Tokarka do metalu

694
tokarka

Metal jest jednym z najbardziej podstawowych materiałów, które można spotkać w przemyśle. W zależności od rodzaju metalu oraz od stopu, wykorzystuje się go w różnych dziedzinach przemysłu. Metal bardzo często obrabiany jest na tokarce, czyli maszynie, której głównym zadaniem jest nadanie okrągłego kształtu obrabianemu detalowi. Dzieje się tak, ponieważ w przemyśle jest duże zapotrzebowanie na elementy o okrągłym kształcie.

Jak działa tokarka do metalu? Z czego się składa? Jakie metale można obrabiać za jej pomocą?

Tokarka do metalu – zasada działania

Tokarka do metalu składa się przede wszystkim z ramy, obrotowego wrzeciona, silnika elektrycznego oraz uchwytu do noża tokarskiego. W trakcie normalnej pracy silnik elektryczny napędza wrzeciono, które wykonuje ruch obrotowy wokół własnej osi. Zamocowany w nim detal obraca się, a przesuwający się wzdłuż detalu nóż tokarski odspaja wierzchnią warstwę materiału na wałku. W czasie pracy maszyny, można regulować prędkość obrotową wrzeciona, prędkość posuwu ostrza oraz głębokość skrawania, czyli odległość noża tokarskiego od osi obrotu. Regulacja tych parametrów umożliwia dostosowanie trybu pracy tokarki do właściwości obrabianego detalu.

Jakie metale można obrabiać na tokarce?

Na tokarkach obrabia się głównie stal konstrukcyjną ogólnego przeznaczenia lub stal ulepszaną cieplnie. Oprócz zwykłej stali węglowej, obróbce przy pomocy tokarek poddaje się również detale ze stali nierdzewnej. Na tokarce można obrabiać też różne stopy aluminium oraz miedź i jej stopy z cynkiem (mosiądze) oraz z cyną (brązy).

W przypadku tokarki sterowanej numerycznie, przy produkcji seryjnej zaleca się stosowanie stali automatowych. One są mniej ciągliwe, a powstające podczas procesu toczenia wióry lepiej i łatwiej się łamią.

Do czego wykorzystywane są tokarki do metalu w przemyśle?

Zastosowanie tokarek w przemyśle może być bardzo szerokie. Generalnie stosuje się je zawsze tam, gdzie konieczne jest uzyskanie detalu o przekroju kołowym. Elementy toczone spotkać więc można w:

– przemyśle motoryzacyjnym (koła pasowe, koła zębate, koła łańcuchowe, wałki napędowe),
– przemyśle maszynowym (elementy obrotowe przekładni zębatych, piasty, sworznie, koła pasowe, koła łańcuchowe, koła zębate),
– przemyśle precyzyjnym (produkcja prowadnic liniowych oraz precyzyjnych wałków do łożysk liniowych),
– przemyśle przetwórstwa metali.

W warsztatach oprócz tradycyjnych tokarek mechanicznych można spotkać też nowoczesne, dokładne tokarki sterowane numerycznie. Za ich pomocą można otrzymać detale o większej dokładności i lepszej jakości.