Księgi wieczyste jako źródło danych o kontrahentach

249
księgi wieczyste

Księga wieczysta jest publicznym rejestrem nieruchomości informującym o jej stanie prawnym. To cenne źródło nieruchomości zwłaszcza dla tych z nas, którzy zamierzają nabyć dom, mieszkanie lub działkę. Warto przyjrzeć jej się również wtedy, gdy chcemy sprawdzić kto jest naszym sąsiadem albo też czy kontrahent faktycznie jest właścicielem nieruchomości, którą przedstawia jako swoje zabezpieczenie.

Księgi wieczyste jako źródło danych o kontrahentach

Jak do niej dotrzeć i jak interpretować zawarte w niej zapisy? Wyjaśniamy!

Jak dotrzeć do księgi wieczystej nieruchomości?

Księga wieczysta to rejestr jawny, a więc każdy z nas ma do niego dostęp. Jeśli chcemy zapoznać się z treścią danej księgi, możemy udać się do prowadzącego ją sądu rejonowego lub skorzystać z wyszukiwarki ksiąg wieczystych dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. By odszukać księgę, wystarczy, że podamy jej numer. A co możemy zrobić, jeśli go nie znamy? Z pomocą przyjdzie nam artykuł księgi wieczyste, dzięki któremu ustalimy numer księgi na podstawie adresu lub numeru ewidencyjnego nieruchomości.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta nieruchomości?

Księga wieczysta składa się z kilku działów odnoszących się do różnego rodzaju informacji. Pierwszy z nich, a więc Oznaczenie, zawiera dane ewidencyjne – to w nim sprawdzimy, jaki jest dokładny adres nieruchomości, powierzchnia i przeznaczenie. Z działu pierwszego dowiemy się również, czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska lub garaż.

Działem, który najbardziej interesuje osoby poszukujące swoich przodków, jest dział drugi, a więc „Własność”. To w nim znajdziemy dane wszystkich właścicieli nieruchomości – ich imiona, nazwiska i numery PESEL. Wiedza ta przyda nam się również wtedy, gdy zamierzamy nabyć nieruchomość i przed zakupem chcemy upewnić się, że osoba podająca się za właściciela rzeczywiście nim jest i posiada prawo, by nim dysponować.

Trzeci dział księgi wieczystej, a więc „Prawa, roszczenia i ograniczenia”, poinformuje nas o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich. Dzięki temu dowiemy się, że nieruchomość nie jest obciążona np. prawem dożywotniego zamieszkania.

Ostatni dział to hipoteka. Szczególną uwagę powinny zwrócić na niego osoby kupujące mieszkanie. Z niego uzyskają informację na temat obciążeń hipotecznych nieruchomości, m.in. ich wysokości oraz waluty.

Księga wieczysta nieruchomości to prawdziwa skarbnica wiedzy. Kupujących ustrzeże przed potencjalnymi kłopotami, a nam – weryfikujących kontrahentów – pomoże ustalić ich faktyczne zabezpieczenie. Również gdy wymagany jest kontakt z właścicielem sąsiedniej nieruchomości/mieszkanie/domu (np. w celu wykonania remontu koniecznego części wspólnej), to księga wieczysta pozwoli łatwo znaleźć właściciela.