Peresada

3975
peresada

Peresada

Stan obecny
W 1992 roku w Polsce było 66 osób noszących to nazwisko (kobiety i mężczyźni).

Przodkowie
Józef Peresada urodził się około 1875 roku we Lwowie. Ożenił się z Marią Wójcik, urodzoną w 1884 roku. Mieli pięcioro dzieci: Tadeusza, Zofię, Rachelę, Kazimierza i Helenę. Maria Wójcik zmarła w 1923 roku w czasie operacji na woreczek żółciowy. Miała 39 lat. Po I Wojnie Światowej fabryka Saltze Faks wyrabiająca metalowe trumny, w której pracował Józef Peresada przeniosła swą siedzibę do Poznania. Tam też przeniesiono część pracowników wraz z rodzinami oferując im pracę i mieszkanie. Rodzina Peresada przeniosła się więc do Poznania. Po śmierci żony Józef związał się z kobietą o imieniu Leokadia.
Tadeusz Peresada urodził się w 1906 roku we Lwowie jako najstarszy syn Marii Wójcik i Józefa Peresady. Ożenił się z Ewą, z którą miał córkę Irenę (po mężu Breilich). Po rozwodzie ożenił się z Marią Izydorczyk – nie mieli dzieci. Mieszkali w Poznaniu.

Zofia Peresada urodziła się w 1908 roku we Lwowie jako drugie dziecko Marii Wójcik i Józefa Peresady. W czasie zamieszek ulicznych w 1918 roku została ranna w udo. Rana była tak poważna, że Zofia utykała do końca życia. Zofia ukończyła szkołe położnych. Wyszła za mąż za Józefa Kuszaka i zamieszkała na wsi Bogdarka koło Damasławka. Mieszkała tam do końca życia – zmarła w 1984 roku. Miała troje dzieci: Krystynę (1923-1990), Karolinę (1928) i Janusza (1930-1999).

Rachela Peresada urodziła się 9-12-1910 w Lublinie jako trzecie dziecko Marii Wójcik i Józefa Peresady. Po śmierci matki Rachela stała się praktycznie opiekunką młodszego rodzeństwa, gdyż Tadeusz poszedł do wojska, a Zofia wyszła za mąż i wyjechała z Poznania. Rachela wyszła za mąż za Kazimierza Karwatkę urodzonego 2-03-1908 w Poznaniu. Ślub wzięli 28-09-1930 (lub 30-09-1928). Mieli troje dzieci: Ryszarda (1929-1937), Jerzego (8-06-1931 – lipiec 1984) i Irenę (02-09-1937). Ryszrd zmarł na szkarlatynę w wieku 8 lat. Jerzy i Irena całą okupację przebywali u ciotki Zofii Peresady (po mężu Kuszak) w Bogdarce, gdyż ich ojciec Kazimierz Karwatka został wywieziony do Berlina, gdzie pracował jako pracownik sceniczny w teatrze (znał biegle język niemiecki), a Rachela Peresada pracowała w Poznaniu w fabryce samolotów Focke-Wulf. Po wojnie dzieci wróciły do Poznania i poszły do szkoły: Jerzy do 6-tej, a Irena do 1-szej klasy. Wrócił też z Berlina Kazimierz Karwatka. W maju 1946 roku Kazimierz wyjechał do Wrocławia (na „Ziemie Odzyskane”) szukać „lepszego życia”. Po kilku miesiącach, w listopadzie 1946 roku sprowadził do siebie rodzinę. Zamieszkali w pięciopokojowym mieszkaniu zostawiając poznańskie mieszkanie siostrze Racheli – Helenie. We Wrocławiu mieszkali do ??? roku, po czym drukarnia, w której pracował Kazimierz Karwatka została zlikwidowana, a jemu zaproponowano pracę w Jaworze. Jerzy i Irena zostali we Wrocławiu, a rodzice przenieśli się do Jawora, a następnie do Bolesławca – z tego samego powodu, co do Jawora. W bolesławcu mieszkali do Konca życia. Rachela zmarła 24-06-1987.

Jerzy Karwatka urodził się 8-06-1931 w Poznaniu jako drugie dziecko Racheli Peresady i Kazimierza Karwatki. Ukończył szkołę zawodową poligraficzną i zaczął pracować razem z ojcem w drukarni wojskowej we Wrocławiu przy ulicy Ruskiej 51. W 1950 roku został ogłoszony nabór do Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Jerzy zgłosił się na przesłuchania i został przyjęty. Pracował tam do roku 1955, tzn. do śmierci Tadeusza Sygietyńskiego. Po jego śmierci część mężczyzn z zespołu wcielono do wojska – Jerzy trafił do Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego w Lublinie, potem we Wrocławiu. Po odbyciu „służby wojskowej” zaczął pracować w Operetce Wrocławskiej, lecz pracował tam krótko, gdyż „rozrywkowy” tryb życia powodował wielkie nieporozumienia w jego małżeństwie, które zawarł będąc jeszcze w „Mazowszu” 25-09-1953 z Marią Rucz – tancerką z zespołu. Po odejściu z Operetki poszedł do pracy do Milicji Obywatelskiej jako śledczy. Pracował tam do rozwodu, tzn. do roku 1968 (1969), potem wyjechał do Środy Śląskiej i zaczął pracować na stacji benzynowej jako ajent. Po kilku latach wrócił do Wrocławia, ożenił się z Teresą, z którą wspólnie prowadzili restaurację. Zmarł na zawał serca w lipcu 1984. Z małżeństwa z Marią rucz miał dwie córki: Krystynę urodzoną 20-09-1955 we Wrocławiu i Halinę urodzoną 17-04-1957 we Wrocławiu. Z drugą żoną nie miał dzieci.

Irena Karwatka urodziła się w Poznaniu jako trzecie dziecko Racheli Peresady i Kazimierza Karwatki.

Kazimierz Peresada urodził się w 1912 roku w Lublinie jako czwarte dziecko Marii Wójcik i Józefa Peresady. Jako młody chłopiec poszedł do szkoły wojskowej i został zawodowym żołnierzem. Ożenił się przed wybuchem I WojnyŚwiatowej i miał córkę Marię. W czasie wojny jego żona zmarła na gruźlicę, a dziecko wychowywała rodzina żony. Po wojnie Kazimierz ożenił się drugi raz z Anielą i miał syna Wojciecha. Mieszkali w Warszawie – Kazimierz zmarł około roku 1950.

Helena Peresada urodziła się w 1915 roku w Lublinie jako piąte dziecko Marii Wójcik i Józefa Peresady. Jako młoda dziewczyna pracowała w sklepie jako sprzedawczyni. Urodziła syna Jerzy Witkowski 1936), którego ojcem był syn właściciela tego sklepu. Rodzina Witkowskich usynowiła Jerzego i wychowała dziecko. Helena wyszła za mąż za Teodora Halke i miała dwoje dzieci: Lubomirę (06-1942 – 06-1992) i Romana (1945). Lubomira nie miała dzieci, Roman z pierwszą żoną Ewą ma jedną córkę, z drugą żoną Zofią ma syna Rafała i wnuka Oskara. Mieszkają wszyscy razem w Poznaniu.