Stanisław Pieniążek

2808
stanisław pieniążek

„Badacz genealogii swojej rodziny jest żeglarzem płynącym po bezkresnym i burzliwym oceanie przeszłości na niezniszczalnej łodzi zbudowanej z drzewa genealogicznego swoich przodków” – Stanisław L. Pieniążek

Pełnią serca – postać Stanisława Pieniążka

Stanisław Leszek Pieniążek jest postacią szczególną. Przez całe życie związany był z morzem – 35 lat spędził na morzach świata, dzisiaj mieszkaniec Gdyni. Mając za sobą dużo wielkich przygód przez ostatnie lata w całości oddaje się genealogii. Choć – jak sam mówi – genealogia w jego życiorysie zajmuje maleńki rozdzialik, jest postacią nierozerwalnie zawiązaną z dzisiejszą genealogią w Polsce. Owa szczególność jego osoby to pełne oddanie się temu co robi. I – na szczęście dla wielu osób poszukujących swoich korzeni – dzisiaj w pełni oddaje się genealogii.

Profesjonalizm

Stanisław Pieniążek choć nie ma zawodu związanego z genealogią, przez wiele lat pracy jako genealog stał się wysokiej klasy znawcą tematyki i zasobów genealogicznych. Obecnie jest profesjonalistą, prowadzi badania genealogiczne dla klientów tak z Polski jak i z całego świata, współpracuje z zagranicznym biurem genealogicznym oraz z wieloma instytucjami i poszukiwaczami z Polski i sąsiednich krajów.

Inicjatywa

Choć mogłoby wydawać się że trudno w genealogii czegoś dokonać to Stanisław Pieniążek jest przykładem że można, choć wymaga to mnóstwa pracy i wiele czasu. Ostatnim dziełem Stanisława jest inicjatywa zmierzająca do skatalogowania zasobów polskich parafii w zakresie zawartości posiadanych przez nie ksiąg metrykalnych. Praca objęła ponad 10.300 parafii rzymsko-katolickich, do tej chwili zinwentaryzowanych zostało już 30% zasobów. Jest to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Efekty pracy Stanisława Pieniążka są ogólnie dostępne i dla zainteresowanych stanowią niezwykłą pomoc. W chwili obecnej przedsięwzięcie to stało się projektem publicznym o nazwie Geneteka, dziełem w które włączają się inne osoby.

Wsparcie

Dla Stanisława Pieniążka genealogia to nie tylko poszukiwanie własnych przodków. Szerokie zrozumienie problemów genealogii wykorzystuje do budowania rzeczy trwałych, nieprzemijających z jego osobą. Jednym z elementów pozytywistycznej pracy Stanisława Pieniążka jest edukacja i pomoc świadczona bezinteresownie wielu początkującym poszukiwaczom. Wykorzystując łatwość i szybkość komunikacji internetowej jest aktywnym uczestnikiem grup dyskusyjnych, współpracuje z polskimi portalami genealogicznymi oraz świadczy pomoc wszystkim zainteresowanym. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w poszukiwaniu informacji genealogicznych oraz dużą wiedzę o zasobach archiwalnych i parafialnych chętnie pomaga osobom które stawiają pierwsze kroki. Ten najtrudniejszy okres w życiu każdego poszukiwacza rozpoczynającego swoją przygodę z genealogią jest bardzo ważny. Od pierwszego wrażenia zależy czy ktoś wytrwa w poszukiwaniach osiągając cel czy też zrazi się na samym początku. Wsparcie Stanisława Pieniążka sprawia że początkujący poszukiwacze po pierwsze od początku czują wsparcie doświadczonego genealoga. Po drugie uzyskują rady przyczyniające się do szybszego uzyskania efektów i wskazania sposobów działania. Po trzecie uzyskują wymierną pomoc ze strony p. Stanisława który korzystając ze swoich materiałów prowadzi dla nich poszukiwania biblioteczne. Najważniejszym efektem działania Stanisława Pieniążka jest poczucie przynależności nowych poszukiwaczy do „wspólnoty” genealogów. Efekty to trwałe zainteresowanie genealogią wielu osób, ich osiągnięcia oraz wyłonienie z niebytu naszych przodków.

Ważnym elementem działalności Stanisława Pieniążka jest dążenie do integracji środowiska genealogów amatorów. Wspólnie z Arturem Ornatowskim zainicjował powołanie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, wcześniej powołał lokalne Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne. Bardzo ciekawa jest cykliczna impreza organizowana przez Stanisława Pieniążka pod nazwą Ogólnopolski Spływ Kajakowy Genealogów – już od kilkunastu lat przez kilka dni w roku zawiązywane są podczas spływów znajomości i przyjaźnie pomiędzy genealogami-amatorami z całej Polski.

Skromność

Pomimo wielu doświadczeń, dużej wiedzy i umiejętnościom pozostał osobą bardzo skromną. Dzięki temu pomoc którą świadczy młodym genealogom jest tak łatwa do przyjęcia.

Zdaniem Stanisława Pieniążka…

„Moja pasja genealogiczna to nie zwykłe hobby.
To chęć zaistnienia dla przyszłych pokoleń
i pozostawienia po sobie jakiegoś trwałego śladu.
To strach przed odejściem w zapomnienie
tak jak odchodziło wielu moich przodków,
których historię po wielu latach dopiero poznaję.”

Poezja

To co kiedyś było tylko hobby – genealogia – dzisiaj jest podstawową profesją Stanisława Pieniążka. Można stwierdzić że ma szczęście – łączy przyjemne z pożytecznym. Jednak kilkadziesiąt lat pracy, wiele przygód jak i życiowych doświadczeń sprawiło że genealogia to nie wszystko. Pozostał człowiekiem z pełną gamą odczuć, z głębokim życiem wewnętrznym. Wyrazem głębi a jednocześnie zmysłu artystycznego jest poezja której oddaje się również jako twórca. Jest autorem słów Hymnu Genealogów. Oto przykład jego twórczości, stanowiący również motto działania portalu przodek.pl:

„NA APEL GENEALOGÓW”

Z puszcz nadwiślańskich, gór Podkarpacia,
z rozwianych prochów, historii narodów
Wracają Oni, do dziś zapomniani.
Na apel genealogów.

Z komnat pałaców, dworów szlacheckich,
chłopskich omszałych drewnianych progów,
Wracają dzisiaj w naszej pamięci
Na apel genealogów.

Ci co wrócili z nami zostaną.
Nieważne, jakich miewali Bogów
Wszak połączyły ich prochy przodków
Na apel genealogów.

Zostaną teraz w naszej pamięci.
W sercu człowieka, w pisanym słowie.
Zostaną z nami, wszak ich wskrzesiliśmy
Przecież to nasi przodkowie.

Współpraca z portalem Ornatowski.com

Dla pożytku szerokiej rzeszy użytkowników portalu Ornatowski.com Stanisław Pieniążek zapoczątkował tworzenie podręcznego słownika łacińsko-polskiego dla genealogów oraz udostępnił swój zbiór wierszy związanych z genealogią w dziale Poezja.

1 KOMENTARZ