Motoryzacyjne ubezpieczenie OC

505
ubezpieczenie oc

Najważniejszą sprawą jest fakt, że motoryzacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe oraz że ubezpieczenie OC dotyczy odszkodowania poszkodowanego przez nas samochodu, kierującego i jego pasażerów oraz innych osób i podmiotów które odniosły szkodę w wyniku naszego działania z udziałem pojazdów mechanicznych.

Motoryzacyjne ubezpieczenie OC

Przy zakupie polisy OC możemy wybrać różne warianty. Podstawowa polisa OC jest tania i łatwa do porównywania spośród ofert różnych ubezpieczycieli. Dlatego ubezpieczyciele ukrywają podstawowe ubezpieczenie OC w różnych, rozbudowanych pakietach w ten sposób, że klient widzi wyłącznie kwotę (cenę) za cały pakiet, nie widzi ceny składników. Te dodatkowe składniki to najczęściej:

 • ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów;
 • ubezpieczenie uszkodzenia opon i bezpłatne holowanie do najbliższej stacji napraw;
  ubezpieczenie przedniej szyby od stłuczenia;
 • ubezpieczenie zatrzaśnięcia kluczyków;
 • ubezpieczenie przedniej szyby;
 • ubezpieczenie AC dotyczące małych wartości napraw (często w różnych wersjach zależnych od wielkości udziału własnego);
 • ubezpieczenie AC od pożaru;
 • ubezpieczenie ASSISTANCE na wypadek braku paliwa lub uszkodzenia pojazdu na odholowanie do najbliższego warsztatu.

Pamiętaj! Tylko ubezpieczenie OC jest wymagane prawem, wszystkie pozostałe składniki są dobrowolne. Zwróć uwagę, że w podstawowym pakiecie informacyjnym, czy to u pośrednika czy to na stronie internetowej czy to podczas rozmowy telefonicznej nikt nie poinformuje Cię o warunkach uzyskania odszkodowania za dodatkowe składniki. A potem okaże się, że chcąc uzyskać odszkodowanie za stłuczoną przednią szybę ubezpieczyciel stwierdzi, że miało to związek z silnymi wiatrami, czyli wichurą, a wichura jest wyłączona z odpowiedzialności ubezpieczyciela… Podobnie spłonięcie samochodu – inaczej jest traktowane gdy jest związane z wypadkiem, inaczej gdy podpalenia a jeszcze inaczej gdy jest wynikiem pożaru garażu.

Pakiety ubezpieczenia OC

Najczęściej ubezpieczyciej proponuje trzy pakiety do wyboru:

 • tylko polisa OC – obowiązkowy zakres ochrony, obejmuje tylko poszkodowanego, któremu wyrządziłeś szkodę oraz Twoich pasażerów. Pakiet ten w celu wprowadzenia w błąd klienta nazywany jest „ograniczonym”. Nie jest to pakiet ograniczony ani nawet podstawowy, zwykle ma różne dodatki – ubezpieczyciej chce sprawić wrażenie, że warto wybrać inny pakiet. To podstawowa manipulacja klientem.
 • polisa OC + dodatkowe ubezpieczenie (pakiet OC) – wbrew reklamom nie chroni Twojego życia. Twoje życie i zdrowie chroni tylko bezpieczna jazda i pasy bezpieczeństwa. Ten pakiet pokrywa drobne koszty unieruchomienia pojazdu np. NNW, Assistance, Opony, Szyby, Kluczyki.
 • polisa OC + AC + dodatkowe ubezpieczenia – dodatkowy zakres ochrony przy zdarzeniach komunikacyjnych. Nie wpływa na poszkodowanego przez nas a jedynie ma na celu ograniczenie skutków naszych działań dla nas, czyli skutków zatrzaśnięcia kluczyków, niezatankowania na czas czy zbyt bliskiej jazdy za ciężarówką i zbicia przedniej szyby. Najbardziej istotnym elementem rozszerzonych pakietów jest ubezpieczenie AC pozwalające na obniżenie kosztów naprawy naszego pojazdy gdy sami jesteśmy sprawcami kolizji. Ważne – jeżeli jesteśmy poszkodowanymi przez innego uzytkownika, koszty naprawy naszego pojazdu są pokrywane z ubezpieczenia OC sprawcy. W takim przypadku nasze ubezpieczenie AC jest zbędne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy OC?

Przede wszystkim miej na uwadze, że najtańsze, podstawowe ubezpieczenie OC całkowicie zdejmuje z Ciebie odpowiedzialność cywilną za skutki kolizji czy wypadku. Tym samym podstawowy pakiet, najtańszy, może być całkowicie wystarczający. I jest to najlepsze rozwiązanie gdy jeździsz rozważnie, bez naruszania przepisów bądź jeździsz mało, okazyjnie, lokalnie.

Podobnie gdy masz popularny i wieloletni samochód nie ma sensu kupowania pakietu z AC a nawet nie jest to wskazane! Skorzystanie z pakietu AC wiąże się z szeregiem niedogodności – koniecznością zgłąszania szkody, uzyskiwaniem akceptacji kosztów napraw lub zgody na ryczałtową wypłatę która będzie niska. Najgorszą wersją zdarzeń jest konieczność naprawy w autoryzowanym warsztacie z użyciem oryginalnych części – wartość kosztu naprawy może przewyższyć wartość pojazdu a nasz wkład własny będzie wyższy niż zlecenie naprawy zaprzyjaźnionemu mechanikowi z uzyciem części używanych lub regenerowanych.

Jeżeli masz pojazd nowy, drogi, to koszt polisy OC staje się pomijalny wobec polisy AC. W takim przypadku szukaj najkorzystniejszej polisy z punktu widzenia AC.

Które motoryzacyjne ubezpieczenie OC wybrać?

Masz już wiedzę i przemyślenia dotyczące Twoich faktycznych potrzeb. Wiesz czego obawiać się, które elementy stanowią realne ryzyko a które są wyłącznie sztucznym generowanie potrzeb przez ubezpieczycieli chcących sprzedać drogi pakiet.

Kilka ciekawych, promocyjnych ofert znajdziesz na poniższej stronie: https://generous.ebrokerpartner.pl/#/ubezpieczenia-acoc

lub kliknij w poniższy przycisk:

UbezpieczeniaOC AC

Na podanej stronie przedstawione są przykładowe oferty motoryzacyjnego ubezpieczenia OC/AC które warto przejrzeć pod kątem własnych potrzeb. Warto zaznaczyć, że są to oferty promocyjne – ich oferta może zmianić się w czasie. Jeżeli uznasz, że znalezione warunki są satysfakcjonujące, dokonaj zakupu jak najwcześniej.