Metzger

Główna Tablice ogłoszeń Szukam Metzger

Lista 1 ogłoszeń (z 1 łącznie)
 • Autor
  Odp.
 • #4169
  Norbert Metzger
  Participant

  Ród Metzgerów, od których pochodzę wywodzi się z Lubaczowa, Starego Dzikowa i Ułazowa.

  Mój prapradziadek Karol Metzger (ur.22.12. 1858r.) syn Henryka i Teresy ożenił się z Karoliną z domu Mrozowską herbu Nałęcz, córką Wojciecha i Rozalii urodzoną (01.03.1870) w miejscowości Potylicz. Z tego małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci:
  – Józef urodzony 4 sierpnia 1900r w Ułazowie
  – Zofia urodzona 22 kwietnia 1902r w Ułazowie
  – Marian urodzony 1 marca 1904 w Ułazowie
  – Jan
  – Seweryn

  Kilka lat temu dowiedziałem się o istnieniu braci i siostry Józefa mojego pradziadka i spotkałem się po raz pierwszy z potomkami Zofii i Seweryna. Było to niezwykłe spotkanie pełne wzruszeń i wspomnień.

  1.Karol ur.22.12.1858r. – Przed 1900 rokiem Karol i Karolina wyjeżdzają do USA ale na dworcu w Berlinie zmieniają decyzję i wracają do Rudy Różanieckiej (zabór austro-węgierski). W latach 1900-1914 Karol był zarządcą na zamku Hugo barona von Wattmana.
  Nastepnie z polecenia Wattmana zostal zarządcą w Skomielnej Czarnej koło Myślenic w latach 1920-22, a potem w Brzeszczach koło Oświęcimia. Zmarł w 1934, został pochowany na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach. Z przekazów ustnych wiadomo, że w Lubaczowie do rodziny należał zajazd wraz z hotelem. Prawie pewne jest że zajazd należał do Henryka (Heinricha) Metzgera, ojca Karola.

  2.Józef Mezger – mój pradziadek- urodził się w Ułazowie, natomiast mieszkał w Borysławiu . Tam tez kupil ziemię od Jetty i Munia Kopplów pod budowę domu, mieszkał na ulicy 1maja 4. Sam przed wojną pracował na kolei w Borysławiu. Tam też poznał swoją przyszłą żonę Klementynę Czupak urodzoną w Drochobyczu. Na początku II wojny swiatowej został aresztowany przez niemców za kolportaż ulotek podziemia i osadzony w więzieniu w Borysławiu. Prawdopodobnie był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, a pradziadek nie działał w podziemiu, a jedynie znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. W wiezieniu przebywał długo ale zostal zwolniony. Prawdopodobnie wykupiony przez żonę.

  3. Brat Józefa – Marian- przed wojną – to osoba bogata posiadająca dwa samochody, które wynajmował. W czsie międzywojnia jest szoferem u Rodziny Radziwiłłów. Później służy w Wojsku Polskim. Po wojnie jest kierowcą w jednym z krakowskich banków.

  4.Zofia Metzger wychodzi za austiackiego oficera Bolesława Chęcińskiego. U niej w Myślenicach aż do śmierci mieszka moja praprababka Karolina Metzger.

  Próbuję dowiedzieć się kiedy i gdzie urodził się Karol i kiedy jego ojciec Henryk. Czy Henryk ojciec Karola miał rodzeństwo? Czy Karol miał rodzeństwo? U kogo w Berlinie zatrzymał się Karol z żoną? Kim byli z pochodzenia? Z moich danych wynika, że rodzina była pochodzenia żydowskiego, ale niewykluczone, że są to jednak koloniści niemieccy bądź austriaccy.

  Być może ktoś z Państwa jest spokrewniony ze mną? Będę wdzięczny za wszystkie informacje o Metzgerach? Być może państwa rodzina jest spokrewniona z Mrozowskimi?

  Z wyrazami szacunku

  Norbert Metzger

Lista 1 ogłoszeń (z 1 łącznie)
 • Musisz zalogować się aby odpowiedzieć na to ogłoszenie.