drzewo genealogiczne genealogia znaczenie nazwisk

   

   

Wiemy że interesuje Cię drzewo genealogiczne ale nie tylko :) Dlatego przygotowaliśmy reklamę dopasowaną do Twoich zainteresowań:

RYCERSTWO - Bractwa Rycerskie

Bractwa
Bractwa Rycerskie skupiają grupy osób o wspólnych zainteresowaniach, fascynacjach średniowieczem. Działalność którą prowadzą można scharakteryzować jako artystyczną. Odtwarzając realia wieków średnich odtwarzane są stroje, tańce, uzbrojenie, sztuka walki jak i obyczaje. Odtwarzanie przebiega z dużą dbałością o szczegóły, często przygotowaniem strojów zajmują się pracownie specjalizujące się w wytwarzaniu strojów epoki, podobnie jest z uzbrojeniem i orężem.

Ze względów organizacyjnych bractwa organizowane są często przy muzeach czy ośrodkach kultury lub w szkołach pod opieką nauczycieli historii. W większości są to inicjatywy niezależne. Niektóre bractwo są liczne - zrzeszają ponad 50 a nawet 100 osób. Ze względów organizacyjnych są podzielone na sekcje specjalizujące się w różnych okresach historycznych i różnych obszarach działalności (sekcja łucznicza, taneczna, fechtunku, rycerska itp). Zainteresowanie średniowieczem przekłada się często na odtwarzanie znacznie większego zakresu życia średniowiecznego niż tylko rycerstwa. Niektóre bractwa uczą nauki szycia i tkactwa, kowalstwa, płatnerstwa, muzyki dawnej, tańca średniowiecznego organizując osobne sekcje. Niektóre bractwo prowadzą naukę pisma średniowiecznego oraz organizują eksperymenty geologiczne. Dla pełnego oddania ducha epoki bractwa skupiają również dziewczęta oraz w swych szeregach mają oprócz rycerzy także ich świtę, najemników, łuczników, szewców, krawców, muzyków i damy. Rękodzieło jest wśród bractw popularne. Oprócz wykonywania broni i strojów często bractwa wykonują we własnym zakresie zbroje, tarcze, namioty a nawet zajmują się ceramiką!

Po wielu miesiącach jesienno-zimowych przygotowań, pracy i ćwiczeń bractwa są gotowe do prezentowania swego wyglądu i umiejętności. W sezonie turniejowym bractwa przemierzają Polskę (i nie tylko) wszerz i wzdłuż uczestnicząc w wielu spotkaniach, potyczkach i turniejach czerpiąc z tego satysfakcję oraz wielką radość.

Broń
Bractwa Rycerskie szkolą się we władaniu bronią taką jak miecze, topory, włócznie, oszczepy, łuki, kusze a także broni palnej takiej jak hakownice i bombardy. Ćwiczenia obejmują fechtunek, walkę indywidualną i w szyku, naukę jazdy z bronią turniejową.

Poczatkowo, po utworzeniu, bractwa w zakresie broni próbują radzić sobie same samodzielnie wykonując broń. W miarę jak przyszłość bractwa wydaje się coraz pewniejsza bractwa dokonują zakupów broni u rzemieślników specjalizujacych się w jej produkcji.

Pokazy
Wiele bractw bierze udział w różnych imprezach na których organizują różnorodne pokazy. Do najczęściej organizowanych należą pokazy: walk, strzeleckie, tańca.

Do niezwykle widowiskowych należą duże inscenizacje i turnieje. Jest wiele turniejów organizowanych w Polsce (w Gniewie, Liwiu, Płocku) ale chyba największe emocje budzą inscenizacje Bitwy pod Grunwaldem.

Uwagi
Sprostanie zasadom rycerskim nie jest proste. Bez zamków, dworów i świt oraz wojen życie rycerza przestaje być barwne. Dla ubarwienia i większej radości z działalności bractw dość powszechnie stosowane są odstępstwa od rycerskich zasad opisanych -RYCERSTWO.
  • Wiele osób z grup, bractw używa herbów przy czym nie dysponują żadnymi prawami do nich. Grupy te stoją na stanowisku że albo mają do tego prawo gdyż tylko odtwarzają, naśladują dawne postacie, albo że "kto chce to może". Na szczęście choć grupa osób o takich poglądach jest liczna, to jednak większość uważa że trzeba mieć prawo aby posługiwać się herbami.
  • Koń stanowił podstawowe wyposażenie rycerza. Niewiele bractw dysponuje dzisiaj możliwością walki konnej. Bardzo często bractwa rycerskie używają broni niegodnych rycerzy: włóczni, łuków, kusz.
  • Bractwa z nazwy rycerskie często zajmują się sprawami zgoła nierycerskimi, np. krawiectwem czy muzykowaniem.

Te odstępstwa nie odbierają sensu istnienia bractw a wręcz przeciwnie - poprzez zapewnienie wielu okołorycerskich aspektów (muzyka, jedzenie, szewstwo, krawiectwo) tym pełniej można prezentować życie rycerzy ukazując ich relacje z im współczesnymi postaciami. Tylko łącznie można stworzyć odpowiedni klimat, ducha epoki.

Zainteresowani tematem mogą poszukać w okolicy bractwa aby przyłączyć się. Wszystkim zainteresowanym polecam wizytę na stronie http://www.bagrit.pl/. Na stronie tej znaleźć można wykaz ponad 200 bractw z Polski oraz wielu wykonawców broni i strojów.

Sarmatia Nova
Sarmatia Nova to konfederacja na rzecz popularyzacji historii i tradycji XVI-XVIII wieku

Są ludźmi złączonymi zamiłowaniem do historii i kultury Rzeczypospolitej szlacheckiej. Nie tworzą hierarchicznej, formalnej struktury, lecz luźną kompanię grup i osób, które na zewnątrz prowadzą działalność informacyjną pod wspólnym szyldem. Szyld ten podkreśla przyjacielską więź między de facto niezależnymi podmiotami. Grupy uczestniczące w Akcji są w pełni autonomiczne i działają na własną rękę, informując jednak pozostałych o swoich przedsięwzięciach. Do celu kroczą trzema równoległymi drogami:
a) popularyzacja rzetelnej wiedzy historycznej poprzez publikacje, wykłady, strony internetowe;
b) wskrzeszanie kultury materialnej (kostiumy, oręż) i zajęć codziennych szlachty polskiej (szermierka, jazda konna, biesiady kostiumowe);
c) propagowanie szlacheckiej gry fabularnej "Dzikie Pola" jako wartościowej formy rozrywki.

Zobacz więcej: http://www.sarmatia.art.pl/

Gród warowny
Na opolszczyźnie w miejscowości Byczyna powstaje średniowieczny gród rycerski. Gród warowny na planie wczesnośredniowiecznej budowli ma funkcjonować jako Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa, czyli miejsce, w którym trenować będą bractwa rycerskie z całej Europy. Byczyna jest miejscem znanym miłośnikom średniowiecznej szermierki - co roku na początku maja odbywają się tam międzynarodowe turnieje rycerskie. Gród, który ma tam powstać, będzie mieć powierzchnię 2 tyś. m2. - Będzie to konstrukcja drewniana, oparta na wzorcach ze wczesnego średniowiecza, ale nie na tak starych jak Biskupin - mówi Maciej Tomaszczyk, sekretarz gminy Byczyna. - Oprócz drewna do budowy użyjemy kamieni i piachu - dodaje. Budowa grodu, w którym zbierać się będą bractwa z Polski, Czech, Austrii, Niemiec, Białorusi, Rosji i Ukrainy zacznie się w marcu 2006 r. Jednak gród nie będzie służył tylko miłośnikom rycerstwa i turniejów, choć dla nich przewidziano aż 333 miejsca na widowni drewnianego zamku. W grodzie będzie działać hotel na 50 osób, akurat tyle, by pomieścić autokarową wycieczkę, oraz średniowieczna karczma. Poza tym organizatorzy projektu nawiązali współpracę z pasjonatami średniowiecznych rzemiosł. Osoby zainteresowane garncarstwem czy płatnerstwem też znajdą coś dla siebie.

Zobacz więcej: http://byczyna.pl/

Wiesz?
Prześlij inne ciekawe materiały -KONTAKTY

Powiadom znajomych o tej stronie:

Zobacz również...

*Nie znalazłeś poszukiwanych danych? Przeczytaj poradnik
-JAK SZUKAĆ?

*Interesuje Cię pochodzenie i znaczenie nazwiska? Zobacz
-POCHODZENIE NAZWISKA

*Imiona męskie i imię żeńskie -  znaczenie imion - zobacz
-IMIONA

 

*Interesują Cię nazwiska szlacheckie i Twoje pochodzenie?
-WYWODZENIE POCHODZENIA

Szukaj nazwiska, miejscowości, herbu Najczęściej poszukiwane wyrażenia:    kredyt, fundusz
 

*Zobacz, gdzie występuje Twoje nazwisko
-INDEKS NAZWISK

*Opisy rodów - zobacz opisy i dodaj opis Twoich przodków
-RODZINY

*Darmowy program drzewo genealogiczne ii wzór, szablony
-DRZEWO GENEALOGICZNE

 

 

 

 


 
 
idź na początek strony  

Poleć innym tę stronę:                           


Prawa autorskie zastrzeżone (c) Artur Ornatowski 2002
Ograniczenie odpowiedzialności