Zmiany wyglądu portalu Ornatowski.com

2518
blog

Najwyższa pora na zmiany!

Tak, to była już najwyższa pora na zmiany. We wrześniu 2016 roku minęło 14 lat istnienia portalu Ornatowski.com. Aż trudno w to uwierzyć ale przez 14 lat serwis miał ciągle ten sam, niezmienny wygląd. Stara technologia miała swoje zalety – strony ładowały się błyskawicznie. Ale w 15 rok obecności w internecie portal jednak wszedł w nowym „ubranku”.

Potrzeba zmian

Przez ponad 14 lat funkcjonowania Ornatowski.com otrzymałem ponad 20.000 wiadomości pocztą elektroniczną. To pokazuje wielką potrzebę komunikacyjną pomiędzy portalem a czytelnikami. Stary portal miał zerową interakcję, wszystko było załatwiane mailami i ręcznym, powtórnym wprowadzaniem informacji na strony. Czytelnicy bardzo niecierpliwili się oczekiwaniem na pojawienie się ogłoszenia. Rozpowszechnienie smartfonów i tabletów pokazało największą wadę starego portalu – nie można było z niego korzystać na urządzeniach przenośnych, treść była nieczytelna. To przesądziło o wprowadzeniu zmian.

Nowości w portalu

Wygląd!
Tak, wygląd jest największą zmianą i nie sposób nie zatrzymać się przez chwilę przy tym temacie. Do nowej szaty graficznej zostało zaprojektowane nowe logo. Wygląd jest nowoczesny ale zachowuje przejrzystość, układ strony został wybrany ze względu na bardzo dużo działów i konieczność ich przedstawienia czytelnikowi w sposób nie wymagający długotrwałego wyszukiwania. Minimalne menu prowadzące do podstawowych działów to najczęściej czytane artykuły. Pozostałe działy mają swoje bloki na stronie głównej z najnowszymi artykułami. Duża ilość działów sprawia że strona wydaje się „przeładowana” i stosunkowo długo ładuje się. Z czasem na podstawie doświadczeń i uwag czytelników będzie można zmienić układ strony głównej, czekam na sugestie.

Tablica ogłoszeń
W końcu każdy czytelnik może sam zamieścić ogłoszenie o poszukiwanych osobach i miejscowościach. Inni użytkownicy mogą nieść pomoc mniej doświadczonym poszukiwaczom udzielając odpowiedzi na ich ogłoszenia.

Komentarze
Artykuły przedstawiają wycinki stanu wiedzy dobrane według uznania autora. Dzięki komentarzom czytelnicy mogą wprowadzić poprawki, uzupełnić treść czy w inny sposób skomentować artykuł. Wszyscy czytelnicy na tym skorzystają.

Autorzy
Obecnie autorzy są wyraźnie przedstawieni przy każdym artykule. Ci, którzy wyrazili wolę udostępnienia danych kontaktowych są dostępni bezpośrednio dla czytelników.

Rejestracja
W celu lepszej wzajemnej komunikacji każdy czytelnik ma możliwość zarejestrowania się w portalu i w pełni uczestniczyć w wymianie informacji. Oprócz możliwości komentowania, zamieszczania ogłoszeń i odpowiadania na ogłoszenia rejestracja daje możliwość automatycznego powiadamiania użytkownika o odpowiedzi na jego ogłoszenie lub komentarz dzięki czemu nie przeoczy ważnej dla niego informacji. Rejestracja to również możliwość podania pełnych danych kontaktowych ułatwiających wymianę informacji. Zarejestrowany użytkownik może wstąpić na wyższy poziom uczestnictwa i stać się autorem.

Biuletyn (newsletter)
W portalu został zaimplementowany mechanizm okresowej wysyłki biuletynu (newslettera) na skrzynkę poczty elektronicznej użytkowników. Mechanizm ten pozwoli co jakiś czas przesłać użytkownikom najważniejsze informacje i być na bieżąco nawet gdy nie mają czasu na systematyczne przeglądanie portalu.

Wydarzenia
Czytelnicy mogą samodzielnie dodawać do kalendarza różne wydarzenia ważne dla innych, co pozwala dotrzeć do większej ilości zainteresowanych i propagować genealogię. Jest to bezpłatna forma reklamy dostępna dla każdego – spotkanie towarzystwa genealogicznego, spotkanie rodowe, ciekawy odczyt mogą zainteresować większą ilość czytelników.

Responsywność
Responsywność to automatyczne dostosowywanie układu treści do wielkości ekranu tak, że treść jest zawsze w pełni czytelna. Ta funkcjonalność pozwala bez żadnych problemów korzystać z portalu Ornatowski.com na smartfonach i tabletach.

Kontakt
Dla ułatwienia kontaktów został udostępniony formularz kontaktowy pozwalający na przesyłanie bardzo dużych plików do 10 MB jako załączników. Możesz przesłać praktycznie wszystko przy pomocy tego formularza. Dla wygody korzystania formularz nie ma utrudnień dla użytkowników w postaci kodów captcha – nie musisz odgadywać kodów ani zagadek. Piszesz i wysyłasz nawet z telefonu.

Wsparcie komercyjne
Portal uzyskał wsparcie komercyjne co oznacza nowe możliwości rozwoju. Przede wszystkim zyskał nową platformę sprzętową, szybki wieloprocesorowy serwer z dyskiem SSD i nielimitowanym transferem oraz certyfikat SSL zapewniający bezpieczne, szyfrowane połączenia. Z drugiej strony podmiot zarządzający może wystawiać faktury i tym samym pozyskiwać sponsorów i reklamodawców w celu dalszego rozwoju portalu. Bez tego wsparcia nie byłoby nowego portalu.

Nowe możliwości

Zmiany już widoczne nie są wszystkimi zaplanowanymi zmianami, wprowadzenie kolejnych zmian planowane jest do końca 2016 roku. Wtedy portal powinien uzyskać docelową funkcjonalność. Ale już teraz nowy portal daje możliwość aktywności wszystkich czytelników a w szczególności osobom które chcą dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem jako autorzy artykułów. Podział tematyczny daje możliwość objęcia w redakcję wybranych działów. Zainteresowani prowadzeniem blogów mogą zacząć prowadzić swój blog na portalu Ornatowski.com mając od razu grono zainteresowanych czytelników.

Zapraszam do zapoznania się z nowymi możliwościami portalu Drzewo genealogiczne Ornatowski.com.

Zobacz pozostałe wpisy na blogu.