Litwa – skany ksiąg parafialnych
Główna › Tablice ogłoszeń › Indeksy › Litwa – skany ksiąg parafialnych
- This topic has 2 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 4 months temu by
Artur Ornatowski.
- AutorOdp.
- 12 listopada 2018 at 18:56 #8287
Artur Ornatowski
ParticipantLitwa – skany ksiąg parafialnych są dostępne po zarejestrowaniu się na stronie: http://www.lvva-raduraksti.lv Brakujące dokumenty są dostępne na miejscu w Rydze. Część starszych archiwaliów jest przechowywana w Mińsku ale nie jest dostępna. Z kolei część archiwaliów z terenów Litwy, zwłaszcza dotycząca szlachty, jest dostępna w St. Petersburgu.
Zasoby litewskie sprawdzisz na stronie: https://kresy.genealodzy.pl/gub_wil_87/ap_litwa.html
17 stycznia 2019 at 19:18 #8406Artur Ornatowski
ParticipantZbiór skanów został zindeksowany a baza indeksów jest dostępna na stronie https://soshial.net/raduraksti/
Baza danych zawiera miliony zapisów metrykalnych narodzin/chrztów, małżeństw i zgonów z lat 1790 – 1909 z terytorium współczesnej Łotwy – dawnych Inflant: Kurlandii, Semigalii, Liwlandii (Inflant Szwedzkich) i Łatgalii (Inflant Polskich). Stworzenie tej bazy możliwe stało się dzięki Łotewskiemu Państwowemu Archiwum Historycznemu, które w roku 2007 zdigitalizowało swój zbiór metrykalny.
Dziesiątki wolontariuszy w ciągu dziesięciu lat skrupulatnie tworzyło imienny spis przodków wymienionych w tych metrykach. Wszystkie dane zamieszczone na stronie niekomercyjnego projektu dostępne są bez ograniczeń i bez natrętnych reklam, dla wszystkich badaczy rodzinnej genealogii.6 sierpnia 2019 at 22:44 #9146Artur Ornatowski
ParticipantOdpowiednik polskiej Polony i SzWA to Virtual Electronic Heritage System (VEPS) – ogromny cyfrowy skarbiec stworzony w ramach litewskiej digitalizacji dziedzictwa kulturowego, ochrony treści cyfrowych i strategii dostępu. Portal VEPS zapewnia wszystkim zainteresowanym tym skarbem szybki i łatwy dostęp do tysięcy dzieł sztuki, książek, gazet, tekstów manuskryptów, map, audio.
VEPS jest wdrażany z płynnym tezaurusem historycznych nazw miejsc, nazw osobistych i chronologii historycznej, który jest nie tylko bogatą bazą wiedzy, ale także skutecznym narzędziem wyszukiwania semantycznego w wirtualnym systemie dziedzictwa elektronicznego.
VEPS jest dostępny na stronie:
https://www.epaveldas.lt/ - AutorOdp.
- Musisz zalogować się aby odpowiedzieć na to ogłoszenie.