Wydanie książki online – plusy i minusy

1246
wydanie książki online

Self-publishing, czyli samodzielne wydawanie książki za pomocą wydawnictwa online to nowa możliwość dla autorów. Każdy autor powinien rozważyć tę możliwość przed rozmową z tradycyjnym wydawnictwem przejmującym prawa autorskie majątkowe. Wydanie książki online może być lepszym rozwiązaniem.

Jesteś autorem – Ty decyduj!

Jako autor dysponujesz prawami autorskimi majątkowymi i – niezbywalnymi – niemajątkowymi. Prawa autorskie majątkowe pozwalają na zarabianie na własnej twórczości. Kontakt z tradycyjnymi wydawnictwami najczęściej kończy się przekazaniem wydawcy pełnych praw autorskich majątkowych i to na wyłączność. Jako autor nie będziesz mieć prawa do samodzielnego dodruku, wydania w formie elektronicznej czy – gdybyś chciał – udostępnić swoje dzieło wszystkim za darmo. Niestety – wydawca wszystkie te możliwości blokuje.

W takich sytuacjach rozważ samodzielne wydanie książki online. Co przez to rozumieć? Wydanie książki online oznacza tutaj wydanie Twojej książki za pośrednictwem drukarni internetowej, wydawnictwa internetowego, które w Twoim imieniu, na Twój koszt i dla Twojego zysku przygotuje tradycyjny skład i druk książki zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (e-book).

Dlaczego warto publikować samemu?

Wydanie książki online ma swoje plusy i minusy. Do minusów należy zaliczyć:

  • Konieczność sfinansowania nakładu – zarobisz dopiero po sprzedaży wydrukowanych egzemplarzy.
  • Konieczność zapewnienia korekty, ilustracji, własnej dystrybucji, masowa sprzedaż wymaga założenia działalności gospodarczej.

Plusy samodzielnego wydania książki online:

  • Pełna kontrola – to Ty decydujesz o tym, jak ma wyglądać Twoja książka. Ty decydujesz o nakładzie, terminie wydania, szacie graficznej, okładce, papierze, formie książki a w szczególności o jej cenie.
  • Większy zysk – druk online to współpraca z drukarnią internetową, wydawnictwem jesteś Ty sam, więc uzyskujesz, zachowujesz dla siebie cały zysk wydawnictwa oraz wynagrodzenie za prawa autorskie których nie pozbywasz się. Możesz dowolnie kształtować cenę.
  • Zarabiasz więcej wraz z każdym sprzedanym egzemplarzem – im więcej sprzedasz tym więcej zarobisz, wynagrodzenie jest nieograniczone. Wydawnictwo zapłaciłoby Ci stałe wynagrodzenie.
  • Doradztwo – możesz skorzystać z wiedzy i umiejętności kadry specjalistów drukarni internetowej. Pomimo kontaktu przez internet odpłatnie możesz uzyskać profesjonalne wsparcie, doradztwo jak i techniczna obsługę – korektę, ilustracje, wykonanie wersji elektronicznych jako e-booki w różnych formatach. Ważne – zapłacisz tylko za to, co uznasz za stosowne.
  • Materiały naruszają czyjeś prawa majątkowe – wydawnictwo nie może przyjąć takiego materiału do wydania. Często przygotowując np. monografię rodu, drzewo genealogiczne korzystasz z materiałów zebranych w rodzinie, od przyjaciół internetowych i zebrane z różnych stron internetowych, czasem nieznanych właścicieli. W takim wypadku możesz samodzielnie wydrukować książki do prywatnego użytku, dla siebie i rodziny korzystając z drukarni internetowej.

Wydanie książki online w wydawnictwie internetowym

Aby wydać książkę na własnych zasadach zajrzyj na różne strony poświęcone wydawnictwom online. Warto zacząć od tej strony ponieważ oferuje kalkulator online, pozwalający natychmiast wyliczyć koszt wydania. Sprawdź koszt projektu – podaj format książki, rodzaj papieru, ilość stron i egzemplarzy i szybko przekonasz się, że koszt Twojej książki dla całej rodziny to zaledwie 20 zł za egzemplarz.

Własny druk książki to ciekawa możliwość nie tylko dla autorów tworzących prywatnie, ale również dla firm chcących tani wydać firmowe albumy okolicznościowe, materiały targowe oraz estetyczną instrukcję dla klientów dużych kontraktów.

Na podanej stronie znajdziesz też warunki wydania Twojej książki, których nie zapewnia tradycyjne wydawnictwo.