25 milionów stron kartoteki NSDAP trafi do Polski

640
nsdap

25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi niebawem do Polski. To początek współpracy między Instytutem Pileckiego i niemieckim Bundesarchiv. Podpisanie umowy jest efektem negocjacji na szczeblu rządowym prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych a Ministerstwem ds. Kultury i Mediów RFN.

– Otrzymamy od Bundesarchiv zdigitalizowane dokumenty NSDAP. Cały czas pracujemy też nad tym, żeby niemiecka strona dostała polskie archiwalia i wątki naszej historii były dostępne dla innych – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Martyna Rusiniak-Karwat z Instytutu Pileckiego.

– Inicjatorką podpisania tej umowy była wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin – przypomniała dr Martyna Rusiniak-Karwat. Gość programu zauważyła również, że nie jest to pierwsza tego typu bilateralna umowa. – Pozyskaliśmy zdigitalizowane i odtajnione dokumenty Komisji Narodów Zjednoczonych i Instytutu Hoovera. Wcześniejsze umowy były jednak zawarte jeszcze jako Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – dodała.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX w., upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych. Dostęp do archiwów jest jednym z najważniejszych celów placówki.