Popławski

4260
popławski

Popławski

Stan obecny

W 1992 roku w Polsce było 13339 osób noszących to nazwisko (kobiety i mężczyźni).

Wzmianki

Popławscy są licznie wzmiankowani w różnych źródłach. Popławscy różnych linii pieczętowali się herbami Drzewica, Jastrzębiec, Leliwa, Rogala, Ślepowron, Trzaska.


Antoni

Antoni, mój dziadek, był profesorem w Instytucie Putieszewkowo Soobszczenia w St. Petersburgu. W tym Instytucie przejął katedrę po Kierbedziu. Potem był wysokim urzędnikiem carskim (na kolei), bodajże w randze ministra (ale to nie jest pewne). Moi dziadkowie ledwie uszli z życiem podczas rewolucji bolszewickiej i osiedlili się w Chełmie.
Mieli dwóch synów, mojego ojca Romana, który zginął w Powstaniu Warszawskim i jego brata Leonarda, który przeżył wojnę.

Córka Leonarda, Krystyna Lezwinska ma dwóch synów. Mieli tez córke Janinę Skalmierską. Jej syn Bogdan Skalmierski jest emerytowanym profesorem Politechniki Śląskiej i Częstochowskiej. Ma syna i córkę oraz czworo wnuków.

Ja, Wojciech i mój syn Adam jesteśmy jedynymi Poplawskimi z tej linii.

Wojciech Poplawskinapisz!


Bogdanki

Leokadia z Popławskich, ur. 1919 w Bogdankach ,woj. białostockie teraz podlaskie. Ślub ze Stanisławem Jędrychowskim (ur.1919r. w Zduńskiej Woli, syn Antoniego, i Walerii z Kubiaków) w parafii rz/k w Tryczówce k/Białegostoku. Rodzice mieli następujące dzieci: Witalisa-Marka (1943), Lucjana -tzn.mnie(1945) i Elżbietę(1949).
Kontakt: Lucjan Jedrychowski, ul. Dworcowa 49 m.58 10-437 Olsztyn tel. 089/5335268 dom 089/5234620napisz!

Łódź

W czasie II WŚ rodzina Popławskich zamieszkiwała Łódź i okolice, dawniej prawdopodobnie centralna Polska lub kresy wschodnie.

Krzysztof Popławski, Warszawa