Baza numerów kierunkowych

5954
Baza numerów kierunkowych

Tak samo jak Polska podzielona jest na województwa, tak samo ustanowione są również strefy związane z siecią telefoniczną. Szczególnie dotyczą one numerów telefonów stacjonarnych. Każdy z wyznaczonych obszarów posiada charakterystyczny i właściwy tylko i wyłącznie dla siebie numer kierunkowy. Pozwala on przede wszystkim zweryfikować pochodzenie konkretnego numeru telefonu. Wiedząc jaki jest numer kierunkowy bez przeszkód można zgadnąć z jakiego miasta ktoś do nas w danej chwili dzwoni.

Do czego służy numer kierunkowy?

Pojęcie, jakim jest numer kierunkowy, pojawiło się w Polsce już naprawdę sporo czasu temu. Pierwszy raz zaczęło ono padać gdzieś około lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Było to związane z pewnymi zmianami, jakie w naszym kraju wprowadzano w związku z wdrażaniem przekształceń w zakresie wykonywania połączeń telefonicznych do poszczególnych miast. Po kilku latach rozwiązanie związane z dodawaniem numeru kierunkowego do reszty numeru weszło już do praktycznego użytku. Dlatego nawet teraz każdy z nas wybierając dany numer powinien poprzedzić go wpisaniem prawidłowego numeru kierunkowego. Od ponad dziesięciu lat obowiązuje tak zwany zamknięty plan numeracji krajowej, który związany jest z nadaniem poszczególnym miastom konkretnych numerów kierunkowych. Od tego momentu postanowiono, że numery kierunkowe staną się integralną częścią numeru przyporządkowanego do każdego abonenta. Dzięki numerowi kierunkowemu można zlokalizować pochodzenie konkretnego numeru.

Jak znaleźć numery kierunkowe?

Lista numerów kierunkowych jest naprawdę długa. Ale warto się z nią zaznajomić. Dzięki temu, jeśli pojawi się konieczność skorzystania z numeru kierunkowego będzie wiadomo w jaki sposób szybko wyszukać taki właśnie numer. A takich zestawień w Internecie można znaleźć bardzo wiele. Można chociażby wpisać w wyszukiwarkę konkretny numer kierunkowy, a zostanie nam podpowiedziane z jakim miastem jest on powiązany. Inna opcja to wpisanie nazwy miasta i wyszukanie numeru kierunkowego, który został do niego przeznaczony.

Co do zasady zestawienia zawierające spis numerów kierunkowych udostępniany jest w formie listy. Zwykle jest ona alfabetyczna, przez co łatwo można znaleźć poszukiwane miasto. Ponadto bardzo często miasta grupowane są również według województw, to także znacznie ułatwia poszukiwania. Tak zaprezentowane jest to na przykład w serwisach internetowych, tam w zakładce numery kierunkowe można zapoznać się z poszczególnymi numerami kierunkowymi. Sprawdź takie strony internetowe i wyszukaj numer kierunkowy, którego potrzebujesz. Przykładem numeru kierunkowego jest numer 22 Warszawa.