Dymarek

2155
dymarek

Dymarek

Stan obecny

W 1992 roku w Polsce były 358 osoby noszące to nazwisko (kobiety i mężczyźni).

Przodkowie

Stefan Dymarek urodzil się w …w…. Ożenił się z Anną Banasik. Mieszkali w miejscowości Galińsko, gdzie urodził się im syn Franciszek (Franz).

Franciszek Dymarek urodził się 24-10-1841 roku w Galińsku. 11-08-1862 w Przystajnie ożenił się z Ludwiką Wachowską, córką Walentina Wachowskiego i Zofii Grajcar, urodzoną 22-10-1843 w Kuźnicy Nowej. Mieli syna Wojciecha.

Wojciech Dymarek urodził się 14-04-1867 w Przystajnie (Kuźnicy Nowej)????. 25-11-1895 w Przystjnie ożenił się z Józefą Wróbel, córką Józefa Wróbla i Agnieszki Karlińskiej, urodzoną 15-03-1878 w Przystajnie. W owych czasach panowała bieda i Wojciech, który był już żonaty i miał troje dzieci (Stefanię ~1985, Józefa 1898 i Krystynę ~1900) wyruszył na poszukiwanie pracy. Zawędrował do majątku Nimbschen – gmina Grimma i tam podjął pracę. Był rok 1906. Wojciech zaczął powoli ściągać do Nimbschen swoją rodzinę: najpierw żonę z córkami a później syna. Józef pracował przy wypasie zwierząt czyli miał utrzymanie, nie trzeba było wiec spieszyc się z wyjazdem. Józef dojechał do rodziców w 1908 roku. W Nimbschen dzieci chodziły do szkoły jako że na tamtym terenie szkoła podstawowa była już obowiązkowa. Na nowym miejscu urodziły się jeszcze kolejne dzieci Wojciecha i Józefy: Anna ~1911, Stanisław 01-05-1913, Marta i Zygmunt. Wojciech i Józefa zmarli w Nimbschen w latach 20-tych i tam są pochowani.

Stefania Dymarek urodziła się około 1895 roku w Kuźnicy Starej jako najstarsze dziecko Wojciecha Dymarka i Józefy Wróbel. Przyjechała z rodzicami do miejscowości Nimbschen – gmina Grimma i tam mieszkała. W latach dwudziestych wyszła za mąż za Polaka Michała Ograbka, który pochodził z okolic Łodzi. Mieli dwoje dzieci: Feliksa urodzongo 17-09-1919 zmarłego w 1999 oraz Leona urodzonego 19-11-1923 zmarłego w 1968 w Grimmie. Po wojnie w 1949 roku Stefania wraz z mężem i synem Leonem i jego rodziną przeprowadziła się do Polski i zamieszkała w miejscowości Modła. W 1961 roku powróciła do Niemiec i tam mieszkała do końca życia. Zmarła w latach…

Feliks Ograbek urodził się 17-09-1919 w Nimbschen. W czasie drugiej wojny światowej poprosił o niemieckie obywatelstwo. Władze niemieckie nie odmówiły, ale najpierw chcąc sprawdzić jego lojalność wysłały go na wojnę. Z tego powodu matka Feliksa mogła mieć radio. Feliks dostał się do niewoli i powrócił z wojny dopiero w 1948 roku. Zamieszkał w miejscowości Grossboden, gdzie prowadził sklep mięsny. Był aktywnym działaczem partyjnym w NRD i dlatego udało mu się sprowadzić z powrotem do Niemiec rodziców i brata, którzy wyjechali do Polski. Zmarł w 1999 roku.

Leon Ograbek urodził się 19-11-1923 w Nimbschen. Ożenił się z Niemką Ingą Iseke, córką kolejarza. Zamieszkali w Nimbschen, gdzie 14-04-1947 urodził im się najstarszy sym Michał. W 1949 roku wraz z rodzicami Michałem Ograbkiem i Stefania Dymarek przeprowadzili się do Polski do miejscowości Modła. Tam w 1954 roku urodziła się Ewa Ograbek. W 1961 roku powrócili do Niemiec i tam w 1963 roku urodziła się Anette Ograbek. Leon zaczął chorować i w 1968 roku zmarł. Jest pochowany w Grimmie. Jego żona Inga wyszła ponownie za mąż za Niemca … Muellera i przeprowadziła się do Berlina, gdzie mieszka do dzisiaj. Jej syn Michał mieszka w Lipsku, córka Ewa wyszła za mąż i mieszka w Grimmie. Ma troje dzieci.

Józef Dymarek urodził się 04-02-1898 w Kuźnicy Starej jako drugie dziecko Wojciecha Dymarka i Józefy Wróbel. W latach dwudziestych ożenił się z Klarą ????, która dość szybko zmarła. Nie mieli dzieci. W 02-01-1934 w Leśnicy ożenił się powtórnie z Martą Galonska, córką Józefa Galonska i Marii Paczula, urodzoną 05-03-1908 w Ksionsowiesch (Leśnica, Bergstadt). Oboje mieszkali i pracowali w Nimbschen. Tam też urodziły się ich dzieci: Maria 21-02-1935, Johanna 1936 i Leon 17-03-1945. Józef pracował jako mechanik i kierowca właściciela majątku, Marta pracowała w polu. Po zakończeniu wojny w okolicach Nimbschen pojawili się polscy agitatorzy, którzy zachęcali Polaków do powrotu do Polski na Ziemie Odzyskane. Przywozili polskie gazety, roztaczali przed ludźmi wspaniałe perspektywy mieszkania i pracy. Obiecywali, ze lata przepracowane w Niemczech będą się zaliczały do uzyskania emerytury. Józef dał się przekonac i wraz z siostra Stefanią przyjechali do Polski w 1949 roku. Był to ostatni transport repatriantów z Niemiec. Józef wraz z rodziną dostali mieszkanie w Bolesławcu w Rynku, ale ponieważ przyjechali ze zwierzetami zamienili ten przydział na stare mieszkanie parterowe na ulicy Łokietka, które dodatkowo posiadało działkę i miejsce dla zwierząt. Dzieci nie umiały mówić po polsku, rodzice rozmawiali po polsku tylko wtedy, gdy chcieli aby dzieci nie zrozumiały. Ponieważ Maria i Johanna skończyły w Niemczech szkołę podstawową nie objął ich w Polsce obowiązek szkolny, nie poszły więc do szkoły tylko zostały w domu i powoli samodzielnie uczyły się języka polskiego. Mały Leon nie miał z tym problemów, nauczył się języka od dzieci i w wieku 7 lat mówił po polsku i mógł rozpocząć naukę w polskiej szkole. Józef pracował w …, a nastepnie w POM-ie w Bolesławcu. Przy przejściu na emeryturę okazało się, że obietnice polskich władzbyły płonne i nie zaliczono mu do emerytury lat przepracowanych w Niemczech. Zmarł w Bolesławcu … 1973.

Krystyna Dymarek urodziła się w Kuźnicy Nowej około roku 1900. Wraz z rodzicami przyjechała do miejscowosci Nimbschen – gmina Grimma i tam mieszkała. Wyszła za mąż za Niemca Schneiderheinza i miała jedna córkę Urszule. Mieszkali w Niemczech w Grimmie. Krystyna zmarła po roku 1993.

Anna Dymarek urodziła się około roku 1910 w Nimbschen jako czwarte dziecko Wojciecha Dymarka i Józefy Wróbel – pierwsze urodzone w Niemczech. Wyszła za mąż za Niemca Ericha Huhna. Krótko mieszkała w Magdeburgu. Nie miała dzieci.

Stanisław Dymarek urodził się 01-05-1913 roku w Nimbschen jako piąte dziecko Wojciecha Dymarka i Józefy Wróbel. Ożenił się z Niemką Hildą i miał z nią dwoje dzieci: Brygidę i Manfreda. Po śmierci żony ożenił się powtórnie także z Hildą. Mieszkał w okolicy Grimmy – po wojnie dostał gospodarstwo rolne. Zmarł 24-03-1999.

Marta Dymarek urodziła się po roku 1913 w Nimbschen jako szóste dziecko Wojciecha Dymarka i Józefy Wróbel. Wyszła za mąż za Niemca Steyera, miała dwoje dzieci: Annelise i Manfreda. Mieszkała w Grimmie.

Zygmunt Dymarek urodził się w Nimbschen jako siódme dziecko Wojciecha i Józefy Wróbel. Ożenił się z Polką z okolic Opola. W czasie wojny był szoferem/kierowca i udało mu się wywieźć rodzinę przed frontem w okolice Hamburga. Zygmunt był bardzo przeciwny powrotowi rodziny do Polski. W ostatnim liście do Józefa pisał, że jak Józef wróci do Polski nigdy się już z nim nie skontaktuje. Obietnicy dotrzymał.

Jakub Wróbel urodził się w … roku. Ożenił się z Julianną Wojtyrą. Mieszkali w miejscowości Dzietrzniki, gdzie urodził się im syn Józef.

Józef Wróbel urodził się w 1850 roku w Dzietrznikach. 22-05-1877 w Przystajnie ożenił się z Agnieszką Karlińską, córką Stanisława Karlińskiego i Marianny Kukuli, urodzoną 10-01-1847. Mieli córkę Józefę, która wyszła za mąż za Wojciecha Dymarka.