Czy przy bólach kręgosłupa warto spać na materacu na podłodze?

74
materac

Spanie na podłodze – moda czy zdrowie?

Wiele osób uważa, że spanie na podłodze to tylko moda. Jednak ci ludzie nie zdają sobie sprawy, że dla niektórych osób na świecie jest to jedyny dostępny lub tradycyjny sposób spania. Metoda ta jest praktykowana głównie w krajach słabo rozwiniętych, takich jak Papua Nowa Gwinea i inne kraje zamieszkane przez ludy żyjące w dżungli, a także w krajach o silnej kulturze i sztywnych porządkach hierarchicznych, takich jak starożytne Chiny i Japonia. Od najdawniejszych czasów istniał tam zwyczaj siedzenia i spania na podłodze.

Propagowano, że jest to sposób, w jaki człowiek osiąga jedność ze wszechświatem. Wszystko dlatego, że człowiekowi łatwiej jest wstać wcześnie i iść do pracy w polu, więc nie pociąga go ten sam wieczór, żeby się położyć, bo spanie na podłodze nie jest największą przyjemnością. Wiadomo, że w wielu krajach ludzie nadal nie korzystają z łóżek, kanap i innych miejsc do spania, ponieważ niższe klasy społeczne przez wieki wykształciły nawyk korzystania z twardych powierzchni. O korzyściach spania w łóżku przeczytacie na: https://sleepinghouse.pl/artykul/jakie-lozko-z-materacem-wybrac-wskazowki-wyboru-lozka-sypialnianego-z-materacem.

materac

Futony – japońskie materace

Warto zauważyć, że klasy wyższe w tych kulturach używają materacy, na przykład Japończycy śpią na futonach – niegrubych bawełnianych materacach. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że budowa kręgosłupa japońskiego i chińskiego uległa znacznym zmianom ze względu na wielowiekową tradycję i różni się znacznie od budowy kręgosłupa Europejczyków. O ile więc dla Japończyków spanie na podłodze jest akceptowalną opcją, o tyle Europejczycy muszą poważnie zastanowić się nad wyborem materaca, aby świadomie podjąć tę decyzję. Więcej na ten temat przeczytacie na: https://sleepinghouse.pl/artykul/jakie-lozko-z-materacem-wybrac-wskazowki-wyboru-lozka-sypialnianego-z-materacem.

Według osteopatów w takim przypadku najlepiej jest przez kilka godzin leżeć na podłodze, a następnie przenieść się na dobry materac, aby prawidłowo i zdrowo wypocząć. Ogólnie rzecz biorąc, w takich przypadkach nie należy kierować się modą ani przyjmować rad przyjaciół czy znajomych, ponieważ materac jest rzeczą indywidualną i decyzję powinien podjąć sam użytkownik, kierując się własnymi preferencjami. Szczególnie polecany jest materac w Bydgoszczy renomowanej marki Hilding Anders.

Najłatwiejszym sposobem na zrozumienie tego jest przypomnienie sobie, na czym spało się ostatniej nocy, przeanalizowanie, jak twarde jest łóżko i co chciałoby się w nim zmienić, aby było twardsze lub bardziej miękkie.

Kiedy i komu zalecane jest spanie na twardym podłożu?

Spanie na twardym podłożu może być zalecane przez lekarza tylko w niektórych przypadkach. Może to być na przykład problem z układem mięśniowo-szkieletowym. Jednak nawet jeśli zaleci on spanie na twardym podłożu, należy słuchać siebie i swojego ciała, a w razie złego samopoczucia po przebudzeniu zrezygnować z tego pomysłu.

Każdy ma swoją własną definicję słowa „twardy”, podobnie jak „kwaśny” i „słodki”. To, co lekarz rozumie pod pojęciem „sztywność materaca”, jest pojęciem względnym i dla konkretnej osoby może wcale nie być sztywne, ponieważ każdy organizm jest inny. W końcu odczuwanie i rozumienie sztywności bierze się z doświadczenia: to, na czym się spało od dzieciństwa, na czym się śpi teraz, zależy od wagi, budowy ciała, temperatury w pomieszczeniu (czy lubi się spać w chłodnym czy ciepłym klimacie – gęstość materiałów jest od tego różna) i wielu innych czynników.

 

materac