Szlachta zaściankowa na ziemiach wschodnich

Szlachta zaściankowa na ziemiach wschodnich

Roman Horoszkiewicz Szlachta zaściankowa na ziemiach wschodnich, Warszawa 1936

Indeks zawiera:
Wykaz nazwisk szlachty zaściankowej zamieszkującej wsie Podkarpacia.
Najstarsze wsie szlacheckie na Podkarpaciu (z datami założenia).
Miejscowości zamieszkane przez szlachtę zaściankową w pow. łuninieckim (woj. Poleskie).

Indeks

Baczyński Balicki Bandrowski Batowski Berdowicz Berezowski Bereźnicki Będkowski Biliński Błażowski Bojarski Borkowski Borysławski Bratkowski Brześciański Chełchowski Chojnacki Chrzanowski Cisowski Czajkowski Czarnecki Czołhański Czołowski Czerkawski Czubski Czyczerski Dąbrowski Dobrzański Dobrzyński Doliński Drohomirecki Dwernicki Dubrawski Dunajewski Dydyński Dziedzicki Dzikowicz Fabiarowski Fijałkowski Gagałowicz-Łoniewski Gdowski Grabkowski Grabowiecki Grabski Gwozdecki Hołyński Hordyński Hoszowski Hubicki Ilnicki Jakubowski Jamiński Jasiński Jaworski Kamiński Katyński Kędzierski Kierzkowski Komarnicki Koblański Kopystyński Korczyński Kotecki Kłodnicki Klityński Knihinicki Kozłowski Krasowski Kraśniański Kraśnicki Kropiwnicki Krynicki Kryłoszański Krzeczkowski Kulczycki Leszczyński Lewicki Lewandowski Liskowacki Lipecki Lityński Lubieniecki Ławrowsiki Łodziński Łodyński Łoziński Łucki Łukawiecki Manasterski Malinowski Masiewicz Matkowski Medyński Mszaniecki Nanowski Nahujowski Nehrebecki Nowosielecki Obertyński Odrzechowski Opacki Ortyński Ossowski Ostropolski Pasławski Piotrowski Podhorecki Pohorecki Popiel Polański Płażyński Puciatycki Radecki Rościszewski Rozwadowski Rożniatowski Sadowski Sikorski Siwerski Skulski Sobolewski Sozański Stebnicki Stefanowicz Strutyński Stupnicki Sulatycki Swistelnicki Szelestyński Terlecki Topolnicki Towarnicki Trzciński Turzański Tustanowski Twardowski Uniatycki Urbański Urycki Uruski Winnicki Wisłocki Wiśniewski Wieluszyński Wołczański Wołkowicki Wysławski Wysoczański Wysokiński Wyszotrawski Zajączkowski Zaleski Zawadzki Zubrzycki Żmijewski Żurakowski Tarnawski Wołosiański

Nazwiska szlachty zaściankowej w powiatach: łunnieckim, pińskim i stolińskim

Apanowicz Baranowski Bogatko Boryczewski Białostocki Borkawski Butkiewicz Butt – Hussaim Brucki – Stempkowski Chilkiewicz Daszkiewicz Dubieniecki Dubojski Dybowski Dworaninowicz Dzikowicki Fastowicz Górecki Horbaczewski Harehlad Horodziejewski Hryniewicz Iwański Janowicz Jaworski Jawosz Józefowicz Junkiewicz Kaczanowski Kałłaur Karpowicz Karczewski Kiernożycki Kołb Knobelsdorf Konoplicki Komar Korzeniewicz Koźlakowski Krasowski Korżanowski Kwiatkowski Lebiedziewski Lemieszewski Lenkiewicz Leszkiewicz Leśniewski Lipski Litwinowicz Łosicki Łozicki Małyszczycki Marcinkiewicz Markiewicz Masło Maślankiewicz Michałowski Nadolski Niekraszewicz Niewiadomski Nowicki Nozdryna-Płotnicki Ostrowski Paszkiewicz Pawlikowski Polikowski Poluchowicz Połchowski Potocki Pólkotycki Protasowicki Pryłowski Ramułt Rancewicz Rączyński Rezanowicz Rodcewicz Rymaszewski Rytwiński Saczkowski Sadowski Sanocki Sawicki Siekierzycki Stachowski Stefanowicz Sułkowski Szołomicki Szpakowski Szpiganowicz Telatycki Tomaszewski Tyszkowski Wabiszczewicz Werakso Werenicz Wołczkiewicz Wroński Wyszczycki Zabrodzki Zakrzewski Zbaraszewski Zasadzki Zieliński Żeligowski Żołędziowski Żurawski Żydziecki

Najstarsze  wsie szlacheckie na  Podkarpaciu (z datami założenia):

Balice; 1373
Berezów; 1378
Borysław; 1387
Cząbrów; 1394
Czeremchów; 1394
Czołhany; 1394
Czołowice; 1380
Dołhołuka; 1378
Drohomirczany; 1378
Dzieduszyce; 1371
Grabowiec; 1386
Hnilcze; 1395
Hołyń; 1391
Hoszów; 1393
Huwniki; 1368
Kniaziołuka; 1394
Kłodnica; 1378
Kruszelnica; 1395
Lachowice; 1375
Lisowice; 1371
Lubrza; 1375
Łysa; 1395
Nosów; 1395
Podmichalewo; 1394
Poraź; 1383
Rachłowce; 1375
Rożniatów; 1375
Ruda Filipowa; 1394
Rybotycze; 1359
Sierakowce; 1368
Skole; 1397
Smuchów; 1373
Sozań; 1392
Stupnica; 1378
Swaryczów; 1387
Tustanowice; 1387
Tuchla; 1397
Wierzbica; 1394
Winniki; 1378
Uherce; 1375
Zagwóźdź; 1394
Żuraki; 1378
Żurów; 1394

Miejscowości zamieszkane przez szlachtę zaściankową w pow. łuninieckim (woj. Poleskie):
1. Andruszkowo
2. Białejezioro
3. Bachów
4. Barowa
5. Bór
6. Czerwona Górka
7. Czełowiec
8. Dębniaki
9. Dubica
10. Gwoźdźcy
11. Huta
12. Jasieniec
13. Jelno
14. Kożangródek
15. Krasinicze
16. Krasna Wola
17. Kruhlica
18. Lachowszczyzna
19. Łachwa
20. Łunin
21. Maszuki
22. Miesin
23. Monasiejewo
24. Mokrów
25. Morszczynowicze
26. Nowosiółki
27. Oharewicze Nowe
28. Opalińskiego Chutory
29. Ostrów – Bór
30. Pasiek
31. Pieszczanka
32. Pierowołoka
33. Przedział
34. Rachowicze
35. Redigierowo
36. Różan Wielki
37. Różan  Nowy
38. Rudnia
39. Sienkiewicze
40. Sitnica
41. Sukacze
42. Święcica
43. Tymoszowicze
44. Wielki  Las
45. Zamoszcze
46. Zaprosze
47. Zagorje
48. Żydowicze

Miejscowości zamieszkane przez szlachtę zaściankową w pow. piński (woj. Poleskie):
1. Aleksandrówka
2. Batorówka
3. Bojary
4. Borki
5. Botów
6. Bułgary
7. Borycewicze
8. Czapcze
9. Czarny Prybok
10. Czerniejewicze
11. Czernin
12. Czornów
13. Daniłowo
14. Dzikowicze Wielkie
15. Dzikowicze Małe
16. Furmany
17. Górka Pieszkowska
18. Grywkowicze
19. Iwanów
20. Iwanisówka
21. Jeziory
22. Józefin
23. Kaczanowicze
24. Kałłaurowicze
25. Kamień
26. Kołby
27. Konik
28. Koniuchy
29. Kozłówka
30. Koźlakowicze
31. Krasów
32. Krzywe Sioło
33. Krzywczyce
34. Kuradów
35. Lemieszewicze
36. Lipniki
37. Lisiatycze
38. Lubelpol
39. Lubotyn
40. Lublinieckie Chutory
41. Łosicze
42. Łozicze
43. Malewickie Chutory
44. Miastkowicze
45. Miesiatycze
46. Mołodelczyce
47. Moroczno
48. Murawin
49. Niewigoszcze
50. Osowa
51. Ostrowsk
52. Ozdamicze
53. Pawlinów
54. Pieszczanica
55. Pieszkowo
56. Połchów
57. Prochody
58. Rokicinka
59. Rososzek
60. Rudsk
61. Saczkowicze
62. Serniki
63. Serniczki
64. Sieńczyce
65. Stajki
66. Sołomir
67. Soszno
68. Stetyczew
69. Skuratycze
70. Suszyck
71. Szołomicze
72. Tupczyce
73. Wesznia
74. Wólka Horodyska
75. Wólka Ławska
76. Wójwicze
77. Wyłazy
78. Wysoka
79. Zawidczyce
80. Żółkinia
81. Żydcze

Wsie zamieszkane przez szlachtę zaściankową w powiecie stolińskim (woj. Poleskie)
1. Bereźce
2. Białousza
3. Brodcze
4. Budki Wojtkiewickie
5. Budymel
6. Choromsk
7. Cieremszyn
8. Chotomel
9. Ćmień
10. Duboj
11. Juniskie Chutory
12. Koszary Olmańskie
13. Komorniki
14. Kupiela
15. Makowiszcze
16. Merlińskie Futory
17. Moczula
18. Mogilno
19. Olpień
20. Osowa
21. Ostrówek
22. Płotnica
23. Remel
24. Rzeczyca Wasylowska
25. Rubel
26. Rubryń
27. Ruchcze
28. Słobódka
29. Stachów
30. Stare Sioło
31. Struga
32. Wojtkiewicze
33. Worsyń
34. Wólka Oreja
35. Wielemicze
36. Wikarowicze Wielkie
37. Wikarowicze Małe
38. Wirki
39. Widziborzec
40. Zabystrzyce

PODZIEL SIĘ