5 sposobów na uniknięcie zaległej pożyczki

629
sposoby uniknięcia pożyczki

Dziś co trzeci obywatel Polski w wieku od 18 do 90 lat może uzyskać pożyczkę. Firmy pożyczkowe nie mają ścisłych wymogów dla kredytobiorców, jak w bankach, co jest zarówno dobre, jak i złe. Z jednej strony dostępność pożyczek jest korzystna dla kredytobiorców, a z drugiej – powoduje obawy, ponieważ nie wszyscy kredytobiorcy są świadomi odpowiedzialności za nie oddanie pieniędzy, a niektórzy celowo nadużywają tą dostępnością.

Jeśli nie odnosisz się do żadnej z tych dwóch kategorii, ale nie w pełni rozumiesz swoje zobowiązania kredytowe, wtedy będzie ci ciekawie dowiedzieć się, jak uniknąć negatywnych konsekwencji pożyczek pozabankowych.

Przeczytaj umowę pożyczki przed jej podpisaniem

Bardzo wielu kredytobiorców zalegają ze spłatą tylko dlatego, że nie znają warunków kredytowania w wybranej firmie. Mają nadzieję, że „jakoś to będzie”, w kwestii spłaty pożyczki nie opierają się oni na siebie, ale na los. Aby jednak nie nabić sobie guza, zapoznaj się ze wszystkimi informacjami: dowiedz się, jakie kary obowiązują w firmie, od którego dnia są one stosowane, czy jest okres karencji, umożliwiający uniknięcie mandatów; w jakich przypadkach może wzrosnąć obecna stopa procentowa; jak nie stracić naliczone bonusy itp.

Na przykład umowa pożyczki na naszej stronie internetowej jasno określa zobowiązania kredytobiorcy, sposoby spłaty pieniędzy i konsekwencje niespełnienia warunków kredytu. Tak więc po upływie terminu spłaty kredytu, klient otrzymuje trzy dni karencji, podczas których może spłacić pożyczkę bez grzywny.

Nie bierz więcej niż możesz oddać

Pieniądze lubią ostrożne traktowanie. Jeśli wiesz na pewno, że nie będziesz mógł spłacić pożyczki, lepiej jej nie brać. Pożyczka jest taką samą usługą, jak zamawianie w restauracji, którego wartość jest wyrażona jako stopa procentowa. Musisz zrozumieć, że będziesz musiał zwrócić więcej niż wziąłeś.

Sprawdź swoją historię kredytową

Sprawdzanie profilu kredytowego w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) pomoże ci monitorować stan aktualnych pożyczek, dowiedzieć się, czy istnieje jakikolwiek niespłacony dług. Jest to przydatne w przypadkach, kiedy jest na przykład formalne zamknięcie pożyczki, a faktycznie zostaje się małe zadłużenie, co za kilka miesięcy może doprowadzić do solidnej kwoty. Za pomocą Internetu możesz wziąć nawet pożyczki bez sprawdzania baz dłużników.

Spłać pożyczkę w ratach

Jeśli wiesz, że nie możesz spłacić pożyczki w całości, spłacaj ją w ratach. Na przykład w naszym serwisie, klient może dokonać kilku płatności przed końcowym terminem.

Staraj się o przedłużenie

Aby uniknąć opóźnień, na naszej stronie można otrzymać usługę przedłużenia, to znaczy, przedłużenie umowy pożyczki o kolejne 30 dni. Możesz samodzielnie wybrać okres – od 1 do 30 dni. Usługa pozwala utrzymać poziom użytkownika w programie lojalnościowym i uniknąć wzrostu oprocentowania.