Austria, Galicja
Główna › Tablice ogłoszeń › Indeksy › Austria, Galicja
- This topic has 1 odpowiedź, 1 głos, and was last updated 4 years, 7 months temu by
Artur Ornatowski.
- AutorOdp.
- 8 lutego 2019 at 00:36 #8500
Artur Ornatowski
ParticipantZbiory austriackie, m.in. spisy żołnierzy rannych, poległych i wziętych do niewoli podczas I Wojny Światowej, a trzeba pamiętać, że pobory do armii austriackiej były w dużej mierze realizowane właśnie na terenie Galicji. Jak szukać? Proponuję w wyszukiwarkę wpisać nazwę miasta powiatowego dla wsi która nas interesuje. Dlaczego nie od razu wsi? Dlatego, że one były często zapisywane niepoprawnie i wyszukiwarka da słabe wyniki. Przykładowo kiedy sam wpisywałem nazwę mojej wsi, w wynikach pojawiły się 4 linki (czyli cztery osoby z niej pochodzące), kiedy jednak sprawdziłem wszystkie wyniki z miasta powiatowego, okazało się że z interesującej mnie miejscowości w I wś brało udział prawie 50 osób, w tym moi krewni. A więc zaczynamy kolejno otwierać linki poszczególnych Verlustliste/List strat jednak żeby się nie pogubić, najlepiej wyniki otwierać w nowych kartach (prawy przycisk myszy-otwórz w nowej karcie). Ważne – kiedy w danej Liście strat, z naszego miasta powiatowego jest dużo wyników to nie rozwijają się one automatycznie tylko trzeba kliknąć w „full-text results”. Pamiętajcie o tym, żeby przypadkiem nie ominąć niektórych wyników, tam może być twój pradziadek! ? Wyszukiwarka zaznacza natomiast na żółto konkretny zapis na stronie, co jest bardzo pomocne w przeglądaniu. Resztę trzeba zrobić samemu.
W tekstach (skanach) są polskie znaki, ale mam wrażenie, że narzędzie do rozpoznawania znaków (tekstu) nie rozpoznaje polskich znaków tylko zapisuje je w bazie jako znaki łacińskie. Stąd moja sugestia: szukając nie wpisywać polskich znaków.
Rozpoznanie tekstu jest słabe, np. miejscowość Tłumacz występuje jako: Tlumacz, Tiumaez i Thimaez. Trzeba szukać nazwisk po samym rdzeniu nazwiska oraz miejscowości i po rejonie/powiecie i po samej miejscowości. Ale są rzeczy, których nie ma gdzie indziej!
https://digi.landesbibliothek.at/viewer/search/
Spisy ludności
Spisy ludności z różnych lat, są to pliki pdf do pobrania:
Galicja
1869 – http://hauster.de/data/censusgal1869.pdf
1880 – http://hauster.de/data/censusgal1880.pdf
1890 – http://hauster.de/data/censusgal1890.pdf
1900 – http://hauster.de/data/censusgal1900.pdf
Bukowina
1869 – http://hauster.de/data/censusbuk1869.pdf
1880 – http://hauster.de/data/censusbuk1880.pdf
1890 – http://hauster.de/data/censusbuk1890.pdf
1900 – http://hauster.de/data/censusbuk1900.pdf
Wykaz skrótów użytych w spisach
http://hauster.de/data/censusbukgalabbr.pdf
Opis powyższych materiałów i wyjaśnienie np. braku 10-15% informacji.
http://hauster.de/data/MOSAIC-WP-2012-007.pdf8 lutego 2019 at 10:07 #8501Artur Ornatowski
ParticipantSpisy poległych można łatwiej przeglądać na stronie: http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=vll
Są do nich indeksy osobowe: http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=vlvSpisy alfabetyczne obejmują po kilka list strat. Otwórz każdą listę alfabetyczną po kolei (chyba, że znasz datę, choćby orientacyjną, rok, to znacznie ograniczy zakres poszukiwań). Kliknij po prawej u góry na format „txt” i w otwartym oknie, w tekście szukam wpisz nazwisko bez polskich znaków. Jak trafisz, to masz już numer listy strat i datę i wtedy sięgasz do konkretnej publikacji pod tym drugim linkiem.
Można jeszcze szukać poległych w I Wojnie Światowej (i nie tylko) na innej stronie: http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/index
- AutorOdp.
- Musisz zalogować się aby odpowiedzieć na to ogłoszenie.