Jaki test DNA? – przegląd testów DNA

4286
test dna

Test DNA jest w ofercie wielu firm, z których każda zachwala swój test DNA jako najlepszy, najwyższej dokładności, zapewniające więcej prywatności i dostarczający masę dodatkowych informacji, w tym nie tylko o pochodzeniu etnicznym ale również zdrowotnych. Który test DNA wybrać?

Czy ufać reklamom testów DNA?

Firmy dostarczające testy prześcigają się w konkurowaniu o klienta i chcą przedstawić swoją ofertę jako najbardziej atrakcyjną. Bardzo trudno sprawdzić ofertę każdej firmy ale też trudno decydować się na zakup testu DNA wyłącznie w oparciu o materiały reklamowe. Nie ufaj zapewnieniom sprzedawców, często nie są w stanie spełnić obietnic. I dotyczy to firm tak małych jak i uznanych. Tutaj przedstawiona jest lista testów DNA które możesz nabyć bez ryzyka utraty pieniędzy wydanych na zakup testu. Lista przedstawia różnice w testach i ułatwia podjęcie decyzji o zakupie oraz pomoże wybrać najlepszy test DNA.

Dodatkowe informacje o testach DNA

Podstawowe informacje o genealogii genetycznej oraz o przeprowadzaniu badań uzyskasz na stronie: Genealogia genetyczna – to warto wiedzieć!

Testy DNA jako źródło informacji o pochodzeniu etnicznym. wyjaśnienie pochodzenia etnicznego oraz sposoby na zwiększenie dokładności wyników poznasz na stronie: Pochodzenie etniczne jako wynik testu DNA

MyHeritage

Najważniejsze cechy:

 • Mapy i wartości procentowe pochodzenia etnicznego z ponad 40 regionów geograficznych (23andMe uwzględnia 2000 regionów).
 • Duża baza danych europejskich, duża szansa na znalezienie dopasowań z krewnymi w Polsce (Ancestry zapewnia wiekszą szansę na znalezienie krewnych w USA).
 • Do serwisu MyHeritage można wgrać surowe dane z testów DNA innych firm: FamilyTreeDNA, 23andMe, Ancestry, Living DNA.
 • Uzyskujesz informacje o pochodzeniu etnicznym w postaci procentowej oraz w postaci mapy.
 • Po zakupie testu DNA otrzymujesz bezpłatny dostęp na 30 dni do całej bazy.
 • Pełne wykorzystanie możliwości wymaga zakupu płatnego abonamentu, gdy nie trafisz na promocję to może to być bardzo wysoki koszt. Dopiero mając wykupiony abonament możesz liczyć na poszerzenie drzewa genealogicznego, jedna wymaga to wcześniejszego wprowadzenia już znanych przodków do serwisu. Mając wprowadzone drzewo łatwiej jest uzyskiwać dopasowania do innych drzew. Dodatkowo uzyskujesz dopasowania genetyczne z podaniem długości cM lub % dopasowania.
 • Serwis pozwala na dostęp płatny do ponad 12 miliardów historycznych danych/dokumentów, jednak w małym stopniu dotyczą one Polski. Pod tym względem FamilySearch jest niezastąpione.
 • Test DNA jest wykonywany na podwójnej próbce uzyskanej poprzez wymazy z wewnętrznej części policzka. Test jest prosty i łatwy do wykonania w warunkach domowych.

Inne testy zapewniają większą ilość markerów, większą ilość grup etnicznych, ale tez inne grupy w bazach danych. Biorąc pod uwagę rodzaj bazy danych użytkowników oraz doskonałe wsparcie w budowie drzewa genealogicznego (choć wymaga płatnego abonamentu) i wspieranie tego procesu automatycznymi dopasowaniami z drzew i dokumentów oraz dopasowaniami genetycznymi, test MyHeritage wydaje się dla Polaków najlepszym wyborem, gdy szukają przodków w Polsce. Możliwość wgrania surowych wyników testów DNA z innych firm pozwala uzyskać jeszcze więcej dopasowań.

Ancestry

Najważniejsze cechy:

 • Duża baza danych z USA, duża szansa na znalezienie dopasowań z krewnymi w USA (MyHeritage zapewnia wiekszą szansę na znalezienie krewnych w Polsce).
 • Pełne wykorzystanie możliwości wymaga zakupu płatnego abonamentu, gdy nie trafisz na promocję to może to być bardzo wysoki koszt. Dopiero mając wykupiony abonament możesz liczyć na poszerzenie drzewa genealogicznego, jedna wymaga to wcześniejszego wprowadzenia już znanych przodków do serwisu. Mając wprowadzone drzewo łatwiej jest uzyskiwać dopasowania do innych drzew. Dodatkowo uzyskujesz dopasowania genetyczne z podaniem długości cM lub % dopasowania.
 • Serwis pozwala na dostęp płatny do ponad wielu miliardów historycznych danych/dokumentów, jednak w małym stopniu dotyczą one Polski, za to są doskonałym źródłem informacji o mieszkańcach USA. Przy poszukiwaniach w Polsce FamilySearch jest niezastąpione.
 • Test DNA jest wykonywany poprzez naplucie do fiolek. Test jest prosty i łatwy do wykonania w warunkach domowych, jednak może nastręczyć kłopotów osobom starszym.
 • Do serwisu Ancestry nie można wgrywać surowych danych z testów DNA innych firm.

Inne testy zapewniają większą ilość markerów, większą ilość grup etnicznych, ale tez inne grupy w bazach danych. Biorąc pod uwagę rodzaj bazy danych użytkowników oraz doskonałe wsparcie (choć wymaga płatnego abonamentu) w budowie drzewa genealogicznego i wspieranie tego procesu automatycznymi dopasowaniami z drzew i dokumentów oraz dopasowaniami genetycznymi, test Ancestry wydaje się dla Polaków najlepszym wyborem, gdy szukają przodków w USA.

FamilyTreeDNA

Najważniejsze cechy:

 • Test pozwala na analizę przynależności do blisko 100 grup etnicznych.
 • Pochodzenie etniczne prezentowane jest w procentach oraz w postaci mapki geograficznej.
 • Ciekawe narzędzie Chromosome Painter pozwala zbadać która część DNA pochodzi z której grupy etnicznej. Ciekawe, choć trudno znaleźć praktyczne zastosowanie.
 • ancientOrigins to kolejne, mało praktyczne narzędzie wskazujące na potencjalne korzenie aż do epoki brązu. Niestety, działa to w oderwaniu od pochodzenia etnicznego.
 • Dostępne jest narzędzie do dopasowań do osób potencjalnie spokrewnionych.
 • Dopiero przy zakupie droższego pakietu myDNA uzyskujesz 30 dni bezpłatnego dostępu do bazy danych.
 • Do serwisu FamilyTreeDNA można wgrać surowe dane z testów DNA innych firm: 23andMe, Ancestry, MyHeritage.
 • Test DNA jest wykonywany poprzez wymaz z wewnętrznej części policzka.

Definicje regionów oraz grup etnicznych nie są jasne, uzyskiwane wyniki różnią się od wyników innych firm pozostawiając niepokojące uczucie że coś jest źle, czy to źle wykonana próbka, zły odczyt czy zła baza danych porównawczych? Zwłaszcza dla Polski będącej w silnych, historycznych związkach z Węgrami, odmienne traktowanie tego regionu przez FamilyTreeDNA w analizie trudno wyjaśnić. Mniej rozterek będziesz mieć wybierając test MyHeritage.

Living DNA

Najważniejsze cechy:

 • Test nie jest polecany do poszukiwania przodków lub rodziny w USA. Może pomóc w poszukiwanych krewnych którzy rozproszyli się podczas II Wojny Światowej, dobrze prezentuje wyniki w podregionach w Europie, Afryce i na Wyspach Brytyjskich. Test nie oferuje głębokich wniosków o odległych przodkach, dobrze prezentuje wyniki z ostatnich 500 lat.
 • Dodatkowym elementem jaki oferuje ten test DNA jest analiza zdrowia i kondycji fizycznej, w tym zapotrzebowania na witaminy i metabolizmu pokarmu. Całość badanie jest w jednym, wygodnym zestawie.
 • Do serwisu Living DNA można wgrać surowe dane z testów DNA innych firm: FamilyTreeDNA, 23andMe, Ancestry, MyHeritage.
 • Test DNA jest wykonywany poprzez wymaz z wewnętrznej części policzka.

Test Living DNA to propozycja warta rozważenia dla osób zainteresowanych zdrowym trybem życia, uzyskane wskazówki mogą być dla nich pomocne. Wydaje się jednak, że wyższa cena nie rekompensuje uzyskanych porad, które są dość ogólnikowe. Jeżeli nie ma przesłanek zdrowotnych do badania stanu zdrowia, to lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup dwóch testów w promocji innej firmy w cenie jednego Living DNA.

Nebula Genomics

Najważniejsze cechy:

 • Test bada dużą ilość markerów, więcej niż inne firmy, w tym bada również 27 cech i zachowań zdrowotnych. Narzędzie w postaci eksploratora genomu ułatwia analizę wariantów genetycznych. Nebula Genomics oferuje 30-krotne sekwencjonowanie całego genomu, co oznacza, że dekoduje cały genom, full-DNA. Niestety, za tę dokładność musisz zapłacić ok. 4 razy wyższą cenę plus ponieść opłaty abonamentowe aby mieć dostęp do wszystkich informacji. Ze względu na rozszerzony zakres informacji, nie zobaczysz ich po wgraniu surowych danych z tego testu do serwisów innych firm.
 • Test ten dostarcza poszerzone informacje o przodkach, w tym mapowanie haplogrup. Otrzymasz informacje o pochodzeniu, jako wynik mapowania mtDNA i Y-DNA. Oznacza to, że możesz zobaczyć jak przemieszczali się po całym świecie i skąd pochodzą Twoi przodkowie i to zarówno ze strony ojca jak i ze strony matki.
 • Oprócz informacji o pochodzeniu etnicznym otrzymujesz kompleksowe testy zdrowotne – 27 cech zdrowotnych związanych z różnymi aspektami Twojego ciała, dowiesz się nawet o takich czynnikach jak rodzaj woskowiny, piegi, zachowania związane z podjadaniem, reakcja na nikotynę i siła mięśni. Cechy zdrowotne są podzielone na cztery kategorie: wygląd i hormony, zachowanie i percepcja, ciało i sprawność fizyczna oraz odżywianie i dieta.
 • Nebula dostarcza osobom zaawansowanym w dziedzinie DNA na dostęp do bazy wiedzy oraz samodzielne badanie wariantów genetycznych, analizę genomów.
 • Brak informacji o możliwości wgrywania surowych danych z testów DNA innych firm.
 • Test DNA jest wykonywany poprzez wymaz z wewnętrznej części policzka.

Nebula Genomics to najdroższy test z omawianych. Jeżeli jesteś konkretnie zainteresowany pełnym sekwencjonowaniem Y-DNA oraz mtDNA to jest to dobra propozycja. W innych wypadkach więcej korzyści uzyskasz kupując dla członków rodziny w tej cenie kilka testów innych firm.

23andMe

Najważniejsze cechy:

 • Oferta jest warta rozważenia, gdy poszukujemy krewnych w USA lub mamy tam rodzinę. Warto rozważyć ten test dla osób mieszkających w USA gdyż może być to najtańsza opcja.
 • Kup ten test gdy cena będzie znacznie niższa niż w innych firmach. Uzyskane surowe dane można wgrać do innych serwisów i tam prowadzić dalsze analizy i dopasowania.
 • Do serwisu 23andMe nie można wgrywać surowych danych z testów DNA innych firm.
 • Test DNA jest wykonywany poprzez naplucie do fiolek. Test jest prosty i łatwy do wykonania w warunkach domowych, jednak może nastręczyć kłopotów osobom starszym.

Ten test zapewnia bardziej podejście genetyczne niż genealogiczne.

Jestem zainteresowany testem DNA!

Podstawowe informacje o genealogii genetycznej oraz o przeprowadzaniu badań uzyskasz na stronie: Genealogia genetyczna – to warto wiedzieć!

Wszystkich zainteresowanych wykonaniem testów DNA oraz chcących uzyskać pomoc w wyborze testu, interpretacji uzyskanych wyników oraz osoby chcące podzielić się swoimi doświadczeniami zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnej grupie dyskusyjnej na Facebooku “Genealodzy PL Testy DNA”. Oto link.