drzewo genealogiczne genealogia znaczenie nazwisk

   

   

Wiemy że interesuje Cię drzewo genealogiczne ale nie tylko :) Dlatego przygotowaliśmy reklamę dopasowaną do Twoich zainteresowań:

POSZUKIWACZE

Wstęp
Jeżeli zastanawiasz się nad skorzystaniem z płatnych poszukiwań, przed nawiązaniem kontaktu z poszukiwaczami zapoznaj się koniecznie z poradnikiem -JAK SZUKAĆ oraz opisem -ARCHIWA a zwłaszcza opisem archiwaliów kościelnych -DOKUMENTY KOŚCIELNE.

Uwaga. Portal Ornatowski.com nie oferuje żadnych produktów/poszukiwań ani nie pośredniczy w ich zbyciu/nabywaniu oraz nie ponosi odpowiedzialności za efekty pracy wymienionych podmiotów.

Poszukiwania profesjonalne
Profesjonalne poszukiwania genealogiczne to działalność naukowa. Pewnych kroków nie można przeskoczyć ani przyspieszyć.

Mocne strony
Mocną stroną zlecenia poszukiwań profesjonalnych jest doświadczenie poszukiwaczy, którzy nie tylko że dysponują bardzo bogatą literaturą ale przede wszystkim są doskonale zorientowani w zasobach poszczególnych archiwów oraz, czasami, mogą uzyskać dostęp do danych niedostępnych dla "zwykłych" poszukiwaczy np. z tego względu, że są historykami i poszukiwania dla Ciebie mogą przedstawić jako swoją pracę naukową.

Terminy
Musisz uzbroić się w cierpliwość - takie poszukiwania trwają od kilku miesięcy do kilku lat. Korzystanie z płatnych poszukiwań jest znacznie efektywniejsze, gdy są poprzedzone własnymi poszukiwaniami pozwalającymi dobrze określić właściwą gałąź danego nazwiska. Wstępne, samodzielne przygotowanie informacji o poszukiwanych nazwiskach wpływa też znacząco na cenę i przyspiesza badania. O terminach decyduje głównie dostępność źródeł i ich rozproszenie na terenie zarówno Polski a często również poza jej granicami. Dane dostępne są zarówno w Archiwach Państwowych w wielu miejscowościach, podobnie w wielu Archiwach Diecezjalnych i Archidiecezjalnych jak również w poszczególnych parafiach. Dotarcie do danych wymaga czasu na przejazdy, zakwaterowanie, przeglądanie zbiorów, tłumaczenia, opracowanie. W niektórych Archiwach Państwowych obowiązują ograniczenia ilości udostępnianych ksiąg, np. tylko 5 dziennie. To oznacza, że przy niedokładnie określonych datach poszukiwanie w jednym tylko archiwum może trwać tygodniami - co jest i czasochłonne jak i ekstremalnie kosztowne. Dlatego właśnie dobre samodzielne przygotowanie danych z podaniem miejscowości i dat może w istotny sposób skrócić czas poszukiwań.

Koszty
Korzystanie z płatnych poszukiwań jest znacznie efektywniejsze, gdy są poprzedzone własnymi poszukiwaniami pozwalającymi dobrze określić właściwą gałąź danego nazwiska. Wstępne, samodzielne przygotowanie informacji o poszukiwanych nazwiskach wpływa też znacząco na cenę i przyspiesza badania. Ceny zależą od danego archiwum, oto przykładowe koszty:

 • Kwerendy genealogiczne i własnościowe w Archiwach Państwowych (opłaty pobiera Archiwum):
  opłata wstępna za podjęcie poszukiwań - 70zł
  opłata za 1 godz. wyszukiwań - 55zł
  opłata za wykonanie 1 strony kserokopii formatu A4 - 14zł
  opłata za wykonanie 1 strony kserokopii formatu A3 - 16zł
 • koszty przejazdów, wyżywienia i zakwaterowań przy kwerendach wyjazdowych
 • koszty tłumaczenia archiwaliów z łaciny, niemieckiego lub rosyjskiego
 • koszty nabycia książek, herbarzy - niektóre występują w 15-17 tomach!
 • koszty dostępu do internetu, koszty połączeń telefonicznych aby sprawdzić dostępność poszczególnych źródeł i umówić się na wizyty
 • przepisanie informacji i wydruk
 • setki godzin na rozpoznanie tekstów, dopasowywanie osób, weryfikację danych, uwzględnianie zmian pisowni na przestrzeni wieków itd.

Obejrzyj przykład zapisu ksiąg metrykalnych - indeks urodzeń zobacz...(92kB). Przekonaj się ile czasu należy poświęcić na odczytanie takiej kserokopii... Obejrzyj również fragment aktu ślubu aby przekonać się że do trudności z odczytaniem dochodzi konieczność tłumaczenia z łacinyzobacz...(242kB). Profesjonalny genealog prowadzi jednocześnie wiele badań, dlatego właśnie wiele kosztów rozdziela się na wielu klientów. W mojej opinii prowadząc badania samodzielnie aby uzyskać ten sam efekt będziesz musiał wydać dwukrotnie więcej, a i to pod warunkiem, że mieszkasz w mieście uniwersyteckim z doskonale wyposażonymi czytelniami. W innym przypadku po prostu nie wydasz kilku tysięcy złotych na zakup literatury tylko po to, aby sprawdzić co w niej jest. W konsekwencji nigdy nie dotrzesz do szeregu dokumentów i nie uzyskasz żadnego efektu...

Przygotuj się na początkowe wydatki na poziomie minimum 300 zł na badania wyłącznie biblioteczne prowadzone w danym biurze. Poszukiwania wraz z badaniami archiwaliów w parafiach lub Archiwach Państwowych to koszty od 500 zł (od 300 zł za wyjazd do parafii/archiwum).

Zagrożenia
Niektórzy płatni poszukiwacze przedkładają formę ponad treść: zebrane materiały wątpliwej jakości przedstawiają w bogato ilustrowanej, ekskluzywnej, drukowanej formie. Są i tacy płatni poszukiwacze, którzy gotowi są do wystawiania świadectw pochodzenia szlacheckiego, choć nie posiadają uprawnień - przed wojną od 1782 roku w miejsce Komisji Magnatów uprawnienia te posiadły Sądy Grodzkie i Ziemskie. Niestety, dzisiaj można spotkać się ze złym podejściem płatnych poszukiwaczy, którzy pisemnie stwierdzają, że dane nazwisko jest "herbowe" wcale nie wywodząc obecnych osób noszących dane nazwisko z linii mającej prawo do posługiwania się herbem. Są to ewidentne nadużycia poszukiwaczy żerujących na próżności zleceniodawców. Dlatego też chociaż zlecenie poszukiwań płatnym poszukiwaczom należy do rozwiązań najefektywniejszych, należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność. Uwaga - wielu poszukiwaczy jest praktykami bez przygotowania zawodowego.

Czy korzystać?
Jeżeli tylko dysponujesz odpowiednimi funduszami i jesteś cierpliwy (gotowy czekać np. dwa lata na zakończenie badań) - skorzystaj. Skontaktuj się z osobami zajmującymi się płatnymi poszukiwaniami. Rozległa wiedza o zasobach archiwów, doskonała znajomość literatury, wieloletnie doświadczenie oraz rozległe kontakty pozwalają uzyskać znacznie więcej niż podczas samodzielnych poszukiwań. Mamy do wyboru: albo satysfakcję z samodzielnego poszukiwania albo konkretne efekty.

Do kogo zwrócić się?
Wykaz poszukiwaczy wraz ze skróconym opisem zakresu usług oraz cenami dostępne na życzenie -KONTAKTY.

Poszukiwacze
Oprócz firm genealogicznych aktywną działalność genealogiczną prowadzą również niezależni genealogowie. Realizując swoje zainteresowania chętnie pomagają poszukiwaczom-amatorom w zamian za zwrot kosztów. Oferują oni zróżnicowany zakres usług - od poradnictwa do pełnego: badania w terenie, badania oparte na księgach parafialnych w miejscu pochodzenia oraz na materiałach archiwów państwowych i archidiecezjalnych.
   

Jeżeli świadczysz lub chcesz świadczyć usługi związane z poszukiwaniem przodków i chcesz zamieścić tutaj informację o swojej działalności - zgłoś się! Jeżeli znasz osoby które świadczą usługi poszukiwania - napisz! Jeżeli masz uwagi związane z działalnością wymienionych poszukiwaczy - napisz! -KONTAKTY

Uwaga. Portal Ornatowski.com nie oferuje żadnych produktów/poszukiwań ani nie pośredniczy w ich zbyciu/nabywaniu oraz nie ponosi odpowiedzialności za efekty pracy wymienionych podmiotów.

Zaniechana działalność
Podmioty które już nie prowadzą działalności usługowej
Należy unikać firm które rozwiązały się, zawiesiły lub ograniczyły działalność usługową. Kontakt z tymi podmiotami za pośrednictwem starych danych kontaktowych to ryzyko którego należy unikać.

Wykaz już nieaktywnych poszukiwaczy wraz ze skróconym opisem zakresu usług oraz dawnymi cenami dostępne na życzenie -KONTAKTY.

Poszukiwania heraldyczne
Poszukiwania heraldyczne na ogół są bardzo proste i szybkie.
 1. Przeglądnij nazwiska w indeksach nazwisk szlacheckich ss.gif (829 bytes)INDEKS NAZWISK. W dziale -NAZWISKA znajdziesz wyszukiwarkę portalu Ornatowski.com - sprawdź, czy poszukiwane nazwisko występuje w serwisie.
 2. Sprawdź w dostępnych herbarzach czy występuje tam poszukiwane nazwisko. Wykaz herbarzy znajdziesz w poddziale ss.gif (829 bytes)LITERATURA. Nie zaczynaj od zakupu herbarzy - jest to duży wydatek, gdyż czasem są to pozycje kilkunastotomowe. Udaj się do dużej czytelni i tam przeglądnij herbarze. Sprawdź też wszystkie miejsca poświęcone heraldyce opisane w Katalogu Stron WWW -KATALOG STRON.
 3. Jeżeli znalazłeś poszukiwane nazwisko w którymś z herbarzy, połowę sukcesu masz za sobą, a zwłaszcza uzyskałeś dużą motywację do dalszych poszukiwań. A następny krok to poszukiwania genealogiczne w celu udokumentowania, że poszukiwane nazwisko i osoba wywodzi się z nazwiska herbowego. Jest to warunek konieczny uzyskania prawa posługiwania się tytułem szlacheckim. Więcej o wywodzeniu szlachectwa znajdziesz w dziale  ss.gif (829 bytes)WYWODZENIE SZLACHECTWA. Dalsze kroki skieruj do działu ss.gif (829 bytes)GENEALOGIA.
 4. Jeżeli nie znalazłeś poszukiwanego nazwiska w żadnym herbarzu i nie znasz jego pochodzenia praktycznie zakończyłeś poszukiwania heraldyczne. Jako amator nie możesz zrobić nic więcej. Oczywiście, istnieje procentowe prawdopodobieństwo, że jeżeli szukasz starego nazwiska, może być ono szlacheckie choć nikt nie zadbał o wywiedzenie jego szlachectwa. Ale w takim przypadku nawet dla specjalistów historyków zadanie jest niezwykle trudne, a dla Ciebie - z powodu braku dostępu do danych źródłowych - jest to zadanie niewykonalne. Jeżeli jednak jesteś zdeterminowany, zapoznaj się z ofertą profesjonalnych poszukiwaczy opisanych w poddziale "Poszukiwania profesjonalne".

Poszukiwania heraldyczne profesjonalne

Prawdę mówiąc to poszukiwacze profesjonalni jako heraldycy nie mają dużo pracy, gdyż większość informacji jest gotowa i dostępna. Prawie wszyscy uprawnieni do tytułów szlacheckich swe prawa wywiedli, a prawa te zostały dość dobrze zebrane i opisane w licznych herbarzach. Podstawą jest pracownia wyposażona w odpowiednią ilość herbarzy i wykazów rodzin szlacheckich. Niestety, w wielu przypadkach wichry historii sprawiły, że osoby o pochodzeniu szlacheckim nie zdążyły bądź nie mogły wywieść swoich praw, np. z powodu przebywania na zesłaniu lub z powodu celowego działania zaborców (liczne ograniczenia). Tak więc zazwyczaj  "poszukiwania" heraldyczne sprowadzają się do przewertowania kilkunastu herbarzy i znalezienia (lub nie) danego nazwiska. W przypadku znalezienia danego nazwiska rozpoczynają się mało związane z heraldyka poszukiwania genealogiczne mające na celu znalezienie powiązań z rodziną z herbarza, i to one przesądzają o czasie badań i o ich kosztach. Do prowadzenia profesjonalnych badań polecam rekomendowanych poszukiwaczy - rekomendacja dostępna na życzenie -KONTAKTY.

Przestrogi
 • Nigdy nie zlecaj dużego zakresu prac, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie z daną osobą/firmą. Zacznij od pojedynczych zagadnień. Gdy będziesz zadowolony - zlecisz dalsze poszukiwania. Duże poszukiwania będą trwały wiele lat a z reguły poszukiwacz oddaje efekt całości prac a nie częściowe efekty - stracisz cierpliwość. Lepiej posuwać się mniejszymi krokami uzyskując namacalne efekty.
 • Nigdy nie przesyłaj unikatowych materiałów takich jak fotografie, dokumenty, odpisy czy nawet nobilitacje. Zawsze przesyłaj poszukiwaczowi wyłącznie kopie. Nawet jeżeli chciałbyś aby poszukiwacz zajął się ich obróbką cyfrową - znajdź zakład fotografii cyfrowej który przy Tobie zeskanuje dokument i nagra dane na płytę kompaktową CD-ROM. Ten niewielki koszt jest nieporównanie mniejszy od wartości dokumentu. Tylko dane na CD-ROM (lub dyskietce) lub kserokopie (również kolorowe) możesz spokojnie przesłać. Bardzo często zdarza się że w przypadku konfliktu z poszukiwaczem (np. w przypadku nieuzasadnionego podniesienia kosztów) nieuczciwy poszukiwacz zatrzymuje sobie przesłane materiały. Nie odzyskasz ich nigdy.
 • Nie skuś się na obietnice znalezienia czegokolwiek w ciągu miesiąca. To jest niemożliwe! Najkrótszy termin w przypadku poszukiwań bibliotecznych (lub z mikrofilmów) to łącznie z przesyłaniem pieniędzy i wyników to minimum 3 miesiące. W przypadku zwykłych poszukiwań w archiwach czas poszukiwania to 2-3 lata.
 • Bez żadnej żenady przed nawiązaniem współpracy zażądaj dokumentu potwierdzającego fakt zarejestrowania działalności firmy (z danymi adresowymi) lub zażądaj kopii dyplomu stwierdzającego posiadane przez poszukiwacza wykształcenie kierunkowe (zwykle historia).
 • Jeżeli spotkasz się z nieuczciwością - napisz!
Wiesz?
Jeżeli świadczysz lub chcesz świadczyć usługi związane z poszukiwaniem przodków - zgłoś się! Jeżeli znasz osoby które świadczą usługi poszukiwania - napisz! -KONTAKTY

Prześlij inne ciekawe materiały -KONTAKTY

Powiadom znajomych o tej stronie:

Zobacz również...

*Nie znalazłeś poszukiwanych danych? Przeczytaj poradnik
-JAK SZUKAĆ?

*Interesuje Cię pochodzenie i znaczenie nazwiska? Zobacz
-POCHODZENIE NAZWISKA

*Imiona męskie i imię żeńskie -  znaczenie imion - zobacz
-IMIONA

 

*Interesują Cię nazwiska szlacheckie i Twoje pochodzenie?
-WYWODZENIE POCHODZENIA

Szukaj nazwiska, miejscowości, herbu Najczęściej poszukiwane wyrażenia:    kredyt, fundusz
 

*Zobacz, gdzie występuje Twoje nazwisko
-INDEKS NAZWISK

*Opisy rodów - zobacz opisy i dodaj opis Twoich przodków
-RODZINY

*Darmowy program drzewo genealogiczne ii wzór, szablony
-DRZEWO GENEALOGICZNE

 

 

 

 


 
 
idź na początek strony  

Poleć innym tę stronę:                           


Prawa autorskie zastrzeżone (c) Artur Ornatowski 2002
Ograniczenie odpowiedzialności