Zarabianie przez internet

766
zarabianie przez internet

Zarabianie przez internet to temat bardzo popularny. Jesteśmy wręcz zalewani ofertami na których – niewątpliwie – ktoś zarabia. I często myślimy o tym, ile ktoś na tym zarabia? Pojawia się też kiełkująca myśl – czy ja też mogę zarabiać przez internet? Tak, możesz!

Zarabianie przez internet – podstawy

Zarabianie nierozerwalnie związane jest ze sprzedażą. Nie różni się od „zwykłej” sprzedaży niczym, prócz tego, że działalność ma miejsce w internecie. Ale też nie wszystko co ma miejsce w internecie nazywamy „zarabianiem przez internet”. To pojęcie, zwyczajowo, nie odnosi się do sklepów internetowych, usług internetowych świadczonych przez firmy. Pojęcie to dotyczy głównie działalności indywidualnej, osobistej, najczęściej wykonywanej jako zajęcie dodatkowe, dorabianie, zwykle nie stanowiącej podstawowego źródła utrzymania (choć są osoby utrzymujące się na wysokim poziomie tylko z zarabiania przez internet).

Są dwa podstawowe sposoby zarabiania:

  • Pierwszy – pośrednictwo w sprzedaży. W tym przypadku otrzymujemy prowizję za dokonanie zakupu produktów firm trzecich (nie naszych), gdy przyczyniliśmy się do dokonania transakcji. Ten typ pośrednictwa nazywa się CPA (cost per action), czyli wynagrodzenie za uzyskanie ze strony klienta reakcji na nasz przekaz. W ramach CPA możemy wyróżnić kilka typów akcji. CPS (cost per sale) oznacza dla nas stawkę procentową lub stałą wartość za dokonanie przez klienta produktu w sklepie firmy trzeciej. Często firma trzecia jest skłonna zapłacić za pozostawienie kontaktu na swojej stronie, jest to CPL (cost per lead) a czasem możemy uzyskać zarobek za samo skierowanie klienta na stronę danej firmy – jest to CPV (cost per view). Generalnie swoimi działaniami mamy zachęcić klientów do zakupu a przynajmniej do odwiedzenia strony firmy na rzecz której działamy.
  • Drugi – sprzedaż powierzchni reklamowej (wynajem). To najbardziej znany i rozpowszechniony sposób zarabiania na zamieszczaniu reklam czy to na swojej stronie internetowej (serwis tematyczny, blog, forum dyskusyjne) czy tez w treści wiadomości pocztowych rozsyłanych do osób, które wyraziły na to zgodę.

Istota zarabiania przez internet

Jak wcześniej zostało napisane: zarabianie związane jest ze sprzedażą, a sprzedaż związana jest z klientem. Aby móc zarabiać przez internet musimy potrafić docierać do klientów. Zwykle jest proste przełożenie – im wiekszą ilość potencjalnych klientów możemy poinformować o naszej ofercie, tym więcej możemy zarobić. Czyli najważniejsi są użytkownicy internetu, do których możemy dotrzeć z przekazem/ofertą. Tymi użytkownikami internetu są czytelnicy naszego bloga, naszego serwisu poradnikowego, naszego profilu na Facebooku, Instagramie czy YouTubie czy jeszcze innego serwisu. Mogą to być też osoby, które maja swoje adresy poczty elektronicznej w naszej bazie danych.

Różne grupy użytkowników do których możemy dotrzeć mają różną zdolność nabywczą. Średnio można przyjąć, że z każdych 1000 użytkowników możemy uzyskać, czyli zarobić, od kilku groszy do kilku złotych. Nazywa się to CPM (cost per mille). To tłumaczy, dlaczego właściciele blogów i profili społecznościowych tak bardzo zabiegają o to, aby mieć jak najwięcej odwiedzających – aby jak najwięcej zarobić. Jeżeli chcesz dużo zarobić musisz mieć pomysł na kanał, jakim będziesz docierać do użytkowników. A najlepiej pomysł na kilka kanałów równolegle.

Mam wielu użytkowników i chcę na nich zarabiać! Jak?

Na rynku jest kilka tysięcy dostępnych sposobów zarabiania przez internet. Możesz nie patrząc na innych sam sobie wyszukać reklamodawców i zamieścić ich reklamy na swojej stronie. To tylko na pierwszy rzut oka wydaje się proste, dopóki nie dojdzie do kwestii rozliczeń – reklamodawca zazwyczaj wymaga wystawienia mu faktury… A przecież chcemy tylko trochę dorobić a nie zakładać działalność gospodarczą i płacić 1200 zł miesięcznie ZUS aby zarobić 400 zł…

Dla ułatwienia zarabiania, czyli w celu nie tylko kontaktowania reklamodawców z wydawcami (takimi jak Ty), ale również w celu dokonywania uproszczonych rozliczeń powstały liczne sieci afiliacyjne, skupiające wielu reklamodawców i wielu wydawców. Czyli przystąpienie do sieci afiliacyjnej daje nam kilka ważnych korzyści:

  • nie musisz szukać reklamodawców;
  • masz zapewnione rozliczenia i nawet niewielkie wypłaty bez potrzeby zakładania działalności gospodarczej.

Ale jedną z najważniejszych korzyści z przynależności do programów afiliacyjnych jest możliwość wybrania z bardzo dużej liczby programów (grupy reklam danej firmy) właśnie tych, które mogą zainteresować Twoich odbiorców. Przykładowo mając blog modowy możesz przystąpić do programu partnerskiego sklepów internetowych z odzieżą lub bielizną. Dzięki dopasowaniu tematycznemu możesz liczyć na kilkukrotnie wyższy CPM.

Jakie są programy partnerskie do zarabiania?

Jest bardzo dużo programów partnerskich i sieci afiliacyjnych oraz jeszcze innych sposobów na zarabianie przez internet, ich wymienienie przekracza objętość artykułu. A nie dość, że jest bardzo dużo programów, to z jednej strony mają różną renomę, a z drugiej strony różną skuteczność i wymagają wsparcia przy przystępowaniu i wdrażaniu. Dlatego też jeżeli tylko chcesz spróbować zarabiać w internecie to skorzystaj z forów internetowych jako źródła obszernej i dobrej wiedzy na ten temat. Na jednym takim forum prawie 20 tysięcy użytkowników dzieli się wiedzą o zarabianiu na programach partnerskich, afiliacji i ogólnie zarabiania przez internet.

Tam znajdziesz ponad 27 tysięcy tematów i z pewnością zdziwisz się jak wiele jest możliwości zarabiania i jak duże wsparcie możesz uzyskać od społeczności. Co warte podkreślenia – polecane forum dostarcza wiedzy nie tylko jak zarabiać, ale również jak rozwijać swoje strony, jak nimi zarządzać, jaki wybrać hosting i wiele, wiele innych porad pozwalających uczynić Twoją stronę i Twoje profile społecznościowe atrakcyjniejszymi i skuteczniejszymi.