Szukasz mikrofilmów FamilySearch z kluczykiem? FamilySearch to dla genealogów niezwykle ważne źródło danych metrykalnych. Niestety, część zasobów nie jest dostępna publicznie. W tym poradniku znajdziesz kilka wskazówek w jaki sposób uzyskać potrzebne mikrofilmy.
Dlaczego mikrofilmy są z kluczykiem?
Kluczyk powinien zniknąć po 110 latach od ostatniego wpisu w mikrofilmowanym dokumencie. Jeżeli ostatni wpis w dokumencie jest z 1921 roku to mikrofilm zostanie udostępniony w 2031 roku.
FamilySearch to serwis Mormonów, którzy kilkadziesiąt lat temu sfotografowali zasoby archiwów diecezjalnych i archidiecezjalnych na podstawie stosownych umów. Jeden egzemplarz fotokopii w postaci mikrofilmu zachowali dla siebie, drugi pozostawili dysponentowi praw do fotografowanych dokumentów. Kościół dbał o ochronę dóbr osobistych od zawsze, jeszcze zanim powstała koncepcja RODO. Dlatego niektóre Archiwa Diecezjalne czy Archidiecezjalne pozwalając Mormonom dziesiątki lat temu skanować swoje zbiory, ze względu na dobra osobiste osób wymienianych w dokumentach, nie wyrażały zgody na publiczne udostępnianie ich zasobów. Możliwość prowadzenia prac naukowych i badań osobistych dawał dostęp w czytelniach Mormonów i w czytelniach archiwów diecezjalnych (o ile dysponowały czytnikami mikrofilmów).
Zasady jakimi kieruje sie FamilySearch nie są do końca jasne dla nas, bo składają się na nie obecne RODO, wcześniejsze umowy z dysponentami dokumentów jak i polityka własna Mormonów traktujących posiadane zasoby jako sposób na pozyskanie nowych członków ich Kościoła. FamilySearch na swojej stronie podaje: „The microfilm may have been scanned, but have a contractual, data privacy, or other restriction preventing access. FamilySearch makes every effort to enable access dependent on decisions of record custodians and applicable laws.”
Zastanawiający jest ten okres 110 lat. W Niemczech wolny dostęp do metryk urodzeń jest możliwy dopiero po 110 latach. W Polsce 100 lat. Być może zastosowano tutaj „bezpieczniejszy” wariant, czyli 110 lat kierując się rozwiązaniami niemieckimi?
Mała uwaga. W różnych krajach mogą być to inne daty (100, 110,… lub brak ograniczeń) dlatego czasem skuteczny jest dostęp poprzez serwery proxy.
Jak szukać mikrofilmów?
- Na stronie FamilySearch znajdź numery mikrofilmów (to nie jest numer DGS). Poniższa ilustracja pokazuje numery mikrofilmów, nie myl ich z numerem DGS.
- Dołącz do grupy Facebook Genealodzy PL Mikrofilmy FS i w wyszukiwarce w podanej grupie – funkcja lupka – wpisz poszukiwany numer.
- Jeżeli ktoś go ma, znajdziesz post i nawiążesz kontakt z posiadaczem poszukiwanego mikrofilmu.
Użytkownicy grupy korzystają z prawa do dzielenia się ze znajomymi w ramach dozwolonego użytku osobistego. To prawo pozwala użyczyć posiadany mikrofilm znajomemu, pod warunkiem że czynimy to bezpłatnie a nie w celach komercyjnych. Ważnym jest tutaj wspólne odkrywanie naszych przodków, znamy swoje imiona i nazwiska, wspólnie realizujemy hobby – to spełnia wymóg prawny do dozwolonego dzielenia się w ramach kręgu znajomych. I robimy to wyłacznie w ramach kontaktu jeden-na-jeden, bezpośredniego. To jest zgodne z prawem.
Sprawdź czy logowanie rozwiaże problem mikrofilmuów z kluczykiem.
Czasem znajdujemy w serwisie FamilySearch poszukiwany mikrofilm i widzimy, że jest z kluczykiem. Rozpacz… Niekoniecznie! Być może nie jesteś zalogowany i to jest powodem „kluczyka”. Po zalogowaniu się kluczyk może zniknąć. Dostępność filmów sprawdzaj zawsze będąc zalogowanym!
Uwaga. Bycie zalogowanym nie gwarantuje dostępności!
Możesz sam zrobić prosty test. Jeżeli byłeś zalogowany na FS to wyloguj się. Wejdź na stronę https://www.familysearch.org/search/catalog/1059116 – zoabczysz ikony z kluczykiem. Na górze strony kliknij SIGN IN/ZALOGUJ SIĘ i zobaczysz ikony bez kluczyka.
Oto kilka kolejnych porad na bezpłatny dostęp.
- Niektóre mikrofilmy z kluczykiem są dostępne w publicznych archiwach, np. Archiwum Diecezjalne w Opolu udostępniło skany 600 mikrofilmów: http://archiwum.diecezja.opole.pl/digitalizacja (strona bez ochrony, zaakceptuj wyjątki bezpieczeństwa i otwórz stronę). Jest tam informacja o udostępnieniu skanów poprzez system BASiA. Przeglądnij zasoby innych archiwów właściwych dla danych z interesującego Ciebie terenu.
- Można spróbować połączyć się z FS za pomocą serwera PROXY symulującego wizytę z innego kraju. W niektórych przypadkach przy niektórych filmach znika kluczyk. Nie znamy umów FS z innymi państwami, nie możemy z góry przesądzić które zasoby będą chronione a które dostępne i z jakiego kraju. To metoda prób i błędów. Jednym z takich bezpłatnych serwerów jest https://www.kproxy.com/ – pod polem do wpisywania adresu FS jest opcja „Change server” która pozwala wykonać próby z różnymi serwerami. Tutaj pojawia się drugi problem, bo kluczyk może być dla wszystkich niezalogowanych, wtedy i proxy nie pomoże, a gdy poprzez proxy zalogujesz się, to ujawniasz kraj utworzenia konta z którego chcesz uzyskać dostęp. Pełna próba dostępu wymaga i serwera proxy przekierowującego na dany kraj i konta z danego kraju.
- Sprawdzaj co jakiś czas, czy nie masz dostępu do filmów z kluczykiem. Dwa razy w ciągu ostatnich 2 lat zdarzyło się, że robili „dzień dziecka” i na kilka godzin udostępniali wszystko dla wszystkich. Jeżeli natrafisz na taki moment – natychmiast zamieść w grupie post o tym!
Dostęp płatny
Czasem nie masz możliwości przejazdu do centrów Mormonów aby tam, na miejscu, uzyskać dostęp do skanów. Nawet tam będziesz mógł tylko robić zdjęcia skanom lub wysłać sobie pojedyncze skany, nie będziesz mógł pobrać całych mikrofilmów. Jest kilka osób które udostępniają mikrofilmy z własnych zasobów lub mają dostęp do pełnych zasobów FamilySearch. Aby uzyskać ich płatną pomoc w zakresie dostępu do całych mikrofilmów zamieść post z podaniem poszukiwanych numerów mikrofilmów w grupie Facebook Genealodzy PL płatne usługi. To będzie usługa płatna.
Jak pobrać cały film?
Często wystarczy nam kilka klatek/skanów. Ale czasem chcielibyśmy pobrać całą rolkę, np. żeby zrobić genealogię całej wsi. Poniżej kilka rozwiązań jakie w ostatnich latach były stosowane. FamilySearch w ostatnich latach zmieniało strukturę plików swoich zasobów. Kiedyś pliku były zapisywane sekwencyjnie, numeracja była kolejna i można było automatem pobierać plik za plikiem. Potem wprowadzono numeracje losowe i sąsiednie pliki nie są już z tej samej kolekcji. To utrudnia pobieranie automatyczne wprost z bazy danych, wymagana jest interakcja z interfejsem/stroną do wskazania kolejnego pliku.
Uwaga. Możesz pobierać tylko te filmy, do których masz dostęp.
- Family Search Downloader. To narzędzie popularne w Niemczech, na niemieckich stronach najłatwiej je znaleźć. fsdownloader – czasem działa a czasem nie, ostanio nie.
- GetLinks. Pozwala pobrać na raz tylko kilka skanów, potem trzeba odczekiwać parę minut żeby móc kontynuować. To wynik zabezpieczeń na stronie FS przeciw atakom DDoS.
- ArchiveDownload. Program portugalski. Trzeba kliknąć zielony przycisk „Descarregar” I najlepiej przetłumaczyć stronę google translatorem. Wtedy można przeczytać opis krok po kroku.
- FSFilmDownloader. Projekt z kodem udostępnionym na stronie https://github.com/PieterVeldman/FSFilmDownloader niestety już nie działa z przyczym podanych na wstępie, ale może komuś z zacięciem informatycznym przyda się do zabawy.
- FastFilm. Kiedyś był dostępny na stronie http://students.cs.byu.edu/~jbejaran/FastFilm/, działał na każdej platformie w środowisku Java. Wykonany na Uniwersytecie w Utah.
Powyższe podane zostało na zasadzie ciekawostek historycznych, bez żadnych gwarancji. Bez sprawdzenia czy te rozwiązania obecnie działają. Opisane rozwiązania stosujesz na własną odpowiedzialność.
Jeżeli znasz inne rozwiązania – napisz. Dodam je do artykułu.