Przesłanie Ornatowski.com

1332
blog

Celem serwisu jest ułatwianie kontaktów i ocalenie historii od zapomnienia. Jeżeli idea uchronienia od zapomnienia Twoich przodków jest Ci droga – podejmij trud zebrania pamiątek, spisania tego co pamiętasz oraz tego, co pamiętają inni.

Przesłanie

Nie musisz być badaczem aby odczuć prawdziwą satysfakcję z wyłonienia Twoich przodków z niebytu. Dzięki Tobie oni będą wśród nas. Każda nawet najdrobniejsza myśl po utrwaleniu będzie stanowiła łącznik z tymi, którzy swoją ciężką pracą, miłością i wiarą budowali lepszą przyszłość dla swoich potomków. Dla Ciebie i dla mnie… Pragnę pomóc Ci w tym trudzie na wszelkie możliwe sposoby. Pragnę przekazać Ci informacje które zgromadziłem, wskazać Ci literaturę i miejsca poszukiwań. Efekty Twojej pracy nie przepadną – po opublikowaniu na stronach serwisu będą dostępne dla innych, którzy tak jak i Ty poszukują swoich korzeni. Informacje które zgromadziłem pochodzą od wielu osób które udostępniły mi je bezpłatnie. Wszystkie informacje otrzymałem z dobrego serca, za darmo, choć w wielu przypadkach osoby które uzyskały te dane poniosły koszty. Czuję się zatem w obowiązku udostępniać i upowszechniać te informacje innym osobom również za darmo, w sposób jak najszerszy i najwygodniejszy dla szukających. Dlatego właśnie powstał ten serwis.

Genealogia spełnia funkcje patriotyczne – ukazuje powiązania z różnymi miejscami, wiąże ludzi ze sobą oraz wskazuje związki: wspólna praca, walka, wiara, Ojczyzna. Genealogia pozwala nam odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób będąc przez wiele lat pozbawionymi państwowości potrafiliśmy zachować tożsamość narodową? Odpowiedzi nie daje nam historia ale poznanie serc naszych przodków. To dzięki ich sercom jesteśmy dzisiaj Polakami.

Bardzo często informacje które posiadamy ograniczone są do imion, nazwisk, dat urodzin i śmierci. Wiele razy zdarza się jednak, że posiadamy informacje znacznie szersze, stanowiące niemal książki. Serwis ten umożliwia zamieszczenie opisu każdego nazwiska (rodziny) w wolnej formie, o dowolnej objętości wraz ze zbiorem dokumentów i fotografii.

Serwis został uruchomiony oficjalnie dnia 1 grudnia 2002 roku, a decyzja o jego powstaniu zapadła 3 października 2002 roku z chwilą zakupu domeny internetowej ornatowski.com. Wszystkie informacje są zamieszczane i udostępniane bezpłatnie.

Relacje

Celem serwisu jest rozwijanie relacji rodzinnych. Proszę, nie uznaj informacji tutaj zamieszczanych za formę rywalizacji, dominacji, dyskredytacji lub w inny sposób skierowanych przez kogokolwiek przeciwko Tobie. Jesteśmy mieszkańcami jednej Ziemi, być może jesteśmy mniej lub bardziej związani więzami rodzinnymi. Wszyscy chcemy widzieć w Tobie kogoś bliskiego – cenić będziemy Ciebie tak, jak innych członków rodziny.
Jeżeli w serwisie nie znalazłeś danych związanych z Tobą – zbierz posiadane informacje i prześlij celem zamieszczenia. Być może odezwą się osoby o tym samym nazwisku posiadające informacje o dalszych przodkach… Zamieść ogłoszenie na genealogicznej tablicy ogłoszeniowej.

Kim jestem?

Zależy mi na tym, aby serwis ten nie był anonimowy. Prowadzę go ja, Artur Ornatowski, od 2002 roku, czyli już ponad 15 lat. Mieszkam w Warszawie. Genealogią zainteresowałem się kilkanaście lata temu i już na początku poszukiwań odczułem brak „centrum informacji” o różnych nazwiskach. Nawiązując liczne kontakty szybko zauważyłem, że wiele osób nie chce zadawać mnóstwo pytań związanych z tym jak prowadzić poszukiwania. Chcieliby móc zapoznać się ogólnie z genealogią i jak zbudować drzewo genealogiczne stopniowo nabierając wiedzy. Wtedy dopiero, przygotowani, są gotowi do kontaktu z innymi poszukiwaczami. Serwis ten jest odpowiedzią również na tę potrzebę. Dostarcza wielu informacji z genealogii, heraldyki, historii, pochodzenia nazwiska oraz porad jak prowadzić poszukiwania.

Przyłącz się!

Ze swojego doświadczenia wiem, że bardzo trudno jest odnaleźć fakty z odległej przeszłości. Nie licz na dotarcie swymi korzeniami do Mieszka I. Wystarczy, gdy na początku przypomnisz sobie imiona dziadków. Odnajdź ich groby. Weź odpisy ich aktów zgonu z USC. Przeczytaj gdzie urodzili się. Odczytaj kim byli rodzice Twoich dziadków. Może dotrzesz do ich aktów zgonu? Będziesz znał kolejnych przodków. Porozmawiaj z najbliższymi, przypomnięcie sobie wiele zapomnianych faktów: kto, co gdzie robił, skąd przybył itd. Reszta potoczy się sama. Najważniejsze, że przyszłe pokolenia będą lepiej zakorzenione w polskiej ziemi.

Spisz i prześlij mi swoje dane abym mógł je umieścić w serwisie Ornatowski.com. Zrób to dla innych, którzy być może również szukają swoich przodków a dzięki Twoim danym być może znajdą ich. Skorzystaj z formularza kontaktowego.