Czy istnieją pożyczki dla zadłużonych i czy powinno się z nich korzystać?

603
pożyczki dla zadłużonych

Osoby spłacające zadłużenie często potrzebują dodatkowej gotówki. Niestety większość banków, a także pozabankowych instytucji pożyczkowych traktuje osoby zadłużone nieprzychylnie, nie dając im możliwości pożyczenia pieniędzy. Warto zastanowić się, czy w ogóle istnieją pożyczki dla zadłużonych, a także czy zaciąganie kolejnych zobowiązań przez takie osoby jest rozsądne.

Pożyczki dla zadłużonych – dlaczego są tak trudno dostępne?

Problem z dostaniem pożyczki lub kredytu mają przede wszystkim osoby, które widnieją w Biurze Informacji Kredytowej BIK oraz w rejestrach dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej BIG. Figurowanie w takich rejestrach oznacza bowiem, że dana osoba ma niespłacone zadłużenie lub w przeszłości miała problem z terminowym regulowaniem zobowiązań (dane historyczne są dostępne wyłącznie w BIK).

Dla instytucji kredytowej taka osoba jest więc mało wiarygodna – udzielenie jej kolejnego kredytu rodzi ryzyko, że nie zostanie on spłacony w terminie lub w ogóle pojawi się problem ze zwrotem pożyczonych pieniędzy. Należy pamiętać, że zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe udzielające tzw. kredytów konsumenckich mają obowiązek oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Branie pod uwagę informacji z BIK i BIG jest istotnym elementem takiej oceny. W praktyce więc osoby widniejące w BIK lub BIG z reguły nie mają większych szans na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki.

Gdzie znaleźć pożyczki dla zadłużonych?

Wbrew pozorom osoby zadłużone mają szansę pożyczyć pieniądze. Dostępne są dla nich następujące produkty kredytowe:

  • pożyczki prywatne pod weksel lub zabezpieczenie na nieruchomości,
  • pożyczki z gwarantem,
  • szybkie pożyczki gotówkowe bez zabezpieczeń dostępne online.

Niestety osoba zadłużona chcąca pożyczyć wysoką sumę pieniędzy np. ponad 20 000 zł musi liczyć się z tym, że będzie od niej wymagane zabezpieczenie pożyczki.

W przypadku pożyczki prywatnej, czyli oferowanej przez prywatnego inwestora, wymaganym zabezpieczeniem jest zwykle weksel lub zabezpieczenie na nieruchomości (w tym przypadku nie stosuje się jednak wpisu na hipotekę, lecz inne rozwiązania prawne umożliwiające pożyczkodawcy przejęcie nieruchomości w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie zwróci pożyczki w terminie).

Dość ciekawym rozwiązaniem są także pożyczki z gwarantem – w tym przypadku osoba zadłużona musi wskazać osobę, która poręczy jej pożyczkę. Osoba taka musi mieć nieskazitelną historię w BIK i dość wysokie dochody, ponieważ zgodnie z umową pożyczkodawca może od niej żądać spłaty pożyczki w każdej sytuacji, gdy nie uczyni tego pożyczkobiorca.

Najprostszym sposobem na pożyczenie pieniędzy przez osobę zadłużoną jest skorzystanie z szybkiej pożyczki przez Internet. Niektóre instytucje pożyczkowe oferują taką możliwość osobom z negatywnymi wpisami w BIK, czyli mające zadłużenie z tytułu innych kredytów. Takie pozabankowe pożyczki dla zadłużonych są udzielane całkowicie online. Ich dużą zaletą jest więc minimum formalności związanych z ich załatwianiem – zwykle wystarczy mieć ważny dowód osobisty i konto w banku oraz wypełnić krótki formularz online. Mankamentem tego rozwiązania są jednak dość niskie kwoty pożyczek od 100 do około 5000 zł. Jeśli potrzebujesz kwoty do 5000 zł, użyj tego formularza dla zadłużonych na stronie Freezl.pl.

Czy osoby zadłużone powinny sięgać po kolejne pożyczki?

Zaciąganie kolejnych zobowiązań przez osoby zadłużone jest mocno dyskusyjne. Nawet najmniejsza pożyczka jest kolejnym obciążeniem finansowym, które powiększa ogólną sumę zadłużenia. Z drugiej strony dodatkowy zastrzyk gotówki może pomóc w spłacie najstarszych zobowiązań i tym samym uchronić dłużnika przed kosztownym postępowaniem sądowym i egzekucyjnym. Każda sytuacja jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Z pewnością osoba zadłużona nie powinna zaciągać pożyczki, jeśli wie, że nie będzie w stanie jej zwrócić w wyznaczonym terminie. Dokładanie sobie w ten sposób kłopotów mija się z celem i jest nieodpowiedzialne. Jednak jeśli zadłużenie jest już spłacane i dodatkowa gotówka może pomóc w wyjściu z długów, warto rozważyć takie rozwiązanie.