Jak odnaleźć zapomniany herb i nawet wygląd przodków?

8271
jak odnaleźć herb

Jeżeli zanikła pamięć o herbie w Twoim rodzie a nawet zaginęły wszelkie pamiątki rodzinne to i tak jest szansa że odnajdziesz herb a nawet portrety przodków!

Jak odnaleźć zapomniany herb?

Jest szansa na odnalezienie herbu Twojej rodziny nawet gdy został zapomniany. Często herby fundatorów kościołów, kaplic czy choćby ołtarzy były wkomponowane w budynek lub ołtarz. Sprawdź kościoły w majątkach które posiadali Twoi przodkowie, dokładnie obejrzyj wszystkie elementy budynków i ołtarzy, przejrzyj kronikę kościoła. Możesz odkryć wizerunek herbu fundatora.

herb ołtarz

Drugi kierunek poszukiwań to nagrobki i epitafia przodków, które mogą zawierać wizerunki herbów i są jednoznacznie przypisane do danej osoby.

epitafium herb

Jak odnaleźć portrety przodków?

Jest szansa na poznanie wyglądu odległych przodków sprzed wielu wieków nawet gdy nie zachowały się żadne rodzinne pamiątki. Jeżeli Twoi przodkowie byli majętni mogli fundować różne rzeczy – klasztory, kościoły, szkoły. Ale wystarczy, że ufundowali ołtarz w kościele – mogą być uwidocznieni na obrazie ołtarza.

Oto przykład z Tokarni. Obraz Ukrzyżowania powstał prawdopodobnie w czwartej ćwierci XVI wieku i pochodzi z dawnej kaplicy w Tokarni. Mógł zostać ufundowany przez Annę z Sieniawskich Jordanową, która prawdopodobnie jest przedstawiona na obrazie razem z niezamężnymi córkami. Warto badać historie lokalne i zabytki kościelne, bo możesz tam spojrzeć w twarz swoich przodków.

wygląd przodków

Inne źródła herbów i portretów przodków

Poznaj dokładnie historię regionu, miejsca zamieszkania danego przodka. Przemyśl jaka była jego aktywność, na jakich polach mógł pozostawić po sobie ślad. Chyba najważniejsze są kroniki parafialne z okresu życia przodków. Świątynie są głównym obszarem zainteresowania, ale kroniki miejskie mogą wskazać wiele innych obiektów które przodkowie ufundowali lub którym patronowali. Warto odwiedzić lokalne muzea i archiwa urzędów miasta czy gminy. Często kontakt z nauczycielami historii którzy mogą okazać się regionalistami i specjalistami lokalnej historii z bogatą kolekcją może okazać się bardzo cenny. Bądź pomysłowy. Powodzenia!