
Akta postępowania technicznego w sprawie parcelacji, rozgraniczania i scalenia stanowią materiały geodezyjno-kartograficzne mogące pomóc w poszukiwaniach genealogicznych.
Sporządzanie mapy gospodarczej Państwa regulowało wiele przepisów, m.in. instrukcje VIII i IX z dnia 25 października 1881 r. o postępowaniu przy odnowieniu map i ksiąg katastru podatku gruntowego czy instrukcje zatwierdzone rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 9 lipca 1926 r. (Dz. B. P. O. 1474/IV).
Dokumenty obejmowały:
- szkice polowe,
- plan pomiarowy, ponadto szkic podkładu geodezyjnego, jeżeli plan nie zawierał danych geodezyjnych,
- matryce z planu,
- rejestr powierzchni (pomiarowy),
- operat techniczny, zawierający dane pomiarowe i obliczeniowe, dane dotyczące postępowania technicznego przy rozgraniczaniu nieruchomości,
- dokumenty (odrysy, odpisy, wyciągi) wydane przez władzę mierniczą lub inną w związku z pomiarami.
Z oryginałów akt postępowania technicznego sporządzane były odrysy (odbitki) oraz wyciągi, które miały służyć do użytku publicznego.
Przykładowe akta postępowania technicznego przedstawia poniższa ilustracja.

My zwracamy uwagę na tytuł:

Wiemy już zatem, że w aktach postępowania technicznego możemy odnaleźć imienne wykazy właścicieli ziemskich wraz z ich stanem posiadania.
W archiwach znajduje się dużo dokumentacji kartograficznej. Jest to dokumentacja kategorii A. Niestety, nie została ona zmikrofilmowana ani zeskanowana i nie jest dostępna on-line.
Przykład zasobu archiwalnego:
Materiały geodezyjno-kartograficzne z powiatu płońskiego, nr zespołu 602, lata 1920–1966, objętość 265 j.a.; 1,20 m.b. Zawartość: akta postępowania technicznego w sprawie parcelacji i scalenia, plany i mapy, akta w sprawie uregulowań gruntów, rejestry pomiarowe, pomiary gruntów, skorowidze, mapy topograficzne, szkicowe plany zabudowy, plany klasyfikacyjne gruntów. Język polski. Zespół niezmikrofilmowany.
W poszukiwaniach genealogicznych pozostaje nam osobista wizyta w archiwach i przeglądanie zasobów w czytelni.
Powiązany artykuł: Serwituty