Litwa – skany ksiąg parafialnych

Główna Tablice ogłoszeń Indeksy Litwa – skany ksiąg parafialnych

Lista 4 ogłoszeń - od 1 do z 4 łącznie)
 • Autor
  Odp.
 • #8287
  AvatarArtur Ornatowski
  Participant

  Litwa – skany ksiąg parafialnych są dostępne po zarejestrowaniu się na stronie: http://www.lvva-raduraksti.lv Brakujące dokumenty są dostępne na miejscu w Rydze. Część starszych archiwaliów jest przechowywana w Mińsku ale nie jest dostępna. Z kolei część archiwaliów z terenów Litwy, zwłaszcza dotycząca szlachty, jest dostępna w St. Petersburgu.

  Zasoby litewskie sprawdzisz na stronie: https://kresy.genealodzy.pl/gub_wil_87/ap_litwa.html

  #8406
  AvatarArtur Ornatowski
  Participant

  Zbiór skanów został zindeksowany a baza indeksów jest dostępna na stronie https://soshial.net/raduraksti/
  Baza danych zawiera miliony zapisów metrykalnych narodzin/chrztów, małżeństw i zgonów z lat 1790 – 1909 z terytorium współczesnej Łotwy – dawnych Inflant: Kurlandii, Semigalii, Liwlandii (Inflant Szwedzkich) i Łatgalii (Inflant Polskich). Stworzenie tej bazy możliwe stało się dzięki Łotewskiemu Państwowemu Archiwum Historycznemu, które w roku 2007 zdigitalizowało swój zbiór metrykalny.
  Dziesiątki wolontariuszy w ciągu dziesięciu lat skrupulatnie tworzyło imienny spis przodków wymienionych w tych metrykach. Wszystkie dane zamieszczone na stronie niekomercyjnego projektu dostępne są bez ograniczeń i bez natrętnych reklam, dla wszystkich badaczy rodzinnej genealogii.

  #9146
  AvatarArtur Ornatowski
  Participant

  Dwa interesujące miejsca:

  Skany dostępne on-line wielu ksiąg dostępne są pod adresem: http://www.genmetrika.eu/metrikai_sant.html

  Odpowiednik polskiej Polony i SzWA to Virtual Electronic Heritage System (VEPS) – ogromny cyfrowy skarbiec stworzony w ramach litewskiej digitalizacji dziedzictwa kulturowego, ochrony treści cyfrowych i strategii dostępu. Portal VEPS zapewnia wszystkim zainteresowanym tym skarbem szybki i łatwy dostęp do tysięcy dzieł sztuki, książek, gazet, tekstów manuskryptów, map, audio.
  VEPS jest wdrażany z płynnym tezaurusem historycznych nazw miejsc, nazw osobistych i chronologii historycznej, który jest nie tylko bogatą bazą wiedzy, ale także skutecznym narzędziem wyszukiwania semantycznego w wirtualnym systemie dziedzictwa elektronicznego.
  VEPS jest dostępny na stronie:
  https://www.epaveldas.lt/

  #9742
  AvatarArtur Ornatowski
  Participant

  Litewska „geneteka”.
  Indeksy osób z litewskich dokumentów. Nazwisko najlepiej napisać po litewsku żeby mieć lepiej dopasowane wyniki. Zaznacz na początek wszystkie typy rekordów.
  https://www.metrikai.lt/

Lista 4 ogłoszeń - od 1 do z 4 łącznie)
 • Musisz zalogować się aby odpowiedzieć na to ogłoszenie.