Austria, Galicja

Główna Tablice ogłoszeń Indeksy Austria, Galicja

Lista 2 ogłoszeń - od 1 do z 2 łącznie)
 • Autor
  Odp.
 • #8500
  Artur Ornatowski
  Participant

  Zbiory austriackie, m.in. spisy żołnierzy rannych, poległych i wziętych do niewoli podczas I Wojny Światowej, a trzeba pamiętać, że pobory do armii austriackiej były w dużej mierze realizowane właśnie na terenie Galicji. Jak szukać? Proponuję w wyszukiwarkę wpisać nazwę miasta powiatowego dla wsi która nas interesuje. Dlaczego nie od razu wsi? Dlatego, że one były często zapisywane niepoprawnie i wyszukiwarka da słabe wyniki. Przykładowo kiedy sam wpisywałem nazwę mojej wsi, w wynikach pojawiły się 4 linki (czyli cztery osoby z niej pochodzące), kiedy jednak sprawdziłem wszystkie wyniki z miasta powiatowego, okazało się że z interesującej mnie miejscowości w I wś brało udział prawie 50 osób, w tym moi krewni. A więc zaczynamy kolejno otwierać linki poszczególnych Verlustliste/List strat jednak żeby się nie pogubić, najlepiej wyniki otwierać w nowych kartach (prawy przycisk myszy-otwórz w nowej karcie). Ważne – kiedy w danej Liście strat, z naszego miasta powiatowego jest dużo wyników to nie rozwijają się one automatycznie tylko trzeba kliknąć w „full-text results”. Pamiętajcie o tym, żeby przypadkiem nie ominąć niektórych wyników, tam może być twój pradziadek! ? Wyszukiwarka zaznacza natomiast na żółto konkretny zapis na stronie, co jest bardzo pomocne w przeglądaniu. Resztę trzeba zrobić samemu.

  W tekstach (skanach) są polskie znaki, ale mam wrażenie, że narzędzie do rozpoznawania znaków (tekstu) nie rozpoznaje polskich znaków tylko zapisuje je w bazie jako znaki łacińskie. Stąd moja sugestia: szukając nie wpisywać polskich znaków.

  Rozpoznanie tekstu jest słabe, np. miejscowość Tłumacz występuje jako: Tlumacz, Tiumaez i Thimaez. Trzeba szukać nazwisk po samym rdzeniu nazwiska oraz miejscowości i po rejonie/powiecie i po samej miejscowości. Ale są rzeczy, których nie ma gdzie indziej!

  https://digi.landesbibliothek.at/viewer/search/

  Spisy ludności

  Spisy ludności z różnych lat, są to pliki pdf do pobrania:

  Galicja
  1869 – http://hauster.de/data/censusgal1869.pdf
  1880 – http://hauster.de/data/censusgal1880.pdf
  1890 – http://hauster.de/data/censusgal1890.pdf
  1900 – http://hauster.de/data/censusgal1900.pdf
  Bukowina
  1869 – http://hauster.de/data/censusbuk1869.pdf
  1880 – http://hauster.de/data/censusbuk1880.pdf
  1890 – http://hauster.de/data/censusbuk1890.pdf
  1900 – http://hauster.de/data/censusbuk1900.pdf
  Wykaz skrótów użytych w spisach
  http://hauster.de/data/censusbukgalabbr.pdf
  Opis powyższych materiałów i wyjaśnienie np. braku 10-15% informacji.
  http://hauster.de/data/MOSAIC-WP-2012-007.pdf

  #8501
  Artur Ornatowski
  Participant

  Spisy poległych można łatwiej przeglądać na stronie: http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=vll
  Są do nich indeksy osobowe: http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=vlv

  Spisy alfabetyczne obejmują po kilka list strat. Otwórz każdą listę alfabetyczną po kolei (chyba, że znasz datę, choćby orientacyjną, rok, to znacznie ograniczy zakres poszukiwań). Kliknij po prawej u góry na format „txt” i w otwartym oknie, w tekście szukam wpisz nazwisko bez polskich znaków. Jak trafisz, to masz już numer listy strat i datę i wtedy sięgasz do konkretnej publikacji pod tym drugim linkiem.

  Można jeszcze szukać poległych w I Wojnie Światowej (i nie tylko) na innej stronie: http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/index

Lista 2 ogłoszeń - od 1 do z 2 łącznie)
 • Musisz zalogować się aby odpowiedzieć na to ogłoszenie.