Na portalu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” do końca 2022 roku udostępnione zostaną 1022 jednostki archiwalne. Przewiduje się, że podczas projektu wykonanych zostanie ponad 507 536 skanów.
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
W styczniu 2020 roku Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII rozpocznie realizację projektu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej”, dzięki któremu bezcenne zasoby Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (Archiwum im. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka), Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej zostaną zdigitalizowane, opracowane i udostępnione w Internecie. Prace nad portalem internetowym potrwają do końca 2022 roku.
Trzy archiwa pod jednym adresem
W ramach projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej procesowi digitalizacji a następnie udostępnieniu w Internecie poddane zostaną najcenniejsze archiwalia wchodzące w skład trzech zasobów archiwalnych o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym: Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (Archiwum im. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka), Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Materiały zostaną opublikowane w serwisie Sakralne Dziedzictwo Małopolski utworzonym przez Uniwersytet Papieski w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Strona serwisu: https://sdm.upjp2.edu.pl
Portal ten wyposażony jest w moduł Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej przystosowany do wygodnego i efektywnego przeglądania zdigitalizowanych jednostek archiwalnych. Do końca 2022 roku w portalu opublikowanych zostanie ponad tysiąc jednostek archiwalnych. Udostępnienie tak dużej ilości dokumentów przyczyni się nie tylko do ochrony ich substancji materialnej, ale i umożliwi korzystanie z nich szerokiemu gronu naukowców, historyków, historyków sztuki, genealogów, nauczycieli, przewodników turystycznych, młodzieży szkół średnich i wyższych, pasjonatów i wszystkich zainteresowanych.
„Archiwum Baziaka”
Szczególne zainteresowanie budzi digitalizacja i udostępnienie tzw. „Archiwum Baziaka”, czyli Archiwum Archidiecezji Lwowskiej. Archiwum to zgromadzi zasoby metrykalne przedwojennej Polski obecnie w granicach Ukrainy. Przy braku dostępu do archiwów ukraińskich lub istotnych utrudnieniach (konieczność osobistego przeglądania zasobów na miejscu) Archiwum Baziaka jest najistotniejszym źródłem pierwotnych informacji metrykalnych. Jego digitalizacja i udostępnienie jest bardzo oczekiwane przez środowiska rodzinnych genealogów.
Księgi metrykalne
Lista parafii, których księgi metrykalne mają zostać objęte digitalizacją z Archiwum Kurii Metropolitalnej i Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (Archiwum Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka). W przypadku ksiąg zgromadzonych w Archiwach Parafialnych diecezji bielsko-żywieckiej wykaz nie może zostać na razie opublikowany (nie znany jest jeszcze stan zachowania materiałów i co do części mogą wystąpić przeszkody, uniemożliwiające digitalizację m.in. ze względów konserwatorskich).
Archiwum Kurii Metropolitalnej
Parafia Wszystkich Świętych w Krakowie (XVI/XVII – XIX/XX w.)
Parafia św. Klemensa w Wieliczce (XVI/XVII – XX w.)
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach (XVI – XVII w.)
Parafia św. Wojciecha w Droginii (XVII – XVIII w.)
Parafia św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja w Dziekanowicach (XVII – XVIII w.)
Parafia św. Katarzyny w Nowym Targu (XVII – XVIII w.)
Parafia św. Mikołaja w Polance Wielkiej (XVII – XVIII w.)
Parafia św. Wawrzyńca w Radziszowie (XVII – XVIII w.)
Parafia św. Kazimierza w Rybnej (XVII – XVIII w.)
Parafia św. Andrzeja w Szaflarach (XVII w.)
Parafia Ofiarowania NMP w Wadowicach (XVI – XVIII w.)
Archiwum Archidiecezji Lwowskiej
Katedra Wniebowzięcia NMP we Lwowie (1 jednostka)
Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Brodach (2 jednostki)
Realizacja
Realizacja tak ambitnego zadania będzie możliwa dzięki pozyskaniu przez Uniwersytet Papieski dofinansowania ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Dofinansowanie unijne wyniosło: 7 328 560,43 PLN.