Domy nie muszą być z cegły, kamienia, a nawet z drewna

721
budowa domów

To prawda – domy jednorodzinne nie muszą być budowane z cegły, betonowych pustaków, kamienia lub naturalnego drewna. Coraz częściej decydujemy się na budowę lekkich, niedużych domów z innych materiałów. Może to być na przykład glina, lub różnego rodzaju płyty, w tym płyty OSB. Motywem decyzji może być nie tylko cena, ale również ekologia i krótki czas wykonania.

Domy z płyt OSB lub paneli SIP

Te płyty do niedawna były stosowane w dużej mierze jako budulec prowizorycznych, tymczasowych zabudów lub na przykład domków campingowych. W ostatnich latach technologia płyt OSB została istotnie udoskonalona, zwłaszcza jeśli idzie o spoiwo drewnianych wiór, z których głównie ten materiał się składa.

Są to najczęściej wióry dębowe. Płyty OSB się dzieli na kilka rodzajów w zależności głównie od spoiwa. Mają zatem swoje numery, na przykład OSB1 lub OSB4 Najczęściej jako spoiwo stosowane są żywice mocznikowo-formaldehydowe. Mogą też być płyty ze spoiwem poliuretanowym w warstwie środkowej.

Produkowana jest również płyta OSB STOP FIRE – jak sama nazwa wskazuje, jest ona w znacznym stopniu ognioodporna. Jedną z technik budowy domów jest pokrywanie płytami OSB stalowych konstrukcji.

Płyty OSB mogą być wykorzystywane jako okładzina tak zwanych paneli SIP, które również cieszą się sporym powodzeniem przy budowie domów jednorodzinnych. Panele SIP są wypełnione wewnątrz warstwą izolacyjną choćby styropianem, pianką poliuretanową lub polistyrenem. Przy produkcji paneli SIP, jako warstwy zewnętrzne stosowane są również płyty, cementowe, włókno-cementowe, magnezowe lub metalowe.

Po ułożeniu fundamentu budowa domu z paneli może zająć nawet kilka dni. Wewnętrzną część ścian można wykładać podobnymi materiałami jak w wypadku domów stawianych technikami tradycyjnymi.

Domy z gliny

Nowe domy stawiane z gliny dziwią już coraz rzadziej, tym bardziej że część mieszczuchów zdecydowała się na powrót do tradycji rustykalnych. Domy z gliny wykonywane są także różnymi technikami. Najpopularniejszą jest mieszanie gliny z dużą ilością słomy i tworzenie bloczków glinianych.

Bloczki tworzone są ręcznie lub przy pomocy prasy hydraulicznej. Przy wznoszeniu ścian z bloczków najczęściej jest stosowana zaprawa gliniana lub wapienno-gliniana.

Część domów budowana jest poprzez układanie monolitycznych ścian glinianych, choć i przy tej technice najczęściej jednym z głównych składników budulca jest słoma.

Ciekawie wygląda dom gliniany z zarysem belek przypominający tak zwany pruski mur.