Jaka jest rola azotu w uprawie?

635
nawozy wieloskładnikowe azot

Azot to pierwiastek plonotwórczy. Nie jest jednak prawdą, iż im więcej dostarczymy go roślinie, tym ta szybciej osiągnie dojrzałość, a plony będą wyższe. Makroelement ten jest niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu oraz wydania odpowiedniej jakości plonów.

Działanie azotu

Działanie azotu można podzielić na dwie kategorie plonotwórcze: fizyczną (masa plonu) oraz jakościową (wartość paszowa, konsumpcyjna, przemysłowa).

Tylko optymalny poziom azotu jest w stanie wygenerować odpowiednie efekty. Przekroczenie tego poziomu może wywołać negatywne skutki nadmiernego nawożenia. Wówczas możemy mieć do czynienia ze zmniejszeniem jakości oraz wielkości plonów.

Więcej na: Nawozy wieloskładnikowe

Wśród warzyw zapotrzebowanie na azot kształtuje się następująco:

  • bardzo duże – dynia, kapusta, szparagi, rabarbar, kalafior, marchew (zwłaszcza odmiany późne),
  • duże – chrzan, burak ćwikłowy, brokuły, seler, kapusta biała, por, marchew (odmiany wczesne),
  • średnie – bób, cebula, pomidor, ogórek, czosnek, szpinak, pietruszka, sałata, kalarepa,
  • małe – fasola, groch, rzodkiewka.

Azot jest niezbędnym składnikiem w uprawie zbóż. Jego stosowanie bezpośrednio przekłada się na jakość oraz wielkość plonów. Jedną z zalet tego pierwiastka jest to, iż wydłuża okres wegetacji roślin, dzięki czemu mogą one efektywniej wykorzystywać inne składniki odżywcze.

Jaki nawóz z azotem wybrać?

W niektórych nawozach zawarty jest azot amonowy, zawierający m.in. siarczan amonu. Ten rodzaj nie jest polecany na gleby kwaśne. W przypadku gleb o odczynie zasadowym lub obojętnym zaleca się zaś wymieszanie nawozu z glebą.

Innym rodzajem są nawozy saletrzane, w których znajduje się azot w formie azotanowej. Stosuje się go przede wszystkim do nawożenia pogłównego.

Saletra amonowa (saletrzak) to połączenie dwóch opisanych powyżej nawozów. Azot amidowy to składnik mocznika. Można stosować go dolistnie w formie oprysku. Połączenie mocznika oraz saletry amonowej w postaci roztworu wodnego (RSM) stosowane jest do odżywiania dolistnego roślin.