W jaki sposób możemy rozpoznać i leczyć uzależnienie od komputera i gier komputerowych?

423
O jednym z najbardziej popularnych uzależnień.

W dzisiejszym świecie coraz większa ilość aktywności wykonywana jest za pośrednictwem komputera i Internetu. Coraz większą popularnością cieszą się również gry dla dziewczyn ubieranki. Ich rozbudowana, wielowątkowa fabuła i dopracowana, realistyczna grafika sprawiają, że wirtualny świat potrafi pochłonąć na wiele godzin. To sprawia, że niektórzy gracze tracą kontrolę i uzależniają się. Zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy również Ciebie lub Twoich najbliższych? Podpowiadamy, jak rozpoznać i leczyć uzależnienie.

Wirtualna rzeczywistość, która pochłania coraz bardziej

Wielogodzinne przebywanie przed komputerem może sprawić, że stracimy kontrolę nad naszym zachowaniem i pasja zmieni się w nałóg. Uzależnienie od gier komputerowych to stan, w którym potrzeba spędzania czasu przy komputerze lub konsoli zaczyna dominować nad wszystkimi innymi sferami życia. Uzależniony odczuwa krótkotrwałą przyjemność, czasem wręcz euforię, gdy ma możliwość grać, która skutkuje następnie długotrwałym rozdrażnieniem, chandrą, a w dłuższej perspektywie napadami lęku i depresją. Wielogodzinne granie prowadzi do przemęczenia organizmu i bezsenności. Coraz bardziej zaniedbywane są domowe obowiązki, praca i relacje międzyludzkie, co skutkuje samotnością i izolacją. Co ważne, uzależniać mogą wszelkiego rodzaju gry: gry strategiczne, strzelanki, gry dla dziewczyn czy dla dzieci.

Co może świadczyć o uzależnieniu:

  • wykorzystywanie każdej wolnej chwili na grę, spędzanie w ten sposób prawie każdego dnia, często przez wiele godzin
  • utrata innych zainteresowań i aspiracji
  • utrata zainteresowania budowaniem relacji międzyludzkich, płcią przeciwną
  • niemożliwość zagrania powoduje złość, irytację, rozdrażnienie, a nawet agresję
  • dochodzi do zaniedbywania pracy i obowiązków
  • próby ograniczenia czasu spędzanego przy komputerze okazują się  bezskuteczne

W jaki sposób leczyć uzależnienie od gier komputerowych?

Samodzielne próby leczenia uzależnienia od gier komputerowych mogą być bardzo trudne. Niezwykle istotne jest wsparcie bliskich osób, które pomogą dostrzec problem i będą niejako wymuszać na nas ograniczenie grania, na przykład zabierając komputer czy zachęcając do innych aktywności. W niektórych przypadkach lepiej się sprawdza stopniowe ograniczenie grania, w innych radykalne odcięcie od gier. Najlepszym rozwiązaniem, gdy podejrzewamy uzależnienie, będzie w każdym przypadku zgłoszenie się do poradni psychologicznej, do terapeuty uzależnień. Specjalista najlepiej zdiagnozuje problem i doradzi właściwy sposób postępowania.