Przodkowie z korzeniami – ciekawy pomysł na biznes genealogiczny

508
biznes w genealogii

Chyba nie ma człowieka, który nie chciałby znać – kilka pokoleń wstecz – swojego pochodzenia. Tubylec z Nowej Gwinei dowiaduje się o nim od czarownika podczas obrzędu inicjacji, chłop spod Czerwińska – z ksiąg parafialnych, szlachta szpera w herbarzach. A w Paryżu, w pobliżu Luwru, otworzył podwoje butik dla zainteresowanych genealogią. Można w nim kupić specjalistyczne książki, poradniki. Butik oferuje także dostęp do Internetu zainteresowanym pochodzeniem pod adresem: www.ancetres.com

Częstymi gośćmi są w nim cudzoziemcy, zwłaszcza Amerykanie, Kanadyjczycy i Australijczycy, a więc przedstawiciele narodów i państw, które jeszcze nie zdążyły nasycić się historią (w przeciwieństwie do starej Europy cierpiącej na jej przesyt).

Butik otworzył 34-letni informatyk Laurent Fordant. Zatrudnił zawodowego historyka, panią Sophie Topcha, której zadanie polega na udzielaniu rad klientom i ukierunkowywaniu ich w poszukiwaniach. Dziennie zazwyczaj 30 osób korzysta z usług świadczonych przez butik. Dużym wzięciem cieszy się patronimiczna mapa Francji, na której skartografowano dane z lat 1891-1990, pozwalające odnaleźć geograficzne pochodzenie danego nazwiska. Zainstalowane w butiku komputery, z odpowiednim oprogramowaniem, pozwalają w niektórych przypadkach śledzić koneksje rodzinne, małżeństwa, narodziny, zgony aż do XVI wieku. Aktualnie z butikiem współpracuje 60 towarzystw genealogicznych – dostarczają mu dane, którymi dysponują.

Właściciel butiku nie robi tego, co robi, wyłącznie dla pieniędzy, jest autentycznym miłośnikiem genealogii, opracował encyklopedyczny słownik francuskich nazwisk oraz ich rozmieszczenia w roku 1900. Na tej podstawie wielu ludzi rozpoczęło i skutecznie prowadziło poszukiwania. Oprócz tego tomu w butiku można kupić rozmaite almanachy, wokabularze, dykcjonarze, woluminy mające coś wspólnego z genealogią, na przykład monografie wielkich rodów czy miast ze spisami patrycjatu.

Każdy klient butiku ma prawo szukać bezpłatnie przez 10 minut, każde następne 10 minut kosztuje 7 Euro.