku możemy oglądać tylko jedno drzewo. Aplikacja płatna. http://www.pl_soft.pl/

GenDesigner
Wielojęzykowa aplikacja obsługująca znaki narodowe, również cyrylicę – dzięki kodowaniu znaków w formacie MS-UNICODE. Obsługa plików GEDCOM. Interfejs w 15 językach, w tym również w języku polskim. Aplikacja jest stale udoskonalana i rozwijana. http://www.gendesigner.com/

Legacy Family Tree
Angielskojęzyczna aplikacja o dużych możliwościach i dużych wymaganiach sprzętowych. Umożliwia jednoczesne oglądanie/porównywanie do 8 widoków tego samego drzewa. Obsługa wielu formatów plików graficznych, możliwość importu plików GEDCOM i PAF, wiele opcji eksportu. Nie obsługuje polskich znaków diakrytycznych, nie jest planowana obsługa UTF/Unicode. http://www.legacyfamilytree.com/

My Family History
Australijski, angielskojęzyczny prosty program genealogiczny. Jego bardzo silną stroną jest tworzenie raportów i ładnych, graficznych wydruków drzew genealogicznych. Dzięki importowi (i eksportowi) danych w postaci zbioru GEDCOM stanowi doskonałe uzupełnienie innych programów. W zależności od sposobu kodowania znaków narodowych mogą wystąpić problemy z ich wyświetlaniem po zaimportowaniu danych ze zbioru GEDCOM. http://members.ozemail.com.au/~pkortge/MFH.html

Brother’s Kepper
Angielskojęzyczny program z obsługą polskich znaków. Jest dostępny dodatek spolszczający interfejs. http://www.bkwin.net/

Ancestry FamilyTree
Angielskojęzyczna aplikacja bez obsługi polskich znaków. Importuje i eksportuje dane w formacie GEDCOM.

Fzip Family Tree
Angielskojęzyczna aplikacja z możliwością importu i eksportu plików GEDCOM i generatorem stron HTML. Dostępne spolszczenie. Ze względu na dużą szybkość wczytywania plików GEDCOM nadaje się jako przeglądarka tego typu plików. Aplikacja shareware. http://members.ozemail.com.au/~Eacroft/
Aplikacje Linux, BSD, Solaris.

GRAMPS
Program pracujący w środowiskach Linux, BSD i Solaris, pozwalajacy na import, modyfikacje i zarządzanie danymi genealogicznymi. Aplikacja wystepuje w dwóch wersjach – jednej standardowo instalowanej na dysku i drugiej, uruchamianej bezpośrednio z płyty cd-rom bez potrzeby jakiejkolwiek instalacji. Jest dostępna wersja polska interfejsu. http://gramps-project.org/ Jest dostępna dystrybucja dla Apple MAC OS X.

Aplikacje wieloplatformowe:

GenealogyJ
Jest darmowy, a dokładniej OpenSource na licencji GPL, działa na wielu platformach Windows/Linux/Mac/… Program jest rozwijany od dłuższego czasu i obecnie zaczyna być w stanie konkurować z komercyjnymi produktami. Jego główne cechy to: zapisuje dane bezpośrednio w plikach GEDCOM (*.ged) dzięki czemu można te dane załadować bezpośrednio do innych aplikacji pozwalających na import tego formatu; jest napisany w Javie, a więc ruszy na dowolnej platformie (Windows/Linux/Mac/…); jest ciągle rozwijany. W ostatnim czasie ukazała się wersja 2.4.2.; częściowo spolszczony (cały rdzeń aplikacji, część raportów) http://genj.sourceforge.net/

Konwertery GEDCOM->HTML

Aplikacje umożliwiające publikacje danych w postaci stron WWW. Są to konwertery z formatów macierzystych oraz GEDCOM (GEnealogical Data COMmunications, pliki *.ged) do formatu HTML.

Oxy-Gen
Narzędzie konwersji plików genealogicznych (GED GedCom) na pliki HTML, CSV (Access, Excel), PHP (MySQL) i XML do publikacji Twojego Drzewa Genealogicznego w internecie (http://www.oxy-gen-soft.net/index_pol.php).

GED4WEB
Ciekawe zobrazowanie danych, aplikacja dostępna jest w 11 językach, w tym w języku polskim. Pełne wsparcie dla znaków narodowych. (http://www.ged4web.com/)

GedPage
Angielskojęzyczny, wspomaga GENDEX (http://www.frontiernet.net/~rjacob/gedpage.htm)

GED2HTML
(http://www.gendex.com/ged2html/)

GedTree
Angielskojęzyczny konwerter – generator drzew genealogicznych w formacie HTML na podstawie plików w formacie GEDCOM.

GreatFamily
Angielskojęzyczna aplikacja z możliwością importu plików GEDCOM i eksportu do formatu HTML. (http://www.greatprogs.com/)

Personal Ancestral File
Wielojęzyczna aplikacja z możliwością importu plików GEDCOM i eksportu do formatu HTML.

phpGEDview
Wielojęzyczna aplikacja do budowy strony rodzinnej w oparciu o zbiory GEDCOM. (http://www.phpgedview.net/)

Konwertery HTML->GEDCOM

Konwertery stron WWW na plik GEDCOM.

Web2GED
(http://www.genealogytoday.com/software/ripple.html)

GenBrowser
(http://www.genealogytoday.com/software/ripple.html)

Inne narzędzia GEDCOM

Jeżeli nie chcesz, aby informacje o osobach żyjących nie były przedstawiane w postaci HTML a program z którego eksportujesz plik GEDCOM nie umożliwia eksportu z opcją ukrywania danych osób żyjących, możesz użyć następujących programów do usunięcia z pliku GEDCOM informacji o osobach żyjących. Pamiętaj jednak, że dane te zostaną usunięte. Musisz zatem posiadać kopię. Zwróć także uwagę, że programy takie działają na tej zasadzie, że za osobę żyjącą traktują tę, która nie posiada wprowadzonej daty zgonu. Zatem jeżeli wielu Twoich odległych przodków występuje bez dat śmierci, ich dane zostaną również usunięte.

GEDClean32
(http://www.raynorshyn.com/gedclean/)

Res Privata
(http://members.ozemail.com.au/~naibor/rpriv.html)

GEDLiving
(http://www.rootsweb.com/~gumby/ged.html)

Inne programy użytkowe

GEDSplit
Wydziela z pliku GEDCOM wybrane gałęzie. (http://www.rootsweb.com/~gumby/ged.html)

Analyze
Wyświetla osoby niezwiązane z żadnym drzewem występujące w pliku GEDCOM. Porównywanie zawartości dwóch plików. (http://www.rootsweb.com/~gumby/ged.html)

Albumy

Aplikacje do tworzenia elektronicznych fotoalbumów.

Album Multimedialny
Polskojęzyczny.

Photo Album
Angielskojęzyczny fotoalbum o bardzo dużych możliwościach.

Cumulus
Angielskojęzyczny. Aplikacja do zarządzania plikami medialnymi. Tworzy albumy, pokazy slajdów, zapisuje w formacie HTML. Wspiera 130 formatów plików. Własne przeszukiwalne notatki. Możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje.

Cumulus URL AssetStore
Dodatkowa funkcja katalogowania plików przechowywanych na serwerach FTP i HTTP. Magazynowanie plików na serwerach FTP.

Cumulus Web Publisher
Dodatkowa funkcja dynamicznego publikowania albumów w Internecie. Użytkownik witryny może do koszyka wybierać obrazy i inne pliki aby je pobrać.

Obróbka grafiki

Jeżeli nie znasz programów do obróbki grafiki, to najprawdopodobniej nie potrzebujesz takich aplikacji, a graficy mają swoje preferencje i wybierają spośród wielu dostępnych programów. Im żadne rady nie są potrzebne. Zwykłemu użytkownikowi w zupełności wystarczają możliwości takich aplikacji jak fotoalbumy, dodające automatycznie ramki, zmieniające rozmiary i rozdzielczości. Jeżeli jesteś użytkownikiem cyfrowego aparatu fotograficznego lub skanera z pewnością posiadasz dołączony do tych urządzeń program graficzny. Nie potrzebujesz nic więcej.

Imaging
Aplikacja wchodząca w skład Microsoft Windows wykonana przez firmę Kodak. Aby była dostępna należy wybrać ją w składnikach opcjonalnych. Aplikacja ta umożliwia podstawową edycję oraz zapewnia wygodny podgląd i wydruk grafiki.

Gimp
Profesjonalny lecz w pełni darmowy program graficzny o olbrzymich możliwościach. W tym programie nie ma rzeczy niemożliwych.

Inne

Olbrzymią ilość programów użytecznych w genealogii wzmiankuje strona http://www.genealogienetz.de/cg/programmtests/ oraz http://www.gendir.com/categories/33.

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawym programem jest MacFamilyTree (powiązany z FamilySearch). W najnowszej wersji 9.0 pozwala na umieszczenie drzewa w chmurze i administrowanie z wielu urządzeń i przez dowolną liczbę użytkowników. Jest to program na platformę MacOS (iOS) i kosztuje US$ 29.99 (14-dniowa wersja demo – bezpłatna). Obsługuje wszystkie języki. Z uwagi na prawie nieskończenie rozbudowane możliwości wart jest rozważenia przez użytkowników Maków. Ja w każdym bądź razie – polecam.