Dlaczego SEO w biznesie to podstawa?

497
seo

Optymalizacja strony to w dzisiejszych czasach konieczność. Zdecydowana większość firm stosuje SEO, aby poprawić wyniki sprzedaży oraz zwiększyć ruch na stronie. Praktyk i korzyści wynikających z optymalizacji jest jednak znacznie więcej. Co to jest SEO i w jaki sposób w pełni wykorzystać jego potencjał?

SEO od kuchni

Search Engine Optimization, czyli w skrócie SEO to obok mediów społecznościowych i Google Adwords najczęściej stosowana praktyka marketingowa. Wiele osób prowadzących firmę nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest optymalizacja strony pod kątem widoczności w wyszukiwarkach internetowych, nawet jeśli ich działalność opiera się na sprzedaży lub usługach stacjonarnych.

SEO można podzielić na dwie główne podgrupy:

  • optymalizację (on-site)
  • pozycjonowanie (off-site).

Optymalizacja obejmuje wszystkie działania na stronie, takie jak dostosowywanie treści czy zmiana kodu. Content powinien zawierać słowa kluczowe, być podzielony na nagłówki, a nawigacja łatwa i przyjemna. Ważne jest również, aby strona ładowała się szybko.

Celem pozycjonowania z kolei jest jak największa ilość linków odnoszących do strony firmy. To tak zwany link-building, czyli umieszczanie adresu internetowego działalności na różnych innych stronach, aby zwiększyć jej rozpoznawalność w sieci.

Zalety stosowania SEO

Wprowadzenie w „życie strony” kilku praktyk SEO może przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Oto pięć najważniejszych.

Rozpoznawalność

Podczas internetowych poszukiwań większość osób nie wychodzi poza pierwszą stronę z wynikami. Odpowiednia optymalizacja w oparciu o konkretne słowa kluczowe sprawi, że adres firmy pojawi się w pierwszej dziesiątce, co znacznie zwiększy rozpoznawalność marki i ruch na stronie. Klienci również bardziej ufają firmom, których adresy wyświetlane są jako pierwsze w wyszukiwarce (i nie są sponsorowane).

Wzrost zysków

W optymalizacji nie chodzi tylko o rozpoznawalność, ale przede wszystkim o korzyści finansowe. Strona, która jest dla wyszukiwarek atrakcyjna pod względem SEO będzie częściej odwiedzana przez potencjalnych klientów, a to przekłada się bezpośrednio na wzrost zysków. Można powiedzieć, że to mechanizm przypominający perpetuum mobile, pod warunkiem, że optymalizacja przeprowadzana jest nieustannie. Większy ruch na stronie generuje wyższą pozycję w wyszukiwarce, dzięki czemu firma zyskuje więcej klientów, a to oznacza większe korzyści finansowe. I tak w kółko.   

Długoterminowe korzyści

Prawie każda firma posiada stronę internetową. W przeciwieństwie do biznesów operujących lokalnie, których godziny pracy są ściśle określone, sieć jest „czynna” całą dobę. Internauci mogą odwiedzić naszą stronę o każdej porze dnia i nocy. Zastosowanie SEO i nieustanne aktualizowanie praktyk i informacji na stronie gwarantuje korzyści długoterminowe. Według Search Engine Journal odpowiednia strategia SEO najbardziej owocuje w pierwszym roku od podjęcia działań optymalizacyjnych, a nierzadko efekt ten utrzymuje się przez kilka kolejnych lat.

Poznaj swoich klientów

Stare metody marketingowe, takie jak billboardy, reklamy w radiu i telewizji czy ulotki nadal są powszechnie stosowane, ale docierają do ograniczonego grona odbiorców. Ponadto, w większości przypadków nie da się dokładnie zmierzyć, czy reklama zadziałała oraz kim są nasi klienci. W przypadku SEO sprawa wygląda inaczej, a wszystko dzięki narzędziom Google. To one analizują ruch na stronie, wykazują najbardziej miarodajne słowa kluczowe, podpowiadają, skąd pochodzą osoby odwiedzające stronę, ile czasu na niej spędzili itd. Firma, wykorzystując te dane, może stworzyć kampanię i mieć pewność, że odniesie ona większy sukces niż dotychczas.

Tania reklama

Optymalizacja strony to najtańszy sposób na zareklamowanie swojej firmy. Oczywiście dobra strategia SEO będzie wymagała nakładu finansowego, jednak w porównaniu do tradycyjnych metod marketingowych będzie to znacznie mniejsza kwota. Ten rodzaj wydatku trzeba traktować bardziej jako inwestycję w przyszłość firmy niż zwykły koszt reklamy. Można spróbować na własną rękę zoptymalizować stronę firmy lub skorzystać z usług profesjonalnych agencji, takich jak Kantorino.com, które zajmują się kompleksowym wdrażaniem strategii SEO.

Jak zatem w kilku słowach podsumować korzyści płynące z optymalizacji strony? Po pierwsze zwiększy się ilość unikalnych wejść na stronę, czyli wzrośnie rozpoznawalność firmy. Zoptymalizowana strona będzie się „piąć” w górę, pojawiając się coraz wyżej w wyszukiwarce, a dzięki rosnącej liczbie klientów zwiększą się również zyski finansowe.