Jeżeli potrzebujesz szybko przetłumaczyć dokument, opis, instrukcję lub dowolny inny tekst zacznij od tłumaczenia tekstu online. Tłumaczenie tekstu na stronie internetowej da szybko pogląd na temat tekstu i często jest wystarczającą pomocą. Tłumaczenie maszynowe choć dalekie od doskonałości zwykle daje zadowalające efekty.

Tłumaczenie tekstu online

W miejsce elektronicznej wersji słowników językowych pozwalających tłumaczyć pojedyncze słowa i frazy zaczęły pojawiać się coraz lepsze słowniki online tłumaczące całe teksty. Taki tłumacz online tłumaczy całe zdania a nawet bardzo długie teksty. Niektóre translatory online posiadają pomocne narzędzia bardzo ułatwiające poprawę tłumaczenia z udziałem użytkownika. Polega to na tym że użytkownik może wybrać z całego tekstu dane słowo w obcym języku a słownik online wyświetla wiele znaczeń wybranego słowa. Wiedząc z jakiej dziedziny jest tekst użytkownik może dobrać bardziej odpowiednie znaczenie i poprawić jakość tłumaczenia.

Języki tłumaczenia

Wiele słowników jest jednojęzycznych, często są to słowniki specjalistyczne. Ale duża część narzędzi oferujących tłumaczenie tekstu online oferuje nawet kilkadziesiąt różnych języków! W śród tych możliwości są oczywiście dostępne najczęściej używane słowniki: angielsko-polski, niemiecko-polski, francusko-polski, hiszpańsko-polski, włosko-polski i wiele, wiele innych. Ale najważniejsze jest że są dostępne słowniki łacińsko-polskie. Bo w poszukiwaniach genealogicznych zwykle spotykamy języki:

  • niemiecki – związany z zaborem pruskim i austriackim, w tym języku jest część ksiąg metrykalnych;
  • rosyjski – związany z zaborem rosyjskim, w tym języku jest część ksiąg metrykalnych;
  • angielski – związany z przeglądaniem zagranicznych stron internetowych ;
  • łacina – związany z księgami kościelnymi, w tym języku jest największa część ksiąg metrykalnych.

Słownik łaciński online

Najważniejsze słowniki do tłumaczeń genealogicznych:

Pozostałe słowniki online

Poniżej podane są przykłady słowników pozwalających na tłumaczenie tekstów kontekstowo (całe zdania):

  • Bing – http://www.bing.com/translator/ – tłumaczenia w 56 językach
  • iTranslate – http://itranslate4.eu/pl/ – tłumaczenia w 38 językach korzystając z kilku zewnętrznych słowników i prezentuje kilka znaczeń
  • Pons – http://pl.pons.com/tłumaczenie-tekstu – tłumaczenia w 11 językach
  • PWN – http://translatica.pl – angielski, niemiecki, rosyjski
  • Google – https://translate.google.pl/#la/pl/ – tłumaczenia w ok. 100 językach