Tłumaczenie tekstu online

6883
tłumaczenie tekstu

Jeżeli potrzebujesz szybko przetłumaczyć dokument, opis, instrukcję lub dowolny inny tekst zacznij od tłumaczenia tekstu online. Tłumaczenie tekstu na stronie internetowej da szybko pogląd na temat tekstu i często jest wystarczającą pomocą. Tłumaczenie maszynowe choć dalekie od doskonałości zwykle daje zadowalające efekty.

Tłumaczenie tekstu online

W miejsce elektronicznej wersji słowników językowych pozwalających tłumaczyć pojedyncze słowa i frazy zaczęły pojawiać się coraz lepsze słowniki online tłumaczące całe teksty. Taki tłumacz online tłumaczy całe zdania a nawet bardzo długie teksty. Niektóre translatory online posiadają pomocne narzędzia bardzo ułatwiające poprawę tłumaczenia z udziałem użytkownika. Polega to na tym że użytkownik może wybrać z całego tekstu dane słowo w obcym języku a słownik online wyświetla wiele znaczeń wybranego słowa. Wiedząc z jakiej dziedziny jest tekst użytkownik może dobrać bardziej odpowiednie znaczenie i poprawić jakość tłumaczenia.

Języki tłumaczenia

Wiele słowników jest jednojęzycznych, często są to słowniki specjalistyczne. Ale duża część narzędzi oferujących tłumaczenie tekstu online oferuje nawet kilkadziesiąt różnych języków! W śród tych możliwości są oczywiście dostępne najczęściej używane słowniki: angielsko-polski, niemiecko-polski, francusko-polski, hiszpańsko-polski, włosko-polski i wiele, wiele innych. Ale najważniejsze jest że są dostępne słowniki łacińsko-polskie. Bo w poszukiwaniach genealogicznych zwykle spotykamy języki:

  • niemiecki – związany z zaborem pruskim i austriackim, w tym języku jest część ksiąg metrykalnych;
  • rosyjski – związany z zaborem rosyjskim, w tym języku jest część ksiąg metrykalnych;
  • angielski – związany z przeglądaniem zagranicznych stron internetowych ;
  • łacina – związany z księgami kościelnymi, w tym języku jest największa część ksiąg metrykalnych.

Słownik łaciński online

Najważniejsze słowniki do tłumaczeń genealogicznych:

Pozostałe słowniki online

Poniżej podane są przykłady słowników pozwalających na tłumaczenie tekstów kontekstowo (całe zdania):

  • Bing – http://www.bing.com/translator/ – tłumaczenia w 56 językach
  • iTranslate – http://itranslate4.eu/pl/ – tłumaczenia w 38 językach korzystając z kilku zewnętrznych słowników i prezentuje kilka znaczeń
  • Pons – http://pl.pons.com/tłumaczenie-tekstu – tłumaczenia w 11 językach
  • PWN – http://translatica.pl – angielski, niemiecki, rosyjski
  • Google – https://translate.google.pl/#la/pl/ – tłumaczenia w ok. 100 językach