Bubnowicz

Główna Tablice ogłoszeń Szukam Bubnowicz

Lista 1 ogłoszeń (z 1 łącznie)
  • Autor
    Odp.
  • #6183
    Wojciech Bubnowicz
    Participant

    Mój dziadek Franciszek Bubnowicz urodził się w 10.10.1910 roku na Mazurkowszczyźnie (miejscowości tej, czy też majątku nie udało mi się do tej pory umiejscowić a poszukuję danych genealogicznychod kilku lat) Było to gdzieś w okolicach Wołkowyska w obwodzie Grodzieńskim na Białorusi. Później dziadek mieszkał w Piaskach (nad rzeką Zelwianką, lewy dopływ Niemna, poniżej miejscowści Mosty w obwodzie Grodzieńskim), z którymi jest związanych wiele ze znanych mi gałęzi Bubnowiczów. Rodzeństwo mojego ojca też się tam urodziło.
    Ojcem Franciszka był Jan, syn Floriana, a matką była Maria Malczewska, córka Tadeusza Malczewskiego. Jednak powiązań ze znanym z heraldyki rodem Malczewskich nie udało mi się ustalić.
    Z przekazów rodzinnych wiem, że dziadek Franciszek posiadałał dokument świadczacy o posiadaniu herbu. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, pewnej nocy pod młyn, który posiadał w Piaskach, podjechały wozy i cały dobytek został spakowany i rozpoczęła się ucieczka do Polski. Po ucieczce z Piasek, w domu w Ośnie Lubuskim, obok uruchomionego przez dziadka młyna gdzie mieszkali, w komodzie razem ze srebrną zastawą ten dokument spoczywał. Po upaństwowieniu młyna dziadek wraz z rodziną przeniósł się do Koszalina i tu pośmierci dziadka ten dokument zaginął a srebra dziadek sprzedał by ratować ciężko chorą żonę.
    Jest tez przekaz, że dziadek Franciszek miał zapisaną przez Rosjan w dokumentach informację o pochodzeniu – zagrodnaja szlachta.
    Dziadek przed wojną służył w I Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego. W czasie wojny przewoził jakies dokumenty sztabowe, które w obawie przed rosjanami utopił w bagnach. Był też wywieziony w głąb Rosji do obozu, z którego cudem udało mu się wrócić. Nastepnego dnia po ucieczce z Piasek był poszukiwany przez Rosjan. Rosjanie mówili że „Piłsudzczyk uszoł”….

    Podczas poszukiwań trafiłem tez na kilka ciekawych zapisów:
    -jednym z nich jest informacja umieszczona w spisie ludności z 1786 roku, że na Suwalszczyźnie, we wsi Kowale (być może Kowalce) mieszkała wdowa Bubnowiczowa, matka 30-letniego Mikołaja i 16-letniej Marianny.
    -drugi zapis pochodzi ze rejestru wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego z 1528 roku, gdzie wymieniony jest bojar Bortko (Bartłomiej) Bubnowicz (Radyński paw. Trockiego w-d 91 adw. – skrótów pisanych w cyrylicy niestety nie rozumiem)

    Tyle z historii rodziny.

    A teraz pytanie: Jeżeli dziadek posiadał dokument swiadczący o szlachectwie i uprawnieniach do posługiwania sie herbem, który mniemam że został gdzieś zarejestrowany, to jak dotrzeć do źródeł by go odtworzyć? I jak odtworzyć herb?

    Z poważaniem
    Wojciech Bubnowicz

Lista 1 ogłoszeń (z 1 łącznie)
  • Musisz zalogować się aby odpowiedzieć na to ogłoszenie.