I Wojna Światowa

Główna Tablice ogłoszeń Indeksy I Wojna Światowa

Lista 1 ogłoszeń (z 1 łącznie)
 • Autor
  Odp.
 • #8978
  Artur Ornatowski
  Participant

  Polska

  Polegli w pierwszej wojnie światowej. Spis obejmuje zachowane w formie nagrobnych inskrypcji nazwiska poległych w trakcie działań wojennych w latach 1914-18. Są to zarówno nazwiska żołnierzy armii walczących, jak i cywilów. Wśród żołnierzy znaleźć można wielu Polaków, którzy zostali przymusowo wcieleni do obcych wojsk. Z tego też względu określenie cmentarza wojennego, jako np. „niemiecki” nie świadczy o narodowości pochowanych tam osób. Indeksem objęto cmentarze i miejsca pamięci znajdujące się w granicach Polski.
  Ze względu na fakt, iż wiele grobów z tamtego okresu, z roku na rok, ulega postępującej destrukcji, ich indeksacja jest jedyną drogą ku zachowaniu choć części nazwisk w pamięci. Nazwisk żołnierzy poległych z dala od domów i swych rodzin, które często po dziś dzień nie są w stanie określić miejsca pochówku. Żołnierzy, którzy choć byli Polakami, walczyli we wszystkich armiach państw zaborczych.
  Indeks obejmuje nazwiska zarówno Polaków, jak i żołnierzy innej narodowości. Pamiętajmy, że wobec śmierci wszyscy są równi, niezależnie od noszonego munduru. My dzisiaj ocalimy nazwiska niemieckie czy rosyjskie, jutro ktoś w odległych zakątkach Europy postąpi tak z nazwiskami Polaków.
  Baza danych jest stopniowo rozbudowywana o informacje pochodzące z nagrobków żołnierzy, jak również o dane pochodzące z opracowań historycznych. Warto pamiętać, iż inskrypcja, która dziś określa personalia pochowanego żołnierza, może wkrótce przestać istnieć, a wraz z nią odejdzie również pamięć o poległym.
  Strona zawiera prostą wyszukiwarkę. Należy mieć jednak na uwadze, że nazwiska polskie były często zniekształcane, a więc odnalezienie informacji o poszukiwanym poległym może być utrudnione.
  W kilku przypadkach podaliśmy dane z tablic pamiątkowych znajdujących się w strefie przygranicznej. Umieszczone tam nazwiska dotyczą okolicznych mieszkańców, a więc częściowo obejmują dzisiejszy obszar Polski.
  http://wicy.webd.pl/polegli/

  Rosja

  Strona rosyjskojęzyczna z wykazami żołnierzy z lat 1914-1918 https://gwar.mil.ru

  Austro-Węgry

  http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do

  https://www.familysearch.org/search/catalog/1713234

  https://www.familia-austria.at/index.php/manibus-unitis/verlustlisten-1-weltkrieg/1320-erfassung-der-oesterreichisch-ungarischen-verlustlisten-i-weltkrieg

  https://digi.landesbibliothek.at/viewer/toc/AC08513816/1/

  https://www.archivinformationssystem.at/detail.aspx?ID=3137

  http://des.genealogy.net/ou1wk/search/index

  Niemcy

  Wykazy osób które są związane z działaniami wojennymi podczas I Wojny Światowej. Szukając należy wpisać nazwisko, imię „po niemiecku”, czyli tak, jak Niemcy mogli je zapisać nie używając polskich znaków ą, ę, sz, cz, ch,… Warto próbować różnych wersji pisowni.

  Zbiory austriackie, m.in. spisy żołnierzy rannych, poległych i wziętych do niewoli podczas I Wojny Światowej, a trzeba pamiętać, że pobory do armii austriackiej były w dużej mierze realizowane właśnie na terenie Galicji. Jak szukać? Proponuję w wyszukiwarkę wpisać nazwę miasta powiatowego dla wsi która nas interesuje. Dlaczego nie od razu wsi? Dlatego, że one były często zapisywane niepoprawnie i wyszukiwarka da słabe wyniki. Przykładowo kiedy sam wpisywałem nazwę mojej wsi, w wynikach pojawiły się 4 linki (czyli cztery osoby z niej pochodzące), kiedy jednak sprawdziłem wszystkie wyniki z miasta powiatowego, okazało się że z interesującej mnie miejscowości w I wś brało udział prawie 50 osób, w tym moi krewni. A więc zaczynamy kolejno otwierać linki poszczególnych Verlustliste/List strat jednak żeby się nie pogubić, najlepiej wyniki otwierać w nowych kartach (prawy przycisk myszy-otwórz w nowej karcie). Ważne – kiedy w danej Liście strat, z naszego miasta powiatowego jest dużo wyników to nie rozwijają się one automatycznie tylko trzeba kliknąć w „full-text results”. Pamiętajcie o tym, żeby przypadkiem nie ominąć niektórych wyników, tam może być twój pradziadek! Wyszukiwarka zaznacza natomiast na żółto konkretny zapis na stronie, co jest bardzo pomocne w przeglądaniu. Resztę trzeba zrobić samemu. Rozpoznanie tekstu jest słabe, np. miejscowość Tłumacz występuje jako: Tlumacz, Tiumaez i Thimaez. Trzeba szukać nazwisk po samym rdzeniu nazwiska oraz miejscowości i po rejonie/powiecie i po samej miejscowości. Ale są rzeczy, których nie ma gdzie indziej! W tekstach (skanach) są polskie znaki, ale narzędzie do rozpoznawania znaków (tekstu) nie rozpoznaje polskich znaków tylko zapisuje je w bazie jako znaki łacińskie. Stąd sugestia: szukając nie wpisywać polskich znaków. Możesz znaleźć w wynikach jednostkę w której ktoś służył i datę śmierci. Porada. Gdy po wpisaniu nazwiska pojawi się indeks nazwisk, to zapisz sobie liczbę (numer) obok nazwiska – jest to numer listy strat. Teraz znajdź „Verlustlisten nr …” i w miejsce kropeczek wprowadź numer listy strat, który był przy znalezionej osobie.
  https://digi.landesbibliothek.at/viewer/search/

  ANNO. Indeks osób w archiwum ANNO – wybierz rok i w kalendarzu zobaczysz daty pod którymi są dostępne listy nazwisk:
  http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=vlv

  Międzynarodowy Czerwony Krzyż, 1914-1918
  https://grandeguerre.icrc.org/en/File/Search

  Baza osób związanych z I Wojną Światową:
  http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/index
  Warto wpisać samo nazwisko lub miejscowość, wtedy jest większa szansa na znalezienie szukanej osoby.

  Archiwum ogólne I Wojny Światowej, jest dużo fotografii:
  http://www.gwpda.org/

  Na stronie trzeba się zalogować i w formularzu wpisać tylko nazwisko bez imion i dat:
  volksbund.de

  Gedbas
  https://gedbas.genealogy.net

  Archiwum fotografii:
  http://www.gwpda.org/photos/greatwar.htm

  Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi – polskojęzyczna strona:
  https://www.volksbund.de/pl/volksbund.html

  Czechy (Austro-Węgry)

  https://kramerius.army.cz/search/

  http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/

  Anglia i inne

  Ciekawy projekt pokazujący miejsca śmierci żołnierzy I Wojny Światowej. Obejmuje głównie żołnierzy angielskich ale wykonanie jest interesujące i ma walor genealogiczny.
  https://astreetnearyou.org/

  Pozostałe

  Szukaj również tutaj – lista strat, odznacz tylko bazę dotyczącą strat osobowych w I WŚ
  https://meta.genealogy.net/search/index

   

Lista 1 ogłoszeń (z 1 łącznie)
 • Musisz zalogować się aby odpowiedzieć na to ogłoszenie.