Genealogiczny czarter łodzi w celu rozsypania prochów przodków

1697
czarter lodzi

Śmierć najbliższych to najtrudniejsza chwila w życiu człowieka. Do największej straty dochodzą dylematy i problemy związane z pogrzebem. Co może mieć wspólnego z pochówkiem wynajem jachtu? Oto najważniejsze informacje i rozwiązania dotyczące pochówku z czarterem łodzi.

Prawo polskie

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. (Dz. U. nr 11 poz. 62 z późn. zm.) reguluje dokładnie zasady przechowywanie zwłok i ich szczątków. Najpóźniej po 72 godzinach od momentu zgonu, ciało powinno zostać przejęte przez dom pogrzebowy, celem przygotowania do pochówku, bądź umieszczone w chłodni, jeśli pochówek z pewnych względów musi zostać odroczony. Zwłoki i szczątki ludzkie do czasu pochówku umieszcza się w domu przedpogrzebowym lub kostnicy. Ciało ludzkie może być pochowane w grobach ziemnych, murowanych, katakumbach lub zatopione w morzu. Wskazane w art. 12 „zatopienie w morzu” dotyczy wyłącznie ciał osób zmarłych na statkach morskich, które nie mogą dobić do brzegu w ciągu 24 godzin od czasu zgonu. Szczątki po spopieleniu powinny być pochowane w kolumbariach na cmentarzu.

W przypadku kremacji zwłok stosuje się przepisy dotyczące pochówku ciała. W Polsce przechowywanie urny z prochami bliskiego w domu jest nielegalne, podobnie jak rozsypywanie prochów. To, że niektóre zakłady pogrzebowe udostępniają szczątki bliskim zmarłej osoby nie usprawiedliwia nikogo – za rozsypywanie prochów grozi grzywna do 5 tys. złotych lub 30 dni aresztu. Złamaniem ustawy jest również przewożenie urny prywatnym samochodem bez uprzedniego zgłoszenia tego faktu odpowiednim służbom.

Jakie są zwyczaje na świecie?

W Niemczech prawo jest podobne do Polskiego, ale w 17 państwach UE można trzymać urny poza tradycyjnym cmentarzem. W Austrii istnieje możliwość pochowania skremowanych prochów ludzkich w tak zwanym prywatnym miejscu pochówku (po uzyskaniu zezwolenia).  W Belgii każdy może złożyć deklarację woli dotyczącą rodzaju pochówku i miejsca złożenia swoich prochów, w tym i miejsca rozsypania. W Bułgarii, Czechach, Hiszpanii urnę można przechowywać w dowolnym miejscu.  We Francji można przechowywać urny w domu jak również rozsypywać prochy. Data rozproszenia prochów zapisywana jest w specjalnym rejestrze.

W Grecji nie ma krematoriów, ale Dekret Prezydencki pozwala na rozrzucenia prochów na obszarze krematorium na specjalnym terenie przygotowanym jako miejsce pamięci (fontanna lub ogród), na otwartym terenie (poza krematorium i terenami zabudowanymi) lub nad morzem.

Szacunek do zmarłego

Najważniejszą sprawą jest szacunek do zmarłego. Wszelkie postępowanie z prochami zmarłych powinno zachowywać należny zmarłym szacunek i należy właściwie odbierać regulacje prawne, zwykle dostosowane do lokalnych uwarunkować kulturalnych. O tym jak nie postępować pokazuje poniższy film.

Jak legalnie rozsypać prochy?

Wbrew pierwszemu wrażeniu sprawa jest stosunkowo prosta. Po kremacji nie grzebiemy urny tylko zgłaszamy w oddziale Sanepidu przewożenie urny prywatnym samochodem. Następnie organizujemy sobie urlop w Grecji którego głównym motywem będzie żegluga. Planując uroczyste ale i bardzo romantyczne rozsypanie prochów bliskich na pełnym morzu zaplanujmy wynajem jachtu przez internet korzystając z oferty czarteru jachtów w Grecji.

Czarter łodzi pozwoli na piękny, sentymentalny rejs podczas którego z całą rodziną możemy pożegnać najbliższych. Najbliższych – ponieważ możemy dokonać rozsypania prochów większej ilości zmarłych.

Taka forma ostatniego pożegnania podczas urlopowego rejsu i rodzinnej żegludze daje niezapomniane wrażenia i na długo pozostawi naszych najbliższych w naszej pamięci. Warto zauważyć, że wynajem jachtu (czarter łodzi) stanowi finansowo konkurencyjne rozwiązanie do kosztu tradycyjnego pochówku i pomnika nagrobnego. Wynajem jachtu 8-osobowego to koszt od 800 Euro. Szczegóły pod podanym wyżej linkiem.

W ten oto prosty sposób możemy legalnie rozsypać prochy zmarłych podczas urlopu w Grecji korzystając z czarteru łodzi i odbywając niezapomniany rejs po morzu.