Akty USC – akty Urzędu Stanu Cywilnego udostępniane online

7124
use urząd stanu cywilnego

Uzyskiwanie aktów online

Online można uzyskać zarówno odpis aktu urodzenia, jak też aktu małżeństwa. Marek Zagórski, minister cyfryzacji podkreśla, że e-usługa jest „odmiejscowiona”.

– Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie. Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – tłumaczy minister Zagórski.

Jak tłumaczą urzędnicy, aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba jednak mieć profil zaufany, a następnie wypełnić stosowny formularz na stronie www.obywatel.gov.pl. Później pozostaje już tylko odebrać dokument. Można to zrobić osobiście w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, korzystając z drogi pocztowej, ale można też otrzymać elektroniczną wersję dokumentu (trafi na skrzynkę na ePUAP).

Koszt takiej operacji będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu: 
22 zł kosztuje odpis skrócony aktu stanu cywilnego (tyle samo kosztuje odpis wielojęzyczny);
33 zł kosztuje odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Można zapłacić elektronicznie (prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi 0,59 zł) bądź przelewem (w tej sytuacji skan dowodu zapłaty trzeba załączyć do wniosku).

Poradnik uzyskiwania dokumentów USC

Sprawdź, jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, czyli urodzenia, małżeństwa, zgonu. Aktualne sposoby uzyskiwania dokumentów przez Internet, w urzędzie i listownie są przedstawione szczegółowo na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu

Jak i co można uzyskać w USC?

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Genealogia adopcyjna.