Jaka firma przeprowadzkowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy przeprowadzkowej?

883
przeprowadzki

Konkurencja w branży firm przeprowadzkowych jest dzisiaj ogromna, a to oczywiście nierzadko rodzi problemy z wyborem tej, która w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Przede wszystkim musimy pamiętać, że firma transportowa nie zawsze musi świadczyć takie usługi, jak firma, które stricte zajmuje się przeprowadzkami, choć oczywiście nie jest to wykluczone.

W przypadku firm transportowych, mamy najczęściej do czynienia ze zwykłym przewozem mienia, bez usług dodatkowych, które związane są z przeprowadzką. Firmy przeprowadzkowe mogą świadczyć pomoc przy pakowaniu, dostarczać niezbędne materiały, służyć swoim wsparciem technicznym, wnoszą i wynoszą rzeczy, a do tego coraz częściej nawet oferują umeblowanie nowego mieszkania zgodnie z tym, jak wyglądało poprzednie.

Różnice, jak widać, są znaczne, ale w przypadku poszukiwania tej najlepszej firmy zawsze najważniejsze jest to, aby nie kierować się emocjami oraz ceną. Firmę trzeba dokładnie prześwietlić i upewnić się, że faktycznie warto jej zaufać. Jak to zrobić? Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym na pewno łatwiej będzie podjąć trafną decyzję.

Przeprowadzasz mieszkanie, czy firmę?

Na początek najważniejsze jest to, abyś szukał firmy przeprowadzkowej, która specjalizuje się w konkretnej kategorii relokacji. Niektóre firmy tego typu zajmują się przeprowadzkami prywatnymi, a inne oferują swoją pomoc przy relokacji firmy, gdzie często wymaga się specjalistycznego sprzętu do transportu i przede wszystkim podejście musi być nieco inne. Są oczywiście firmy, które usługi świadczą zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.

Najlepiej wybierać firmy z polecenia

Aby zawęzić krąg swoich poszukiwań pośród firm, które działają w okolicy, warto kierować się opiniami rodziny czy znajomych, jeśli tylko mamy taką możliwość. Gdy nie możemy poprosić o opinię nikogo z bliskich, to pozostaje nam poszukiwanie informacji o danej firmie przeprowadzkowej w sieci. Tutaj trzeba jednak do tego podchodzić z pewnym dystansem. Komentarze w sieci czasem pisane są przez konkurencję, a więc nie można tak do końca brać ich do serca. Ostatecznie, kiedy już znajdziemy kilka interesujących firm, najlepiej po prostu udać się do siedziby na spotkanie. Podczas rozmowy z właścicielem bardzo szybko można wyłapać, czy firma profesjonalnie podchodzi do swojej pracy.

Odległość przy szukaniu firmy ma znaczenie

Kolejna ważna kwestia to określenie, czego będziemy od firmy przeprowadzkowej oczekiwali. Niektóre firmy działają bowiem jedynie na lokalnym rynku, inne zajmują się transportami na terenie całego kraju, a jeszcze inne świadczą międzynarodowe usługi przeprowadzkowe. Są oczywiście także firmy, które specjalizują się we wszystkich tych obszarach. Pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy firma w ogóle będzie w stanie przewieźć dla Ciebie rzeczy do wskazanego miejsca.

Dokładnie prześwietl doświadczenie firmy przeprowadzkowej

Nie jest żadną tajemnicą, że zdecydowanie najlepiej wybierać firmy, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem. Na pewno wieloletnia działalność na rynku jest już sporą rekomendacją, szczególnie jeśli w sieci próżno szukać większej ilości negatywnych opinii. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy firma ma pozwolenie na prowadzenie swojej działalności i koniecznie, czy posiada ubezpieczenie OC, które chroni nasz dobytek na wypadek zdarzeń losowych.

Tutaj cenna uwaga. Lepiej omijać szerokim łukiem firmy, które podają w sieci jedynie telefon kontaktowy, nie mają strony internetowej i nie udzielają żadnych informacji o własnej działalności. Jeszcze gorzej, gdy firma w ogóle preferuje wyłącznie kontakt telefoniczny, nie zapraszając klientów do swojej siedziby.

Wyposażenie firmy jest bardzo ważne

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, jak wyposażona jest firma, która ma się zająć przeprowadzką. Profesjonaliści posiadają kilka pojazdów o różnych ładownościach, a do tego mnóstwo specjalistycznych narzędzi do zabezpieczenia i transportowania rzeczy. Wyposażenie to jest często kosztowne i jeśli firma w nie inwestuje, to znaczy, że naprawdę poważnie podchodzi do swojej pracy.

Umowa to podstawa – unikaj firm działających „na słowo”

Niestety na rynku wciąż działają firmy przeprowadzkowe, które za nic mają sobie bezpieczeństwo własnych klientów. Jeśli podczas rozmowy z właścicielem takiej firmy dowiadujemy się, że umowa nie będzie potrzebna albo mamy wyraźne wrażenie, że firma nie ma ochoty spisywać z nami umowy, to lepiej omijać ją szerokim łukiem. Umowa jest jedyną podstawą do walki o swoje prawa w sytuacji, gdy firma przeprowadzkową nienależycie zrealizuje swoją usług, spóźni się znacząco, czy na przykład uszkodzi nam rzeczy podczas ich transportowania.

Dowiedz się, jakie usługi dodatkowe oferuje firma

Na koniec warto dokładnie rozeznać się we wszystkich usługach, które może nam zaoferować firma transportowa. Te potrafią być zróżnicowane. Firmy tego typu mogą na przykład:

  • samodzielnie zająć się pakowaniem i rozpakowywaniem rzeczy;
  • dostarczyć niezbędne materiały do pakowania;
  • umeblować nowe mieszkanie po przywiezieniu rzeczy;
  • niektóre firmy posiadają własne magazyny, w których mogą przez jakiś czas przechowywać rzeczy klienta (usługa przydaje się, jeśli ze starego mieszkania musimy wyprowadzić się przed możliwością wprowadzenie się do innego);
  • opcja przystanków podczas przeprowadzki, a więc zabrania rzeczy z kilku punktów.

Wszystkie te usługi są oczywiście najczęściej dodatkowo płatne, ale wiele z nich może się nam przydać.