Empuzjon – dlaczego warto przeczytać tę książkę Olgi Tokarczuk?

29
empuzjon olga tokarczuk

10 grudnia 2019 Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, przyznawanej przez Akademię Szwedzką. Tego samego dnia pisarka odebrała w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa, by następnie… zniknąć z życia publicznego na niespełna 3 lata. Dziś Olga Tokarczuk powraca z nową, niebanalną powieścią pt. „Empuzjon”. Czemu warto sięgnąć po najnowsze dzieło noblistki?

Sielski obraz uzdrowiska…

Akcja najnowszej powieści pt.: „Empuzjon” Olgi Tokarczuk, rozpoczyna się we wrześniu roku 1913, w mieście Görbersdorf (obecne Sokołowsko na Dolnym Śląsku). To właśnie tu mieści się najsłynniejsze w całej Europie sanatorium, specjalizujące się w leczeniu dolegliwości „piersiowych i gardlanych”. Głównym bohaterem „Empuzjonu” jest Mieczysław Wojnicz, pochodzący ze Lwowa student, który zmaga się z tuberculosis (czyli gruźlicą). Chłopak ma nadzieję, że zarówno górski klimat miasteczka, jak i nowatorskie metody stosowane w uzdrowisku umożliwią mu powrót do zdrowia. Wojnowicz lokuje się w Pensjonacie dla Panów, w którym poznaje innych kuracjuszy. Wraz z pozostałymi pacjentami omawia najważniejsze – ich zdaniem – problemy ówczesnego świata, nieodmiennie racząc się przy tym nalewką Schwärmerei.

…przyprawiony sporą dawką grozy

Poza snuciem teorii na banalne z pozoru pytania (np. Czy demony istnieją? Czy czytając książkę można rozpoznać kto jest jej autorem – kobieta czy mężczyzna? Monarchia czy demokracja?) Wojnowicza zaczyna zajmować zupełnie inny problem. Do młodego mężczyzny docierają coraz bardziej niepokojące historie o tragicznych wydarzeniach, jakie mają miejsce w górskich okolicach sanatorium. Chłopak szybko zaczyna fascynować się przerażającymi wypadkami, nie zdając sobie sprawy z czyhającego niebezpieczeństwa. Jednocześnie Wojnowicz dokłada wszelkich starań, by ukryć przed personelem oraz kuracjuszami uzdrowiska, własne, równie mroczne tajemnice.  

„Empuzjon” Olgi Tokarczuk to książka poruszająca temat dwulicowości ludzkiej natury, pozorów oraz kłamstw skrzętnie ukrywanych pod płaszczykiem dobrego wychowania, kultury oraz oczytania. Pozycja obowiązkowa – nie tylko dla fanów noblistki!