Moja babcia miała na imię…

2185
moja babcia

„Moja babcia miała na imię…” to szczególna pozycja, część pierwsza serii wydawniczej „Z kuferka prababci”. Publikacja na pierwszy rzut oka niepozorna, bo choć wydana na wysokiej jakości grubym papierze to jednak liczy zaledwie 20 stron.

Książka przedstawia autentyczne historie opowiedziane przez dzieci ich własnymi słowami. Dzieci przekazywały historie dziadków tak, jak je zapamiętały, gdyż dziadków nie ma już wśród żywych. Autentyczność wypowiedzi jest tutaj istotna. Nie mniej istotna i warta podkreślenia jest lokalizacja dzieci. Przedstawione wspomnienia są efektem konkursu na opowiadanie jaki odbył się w 2017 roku na Litwie, w Grzegorzewie pod Wilnem. Przedstawione wypowiedzi są wspomnieniami polskich losów polskich rodzin obecnymi w pamięci litewskich dzieci polskiego pochodzenia. W szkole średniej w litewskim Grzegorzewie w 1989 roku z inicjatywy aktywistów Związku Polaków zostały założone klasy polskie, co było początkiem rozwoju pamięci i kultury polskiej. Przyczynili się do tego nauczyciele: Mirosława Siagło, Alfreda Kirszenie, Jadwiga Żardaliawiczienie, Żana Tomaszewicz, Czesława Szurpicka, Irena i Sylwester Pomarnaccy, Jan Narwoisz, Natalia Popławska, Ala Wakar, Lucyna Stefanowicz i wiele innych.

Dziecięce wspomnienia mogą wzruszyć, zdjęcia zadumać, historie poruszyć, pomysł zaskoczyć. Jednak najbardziej dojmujące jest niewypowiedziane. Po krótkiej lekturze dociera do nas coś znacznie ważniejszego. Nie ma znaczenie kim byliśmy, co robiliśmy, co mieliśmy, jak przeżyliśmy życie ani nawet jacy byliśmy.

Tyle po nas pozostanie, ile nasze dzieci zapamiętają i przekażą wnukom.

Dzieci pokazały co pozostało po ich przodkach w ich pamięci. Dlatego tak ważne jest aby uprawiać genealogię rodzinną, niech genealogia rodzinna staje się wielopokoleniowym spoiwem utrwalającym relacje i pomagającym zapamiętać dzieje rodu. I ten niewyartykułowany przekaz tej książki wydaje się być największym skarbem jaki niesie.


„Moja babcia miała na imię…”
Część 1, nakład 1000 egz. Wydawnictwo: Genealogia Polaków, 2017.
Projekt współfinansowany przez Ambasadę Polską w Wilnie.

Projekt jest otwarty, więcej informacji można uzyskać na stronie www.kuferek.okiem.pl.